Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-13, 23:38   #1
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Achizitionare Audi A6 b4

Salutare ,

Doresc sa imi iau un A6 b4 DIESEL, de prin 2001-2002 acum cu noua taxa e posibil sa o aduc de afara ca e mult mai mica taxa.

Ce intrebari am :

-Cum e cu intretinerea ? Piese scumpe ... etc nu am mai avut Audi Bmw ... masini din astea pana acum.

- Ce motorizare se potriveste ? am auzit ca e diferenta intre 1,9 si 2,5 e foarte mare la consum pe cand la performanta nu prea. Voi ce stiti ?
- La ce pret as gasi una cat de cat buna ?
Si o ultima intrebare , ce masini in genu mai stiti , ma refer la spatiu. Eu am 1.92 si nu stau bine in orice masina , am mers cu un Golf 4 si nu stateam confortabil. Ar mai fi seria 5 spatios dar nu imi plac modelele vechi iar astea noi sunt prea scumpe.

Astept sugestii din partea celor experimentati.
Bafta.
georgecostea is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 17:26   #2
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

nu detine nimeni informatii ?
georgecostea is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 18:08   #3
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Ce stiu legat de 2.5 este ca sunt pacatoare (alea pana in 2003 mi se pare ) , pica tot motorul practic (axe cu scame' , tachetii , culbutorii parca, la altii le-au crapat chiuloasele ) . Unui amic care a avut asa model(2.5tdi , quattro , 2002) la vremea cand l-a tras pe dreapta , ii cereau undeva la 2000 de euro pentru reparatia motorului cei de la service . + ca ai taxe mai mari , impozit/rca , consumul e relativ , la 2.5 poti sa ai consumul de 1.9 tdi si invers. Eu daca eram in locul tau , sa fiu sincer mergeam pe un seria 5 e39 .
Geko is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 18:45   #4
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Si la e39 ce motorizare ar fi potrivita ? Si cam la ce pret gasesc unul cat de cat bun ? am vazut pe autovit de la 2500 E pana la 7000 E modele pana in 2003.
georgecostea is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 22:07   #5
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Pai ideal este sa alegi ceva care sa iti placa si tie . Motorizarea depinde de tine (daca vrei diesel sau benzina) . Ca posesor de diesel te asigur (desi il ridicam la rang de arta si ii dadeam medalia de aur) pe viitor nu voi mai face greseala asta , si voi lua o masina pe benzina . Acu depinde si cum stai cu finantele , daca ai bani de platit impozite , asigurari , casco si mai stiu eu . Poti sa iti iei ce vrei .
Eu unul o sa merg pe o masina pe benzina . Cu diesel mai greu , sunt destul de problematice dar tine si de noroc. Sunt persoane care au poate 500.000km cu passat b5.5 , logan(sunt la bgs cateva care au depasit pragul de 500k) , chiar si a6 si fara probleme la motor.
Legat de motorizarea potrivita pentru e39 , depinde de tine si poate te ajuta si linkul asta : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/2...e39-1995-2003/.
Geko is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 02:36   #6
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

2.5 tdi are un consum chiar mare. in bucuresti un A6 automat cu 180 cp cam greu lua sub 13....

E39 vezi 525d (ai grija sa nu fie tds, deci ca an dupa 2000)
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 11:12   #7
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Pai cu finantele stau destul de bine, adica pana acum nu puteam motorina de 30 lei si tineam de ea ca de aur. + ca imi place sa merg mai sportiv. Dar nici nu vreau sa fac plinu la 300 km )

Am gasit unele modelede e39 care arata super dar cam depasesc bugetul

Si taxele sunt mai mari la benzina ca la motorina ? sau cum ? sa zicem la un motor de 2.5 . pana acum nu am avut masina pe numele meu de asta intreb.
georgecostea is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 11:36   #8
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Taxele se calculeaza in functie de cilindree... La un 2.5 impozitul este undeva la 900-960ron pe 1 an de zile , RCA depinde , intre 500-1000ron(depinde de varsta, si ce istoric ai , daca ai avut accidente s.a.m.d) . Casco depinde de tine daca vrei sa ii faci sau nu (daca ai vechimea mai mare de 10 ani ai "norocul" sa nu iti faca casco , desi mi se pare ca Allianzu facea , dar costa ) .
La motorina trebuie sa iei in calcul , fata de benzina , riscurile si faptul ca la revizie , la fiecare revizie trebuie sa schimbi filtrul de motorina . Eu iti dau exemplul meu , care am logan , si dau undeva intre 120-150ron pe filtrul de motorina si manopera este 50ron la service.
Ce buget ai ?
Geko is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 00:20   #9
georgecostea

Stage 2
 
georgecostea's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 36
Default Re: Achizitionare Audi A6 b4

Doar nu fac revizii in fiecare zi , iar taxele nu mi se par asa mari sa zicem ca as rezolva cu 2000 RON impozit si asigurare poate si rovinieta.

Bugetul de undeva la 5 000 poate ceva mai mult pentru ceva deosebit.

Vreau sa fie masina si spatioasa si puternica si consum redus adica sa nu-mi ia in oras 15L + o galeata ... cu un 15-16-17 m-as multumi in oras . Ca oricum nu merg mult in oras , mai mult merg sportiv pe afara si prin localitati.
georgecostea is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -