Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-13, 10:51   #1
Fr3cky
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 0
Default Golf 4 sau Ford Focus?

Salut , ma numesc Adrian am 19 ani si in vreo 2 luni ma gandesc sa-mi achizitionez o masina undeva la 4 k , am o dilema intre sa aleg intre un Golf 4 1.9TDI si un Ford focus 1.8 TDCI ,astept sfaturi pro , contra la aceste masini si niste detalii la ce as putea sa ma astept de la aceste 2 masini ,


Multumesc anticipat astept parerile voastre!
Fr3cky is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 11:14   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Sincer sa fiu eu nu as recomanda nici una, deoarece la banii tai nu gasesti decat destul de vechi si cu multi kilometri. La 4000 de euro iti poti lua o benzinara, care sa fie in stare mai buna, si cu un motor mult mai simplu. Sunt amandoua masini vechi cu motoare diesel foarte complexe, in special cel de Ford, iar la anii pe care ii au, nu prea ai cum sa nu faca probleme. Daca vrei neaparat una din cele doua, golf-ul e mai bun deoarece e foarte popular in Romania, gasesti o gramada de piese second si mai multi mecanici priceputi. Referitor la tinuta de drum Ford-ul e superior, dar Golf-ul consuma mai putin. Eu insa te sfatuiesc spre o benzina mai usoara si mai noua, ceva cu motor de 1.4 - 1.6 sa nu te coseze nici taxele foarte mult, si nici sa fie foarte veche, sa dai o gramada de bani pe la mecanici.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 13:22   #3
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Eu am ford focus 2, din 2006, 1.6tdci, 110cp.
Ce consum are golfu?
Eu am scos in exterior, 4.6 mers undeva la 100, si ~2000 de ture.
In interior, oras destul de linistit, dar cu accelerari rapide si motorul nu ajunge la temp, cu schimpari la 2500-3000 rpm, 7.5-8.
Golful nu scoate mai putin la consum.

Eu am dat 4200 pe ea, cu o gramada de dotari, neinmatriculata.

*daca iti iei ford, sa ii anulezi sita de tur de ungere de la turbina.

Last edited by Cata_UNU; 02-03-13 at 13:25.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 13:33   #4
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

la golf 4 am scos eu consum de 4.1 la 90-100/h

golf 4 din 2006 cumparat de cateva saptamani cu 4000 de euro (inmatriculat).

eu recomand VW.

GOLFUL SCOATE SUB 8 IN ORAS (BRASOV) GARANTAT

sfatul meu insa este sa iti iei banzina si eventual GPL. masina e mai ieftina, mai silentioasa, si mai economica ca un diesel.

chiar daca ar consuma si 10 in oras de GPL, ar insemna ca si bani 5 litri de motorina. la ce diesel scoti consum de 5% motorina in oras, mergand destul de sportiv...

Last edited by marcelush2; 02-03-13 at 13:41.
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 13:44   #5
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Eu nu cred ca scoate, defapt daca schimbi la 2000 de ture si daca o acc precum face bunica, se poate.
La un mers normal, si accelerari mai agresive, iti zic ca nu are cum.
Am o gramada de prieteni care nu scot cu mult sub 8.

Conteaza in ce fel accelerezi masina, incarcatura etc .

Eu recomand ford, pentru ca e mai noua, dotari multe si bani la fel ca un golf din 2000 cu ceva dotari.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 13:55   #6
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

1.9 tdi consuma CLAR mai putin ca 1.8 tdci. Am o skoda octavia 1.9 tdi softata si un peugeot 307 1.6 hdi (110 cp la baza,motor ce se regaseste si pe focus 2 ) ) softat. Iar 1.9 tdi consuma mai putin ca 1.6 hdi,daramite ca 1.8 tdci. Chiar am facut un test al consumului la 1.9 tdi-ul meu....in aprox 60 km mers extrem la consum am scos 3.2 l/100 km.Intre cele 2 variante ale tale sunt argumente/contraargumente pt ambele.Consum,fiabilitate,mai usor de gasit piese mai ieftin -golf.Stabilitate,tinuta de drum-focus.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 13:56   #7
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

eu am luat golf 4 1.9sdi din 2006 cu 4000E, full electric si inmatriculata.
acum tu ai zis ca ai dat 4200 pe masina ne inmatriculata. deci... ca si bani cred ca e ok.

acum piesele la ford sunt mai scumpe decat la vw, iar mecanicii mai slab pregatiti cand vine vorba de ford.
vw fiind o masina mai populara, sansa de a gasi piese sh si la preturi decente e mai mare decat la ford.

si daca prietenii lu cata_unu scot sub 8 cu tdi (masina care te intereseaza) atunci poti sa fii sigur ca sdi te va multumi din pct asta de vedere...
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 14:01   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

are dreptate silviu.o

sfatul meu este sa cauti un focus 2 1.6 benzina
steffan is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 14:43   #9
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Chiar am facut un test al consumului la 1.9 tdi-ul meu....in aprox 60 km mers extrem la consum am scos 3.2 l/100 km.
Mai da nu mai mintiti lumea pe aici
Abia scoti 3.5 in treapta a5a la 80/h cu 1.9sdi pe golf(nu wagon)
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 14:46   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Chiar am facut un test al consumului la 1.9 tdi-ul meu....in aprox 60 km mers extrem la consum am scos 3.2 l/100 km.
Nu mai mintiti lumea pe forum
Abia scoti 3.5% cu golf4(nu wagon) 1.9SDi la 80/h. Atunci corsa 1.3diesel cat scoate? 2.5% ?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 19:19   #11
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Nu mai mintiti lumea pe forum
Abia scoti 3.5% cu golf4(nu wagon) 1.9SDi la 80/h. Atunci corsa 1.3diesel cat scoate? 2.5% ?
Ca si in alte postari male tale habar n-ai ce vorbesti.ALH-ul este dupa opinia mea un campion al consumului,cu atat mai mult cu cat prin resoftare are alte rezerve de putere,merge mult mai relaxat.Iti repet,poate asa intelegi si tu...a fost un test de consum.Si cand spun asta ma refer la faptul ca am mers noaptea cand era goala soseaua,cu mers pe liber cand imi permiteau conditiile de trafic,cu 60-70 km/h in treapta a 5a etc. Si asta cu o masina bine pusa la punct d.p.v.d tehnic. Atat mi-a indicat computerul de bord.Daca tu ai condus doar rable asta e problema ta,nu a mea.Hai sa nu mai poluam topicul omului....
onucku is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 19:59   #12
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Apai aia sigur e mers de azi pe maine, Eu daca as merge in tr 5 la 60-70 masina ar merge subturata grav de tot.
Si astea cu soseaua libera, sa fim seriosi, doar nu stai sa pleci cu masina iar inainte sa calculezi cand e drumul ok.
Brasov-Botosani in vara masina destul de incarcata 4.6 , consum din plin in plin.
Plecat in jurul orelor 9-10 din Brasov. 2000 rpm tr5 in rest schimbari 2500-3000 , la depasiri si 4000 .
Viteza medie pe cb a fost de 105 parca. I-am mai dat si pe spinare, nu am mers blocat asa.

Astea ca era strada goala ca o scoteam pe liber e irelevant.

Si eu vorbesc de un consum care nu dauneaza motorului sau altor subansamble.
Ca mergi tu in a5-a la 60 sigur nu ii face bine si in timp regreti.

Nu am de ce sa te mint, nu zic ca golful nu scoate asta, dar nu vad de ce sa nu iti cumperi o masina mai noua cu dotari bune, la banii pt un golf din 2000, doar pt ca e golf???

Eu eram in aceiasi situatie, nu imi pare rau de alegerea facuta.

Cu ce sunt piesele scumpe?


Eu de cand o am, inafara de consumabile, la inceput distributie si toate filtrele si lichidele schimbate, nu am facut nimic.
Si cam fac 200.000 km.

Ce nu imi place la ford, este zgomotul, cam zgomotoase motoarele astea diesel.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 20:49   #13
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Apai aia sigur e mers de azi pe maine, Eu daca as merge in tr 5 la 60-70 masina ar merge subturata grav de tot.
Si astea cu soseaua libera, sa fim seriosi, doar nu stai sa pleci cu masina iar inainte sa calculezi cand e drumul ok.
Brasov-Botosani in vara masina destul de incarcata 4.6 , consum din plin in plin.
Plecat in jurul orelor 9-10 din Brasov. 2000 rpm tr5 in rest schimbari 2500-3000 , la depasiri si 4000 .
Viteza medie pe cb a fost de 105 parca. I-am mai dat si pe spinare, nu am mers blocat asa.

Astea ca era strada goala ca o scoteam pe liber e irelevant.

Si eu vorbesc de un consum care nu dauneaza motorului sau altor subansamble.
Ca mergi tu in a5-a la 60 sigur nu ii face bine si in timp regreti.

Nu am de ce sa te mint, nu zic ca golful nu scoate asta, dar nu vad de ce sa nu iti cumperi o masina mai noua cu dotari bune, la banii pt un golf din 2000, doar pt ca e golf???

Eu eram in aceiasi situatie, nu imi pare rau de alegerea facuta.

Cu ce sunt piesele scumpe?


Eu de cand o am, inafara de consumabile, la inceput distributie si toate filtrele si lichidele schimbate, nu am facut nimic.
Si cam fac 200.000 km.

Ce nu imi place la ford, este zgomotul, cam zgomotoase motoarele astea diesel.
Eu nu fac vreo reclama golfului / octaviei. Ma refeream doar la consum unde consider ca golful e mai bun.Vorbeam de un TEST,logic ca nu merg asa in mod normal. In fine sa trec si peste asta. Eu chiar am vrut focus 2 ,culmea chiar 1.8tdci. N-a corespuns masina pe care o doaream si am ajuns la un peugeot 307,care are aceeasi motorizare ca focusul tau,1.6 hdi,110cp. Am resoftat-o si nu regret oricum alegerea facuta.Ca si idee si eu as merge pe focus 2 dar 1.6 tdci sau 2.0tdci.Avantaje: design,stabilitate,tehnologie mai ok. Dar daca m-ar interesa consum,o masina care sa traga mai vanjos si mai liniar as alege golf 4.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 19:33   #14
hexis86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 39
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

eu iti dau sfatul pe care l-am aplicat eu si e de bun simt : IA MASINA PE CARE O GASESTI IN CEA MAI BUNA STARE DE BANI CARE II AI. ca degeaba consuma 1,2,3,4 litri la suta daca e rupta si bagi in ea fara numar.Dupa consumul o sa fie ultima ta problema.Daca masina e buna nu conteaza ce e.La banii aia vei gasi totusi un Focus mai nou.Mult noroc sa gasesti ceva bun.
hexis86 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 09:07   #15
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Golf 4 sau Ford Focus?

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Ca si in alte postari male tale habar n-ai ce vorbesti.
Bine ca stii tu despre ce vorbesti
Daca compari 1.9tdi cu 1.6hdi (spunand ca 1.9 consuma mai putin) si de aici iti rezulta ca si 1.9tdi consuma mai putin ca 1.8tdci esti foarte tare La tine nu conteaza marca masinii, cutiile de viteza, masele masinilor, starea lor etc, la tine e totul din calcule "simple ingineresti"
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -