Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 16:28   #1
Timofte

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 206
Default Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Am primit de la un dealer acum o oferta Dacia Dokker van 1.5 dci 90 cp 11600 euro si cu un discount mi-o da cu 10600 . Vad ca au si o finantare cu 0 % dobanda ceea ce m-ar cuafa si pentru un leasing pe 2-3 ani daca tot .

Pareri ? Am vreo alta alternativa ? Stie cineva ceva despre fiabilitate bla bla ?
__________________
2008 BMW 650
2008 Mercedes ML
Timofte is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 16:33   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Dacia=Fiabilitate


NOOOT
E buna daca cari marfa cu ea.
Sa-i pui motorina buna si merge bine.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 16:34   #3
Timofte

Stage 4
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 206
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Pentru marfa e ... si mi se pare bun pretul avand in vedere ca e o masina noua , m-am uitat un pic la altceva si nu prea ai ce sa iei la banii astia ...
Timofte is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 19:45   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

@ cangri - misto-ul ala ieftin referitor la Dacia nu isi are locul.

Gama de masini de la Dacia incepand de la Logan a fost FOARTE fiabila, repet, FOARTE fiabila. Elemenetele cheie (motor + transmisie) sunt practic indestructibile la variantele pe benzina. La diesel au mai fost probleme la partea de injectie dar motoarele actuale E5 cu DPF sunt diferite si au alta injectie. Problemele care apar sunt in general minore si se rezolva foarte ieftin.

Pentru marfa Logan VAN si mai nou Dacia Dokker sunt excelente, nu ai cum sa dai gres.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 20:41   #5
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Elemenetele cheie (motor + transmisie) sunt practic indestructibile la variantele pe benzina.
Tin sa te contrazic aici: am vazut, si nu doar o singura data, logan caruia la 30-50.000 km ii bateau planetarele de mama-mama; logan 1.4 gpl din fabrica, la 60.000 km necesita reparatii de aprox. 3000 euro, in conditiile in care masina era exploatata normal, si mai am si alte exemple ...
Intr-adevar, pt. cat costa, tin destul de bine la tavaleala, dar totusi, nu poti sustine ca sunt indestructibile. Nici pe departe!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 20:55   #6
bb_adrian

Stage 4
 
bb_adrian's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 290
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

vorba lui varu iulicuta2000 aka Iulian Gheorghe din comuna Potigravu PH (julaikos aicea pe forum)
ma da de cate ori ti-a spus ala aicea sa ne lasi in paaceee ! du-te la lucifer si ne laasaaa
loganele sunt fiabile intr-adevar si n-au problemele care le-ai spus tu
sanatate

ontopic: ptr userul Timofte e recomandabil un 1,6 mpi 85 cp si n-ai probleme
de 1,2 nu ma pot pronunta, ca nu am avut asa ceva
stima

le: citandu-l pe varu: "vorbesti mult si prost, in stilul caracteristic"

Last edited by bb_adrian; 20-02-13 at 21:10.
bb_adrian is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 21:17   #7
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

la 1.5 DCI singura cerință e motorină ok și să nu se meargă băbește, că se strică injectoarele, în rest, am prieteni și cu Logan și cu Megane, maică-mea are Megane, am avut Logan 1.5, și sunt foarte ok. Unui vecin începuse bordul să-i vibreze ca la balamuc pe la 40k km...dar cam atât. nu cunosc pe nimeni care să aibă personal Logan și să se fi plâns.
Toate poveștile care susțin că mașinile Dacia sunt de căcat încep cu „are un vecin\prieten” sau „am în familie”. toți taximetriștii cu care am mers (95% Logane) le ridică în slăvi, că și-au scos banii înzecit și încă trag de ele, și refuză să cedeze. am mers cu logan taxi la peste 500.000 km făcuți EXCLUSIV în București și într-adevăr era o janghină, erau uzate plasticele maxim și scârțâia bordul din toate încheieturile, dar taximetristul susținea că tehnic e întreținută, nu are nici o problemă și nici nu a băgat prea mulți bani în întreținere. ce-i drept era 1.4 mpi,pe gaz.

faza la Dacia e că nu au concurență, și lumea tinde să le compare cu mașini din game superioare...dar nu se uită la diferențele de preț
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 21:26   #8
bb_adrian

Stage 4
 
bb_adrian's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 290
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

corect Bong , userul jimmy_rph vorbeste doar ca sa se afle in treaba si sa mai adune posturi

Last edited by bb_adrian; 20-02-13 at 21:31.
bb_adrian is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 11:54   #9
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Nu-mi dau seama de ce te ataci )). Din cate vad eu, exista niste urme de frustrare, si nu vad unde ar fi motivul...
Eu am exemplificat concret anumite probleme pe care le-am observat conducand masinile respective, nu vorbind din auzite. Tind sa cred totusi ca e in functie si de loturile de piese, din moment ce sunt si masini care rezista mult si bine fara probleme.
Parerea mea, la fel ca si a voastra, este ca loganul e destul de fiabil, avand in vedere pretul de achizitie, si clasa din care face parte, dar nu pot sustine ca este "campioana" fiabilitatii, sau indestructibila.
Dar haideti sa nu mai fim off-topic si sa discutam strict despre subiect, Dacia Dokker Van.
O zi buna tuturor!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 10:19   #10
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
dar motoarele actuale E5 cu DPF sunt diferite si au alta injectie.
Noile Dci au acum injectie Siemens+injectoare piezoelectrice.
Cutia de viteze este alta (una extrem de lunga), iar consumul e fabulos cu noua cutie, sub 4%
La aproape 170km/h pe ceas ai ~3.000rpm ceea ce e aproape similar cu o transmisie in 6 trepte, doar ca loganul are 5
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0318.jpg
Views:	446
Size:	39.3 KB
ID:	2698027  
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 29-04-14, 12:15   #11
dokker
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 0
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Quote:
Originally Posted by Timofte View Post
Am primit de la un dealer acum o oferta Dacia Dokker van 1.5 dci 90 cp 11600 euro si cu un discount mi-o da cu 10600 . Vad ca au si o finantare cu 0 % dobanda ceea ce m-ar cuafa si pentru un leasing pe 2-3 ani daca tot .

Pareri ? Am vreo alta alternativa ? Stie cineva ceva despre fiabilitate bla bla ?
Salutare ! Am din decembrie un Dokker varianta cu locuri motor diesel de 90 de cai am facut aproape 5000 de km. si e ok . Am avut inaine un MCV tot diesel pe care l-am vandut la 161.000 km fara sa am probleme cu motorul sau altceva . Prin comparatie Dokker-ul imi pare un pic mai fragil ,cam tot ce tine usi ,inchidere ...dar motorizarea si transmisia superioare fata de MCV. Ai parerea unuia care a folosit si foloseste DACIA nu e ceva din auzite daca te hotarasti si faci pasul catre acestea un sfat vis a vis de combustibil , doar de la pompa si nu oricare pompa, de recomandat plinul si toate reviziile la timp si corecte , nu o sa ai probleme .La capitolul pret fara concurenta , cam tot ce este pe piata minim 6000 euro peste .
dokker is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 19:44   #12
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Dacia Dokker Van 1.5 DCI

Ia-o cu incredere. Prietenul meu cel mai bun are la firma un Mercedes Vito si un Dokker, cumparate in aceasta ordine. Mi-a spus ca daca stia cat de multumit va fi de Dokker ar fi luat si-n locul Mercedesului tot o Dacie, ocazie cu care ar fi salvat o caruta de bani.
__________________
F..k NATO! f..k USA! f..k Bill Clinton! Asta-i gara mea!
flaviuf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -