Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-06, 18:15   #1
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Exclamation Prima masina, acte de vanzare cumparare

Salut.
Mi-am gasit in cele din urma o masinuta si teoretic ar trebui sa ma duc sa o iau VINERI. Numai ca am o problema: nu am toti banii, si m-am inteles cu omul sa ii achit acum 85% din suma si sa ii dau restul de bani la sfarsitul lunii.
CUM FAC? adica.... ma duc la notar, facem act de vanzare cumparare si ce iau? doar masina si talonul? sau ... ce? o pot radia?
SI INCA O INTREBARE: eu ma duc cu banii aproape fix, cam CAT MA COSTA ACTELE?
Scuze, poate intrebarile mele sunt puerile, dar nu am pe cine intreba in situatia data, si sper ca se va gasi pe-aici cineva care A FACUT sau STIE cum se face.

Va multumesc anticipat.
__________________
Prowd owner of a 16V Cali
Vand odorizante organice California Scents, dureaza minim 60 de zile => https://forum.4tuning.ro/525-consumab...icate-usa.html
Jady is offline   Reply With Quote
Old 11-10-06, 22:04   #2
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

Quote:
Originally Posted by Jady View Post
Salut.
Mi-am gasit in cele din urma o masinuta si teoretic ar trebui sa ma duc sa o iau VINERI. Numai ca am o problema: nu am toti banii, si m-am inteles cu omul sa ii achit acum 85% din suma si sa ii dau restul de bani la sfarsitul lunii.
CUM FAC? adica.... ma duc la notar, facem act de vanzare cumparare si ce iau? doar masina si talonul? sau ... ce? o pot radia?
SI INCA O INTREBARE: eu ma duc cu banii aproape fix, cam CAT MA COSTA ACTELE?
Scuze, poate intrebarile mele sunt puerile, dar nu am pe cine intreba in situatia data, si sper ca se va gasi pe-aici cineva care A FACUT sau STIE cum se face.

Va multumesc anticipat.
normal nu trebuie sa va duceti la nici un notar,se face numai contractul de vinzare cumparare ,fisa de radiere inmatriculare,pe care le faci la orice taraba,rulota sau unde vezi ca scrie acte auto .le poti face si pe la udriste sau pe linga talcioc in vitan sint vreo 3-4 locuri unde se fac acolo,(costa in jur de 300mi)dar acum depinde de cum te intelegi cu proprietarul cu restul de bani,pentru ca presupun ca nu o sa fie de acord sa iti dea actele ca sa o radiezi dar daca e de acord atunci dupa ce faceti actele astea el se duce cu fisa de inmatriculare la politie o radiaza de acolo dupa aia la circa financiara si radiaza masina si de acolo dupa aia te cu fisa stampilata ca a radiato te duci la tine la circa financiara tu si o inmatriculezi si dupa aia la politie si gata
DAR MAI intai trebuie ca masina sa aiba revizia tehnica valabila si identificarea facuta la rar de acolo iti da un certificat care este valabil 30 zile ca sa poti face ce ti-am sccris mai sus,de aceea deobicei dupa ce faci actele te intelegi cu proprietarul cind sa te duci la rar sa faceti identificarea daca nu va intelegeti sau el este din alt oras atunci trebuie sa faci ce ti-am scris prima data dar nu o inmatriculezi iti iei nr rosii mai costa si astea vreo 700mi cu tot cu asigurare
sper sa intelegi nu e asa complicat si oricum iti spun aia de la acte ce sa faci bafta
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 01:42   #3
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

Mersi mult lagdryan, proprietarul e din alt oras, si de aia imi e si un pic aiurea.
Deci daca nu vrea sa o radieze de la prima "rata" de bani, trebuie radiata si identificata cand ii dau restul de bani.... E cam aiurea, ca ma mai costa inca un drum pana la proprietar in oras, dar asta e. Poate reusesc sa ma inteleg cu el, sa-mi radieze masina sa o pot inmatricula, si sa fac un act aditional pentru restul de bani. Sa vad acolo ce solutii am, si ce prefera omul. Oricum e vorba doar de vreo 300 de euro care mai raman de dat. Inca odata mersi mult.

Daca cineva stie vreo varianta cu restul de bani cum se poate face, e binevenit, eu sunt novice in d-astea (e prima mea masina).
Jady is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 09:45   #4
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

[QUOTE=Jady;583271]Mersi mult lagdryan, proprietarul e din alt oras, si de aia imi e si un pic aiurea.
Deci daca nu vrea sa o radieze de la prima "rata" de bani, trebuie radiata si identificata cand ii dau restul de bani..
Identificarea poti sa o faci inainte de radiere dc il convingi pe om oricum e valabila 30 zile,conditia este sa aiba revizia tehnica(itp)valabil pt ca altfel trebuie sa-i faci r.a.r-ul.DC nu are revizia facuta te duci intii si ii faci revizia la un service autorizat ca dc are vreun defect(asta in cazul dc nu pune botul la spaga) iti dau revenire si cu constatarea aia poti sa te duci fara nici o problema100% la rar sa-i faci autentificarea,sa-i faci rar nu iti recomand ca aia si un bec dc nu merge te intoarc sau dc ai vreun geam zgiriat de stergator la fel iti fac,si dupa aia vezi tu cum rezolvi cu revizia pt ca trebuie sa o ai la inmatriculare
SI laso si asa sai faci actele cand ii dai restul de bani faceti si voi o chitanta de mina cu 2 martori (unul al tau si unul al lui dar sa nu fie ruda cu tine vreunul)da il pui pe el sa o scrie ca in cazul de tribunal nu prea e valabila dar mai o sansa dc e scrisul lui
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-06, 16:14   #5
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

Mda, un pic cam naspa.... Sper sa nu ma trezesc prin tribunale...
Jady is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 23:45   #6
vladimir_VLM

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 129
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

salut, am si eu o nelamurire... deci tot la prima masina sunt, trebuie RADIATA de PROPRIETAR??? sau pot sa fac si eu asta??
vladimir_VLM is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 12:11   #7
-LEXION-

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,555
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

aceeasi intrebare o am si eu....care sunt actele de care am nevoie, si cam cat costa......daca masina are acum RCA, RAR facut, eu va trebui sa le fac din nou? Si cam cat m-ar costa.


Multumesc
-LEXION- is offline   Reply With Quote
Old 22-02-07, 23:22   #8
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Prima masina, acte de vanzare cumparare

Quote:
Originally Posted by -LEXION- View Post
aceeasi intrebare o am si eu....care sunt actele de care am nevoie, si cam cat costa......daca masina are acum RCA, RAR facut, eu va trebui sa le fac din nou? Si cam cat m-ar costa.


Multumesc
E valabil si pt VLADIMIR



http://www.prefecturabucuresti.ro/eK...uto/index.html

RCA trebuie facut de noul proprietar pe numele acestuia (cumparator).
RAR(inclusiv ITP) nu mai trebuie facut, dar trebuie mers la RAR si luat un certificat de identificare (autentificare..dupa caz). Daca masina are pana in 2000 cmc e vreo 50ron.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -