Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 09:38   #16
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by bavareze View Post
si acum sa exploram varianta de a modifica o masina pentru a avea volanul pe mijloc si postul de conducere undeva pe bancheta din spate. se poate? unde gasesc un service sa faca asa ceva? cat ma costa?

)))
daca esti in realitate proprietar de e28 , care e unul dintre bmw-urile de referinta , se presupune ca esti si cunoscator , n-ar trb sa pui posturi d'astea de copii...si oricum stii ca s-a facut si asta la seria 7 in james bond...ce mare inginerie... ? daca e buget restul e floare la ureche...chiar distractie...

iar cu autorul topicului cred ca e ca e ca in zicala cu balta , piatra , si cei 10....

PS : daca stii ceva piese / jante (indif starea sau nr.) sau masina de vinzare pt e21 , e23 , e28 , te rog da-mi un mail .
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 13:46   #17
antoniosp

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 9
Smile Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

ai reusit sa aflii unde se poate schimba volanul de pe dreapta pe stanga? am si eu aceeasi problema
antoniosp is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 14:19   #18
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by antoniosp View Post
ai reusit sa aflii unde se poate schimba volanul de pe dreapta pe stanga? am si eu aceeasi problema
cel mai bine mergi cu ea asa cat se mai poate..pana strangi bani de una cu volan pe stanga..o dezmembrezi pe asta..o vinzi pe bucati..etc
k motorul si cutia sunt la fel pe toate.. jenti , aripi ,capota, usi,geamuri , electrica..tot ce mai gasesti pe ea...interior si iti ies niste bani..daca ai ceva calumea
asta e cea mai buna optiune dupa mine
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 14:21   #19
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

cel mai bine incetezi sa dai asemenea sfaturi mai seba.

topicul este despre altceva , se cauta niste raspunsuri
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 11:22   #20
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Caroseriile sunt construite (din considerente economice) pentru a putea fi echipate pentru continent sau pentru "peste gārla". Directie, bord, pedalier plus ceva detalii suplimentare, teoretic e simplu. Dar e multa bataie de cap, am un prieten care i-a facut operatia unui Ford Transit (e inginer constructor, un mecanic nu cred ca s-ar apuca), a zis ca nu ar mai incerca nici pentru mama lui.
Nu stiu daca exista un atelier, dar as incerca inainte sa fac rost de un manual de reparatii cu o descriere completa a componentelor, ca sa stiu ce trebuie sa cer.
Nu cred ca e genul de lucrare la care lasi masina si te intorci cand e gata, chiar daca banii nu conteaza; pur si simplu oamenii prefera sa faca lucruri simple pentru acelasi castig.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 17:21   #21
ioncristian651

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 5
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

si eu am aceeiasi problema ,am postat si un anunt sa gasesc ceva raspunsuri,dar nimic.....treaba este ca este posibil dar este pre complicat ...de la masina la masina, eu am un passat si am inteles ca la masinile nemtesti nu este posibil din cauza sist de franare ....nu stiu mai multe ....dar chestia adevarata este ca mai bine cumpar alta cu volan pe stanga....cu taxa aia idioata ce se mai aude ?
ioncristian651 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 14:27   #22
cronel1111

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 96
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Sall la toata lumea.Variante de a schimba volanul de pe dreapta pe stanga sant o multime:firma Dipeti din moinesti bacau si o firma din constanta acestea doua fac modificari la microbuze si autocare le transforma din marfa in pasageri deci sant acreditate rar.Firma Tinori bacau face acelasi lucru dar nu stiu de acreditare eu am facut modificare la ei la un peug 406 din 2003.In afara de ceva scartaituri la bord nimic de reprosat.manopera a costat 400 euro eu am procurat piesele sh si noi ce nu am gasit.ptr cei interesati pot da o lista cu ce trebuie cumparat. caseta de directie ramane aceeasi cu o mica modificare.Toata distractia nu duce mai mult de 5000ron deci 1500 euro.
cronel1111 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 19:57   #23
klaudiu2007

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

sall tuturor....cel care stie de firma din bacau de schimbat volan de pe dreapta pe stanga. imi poti spune pe unde se gaseste firma tinori???
klaudiu2007 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-08, 12:42   #24
lipici

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by klaudiu2007 View Post
sall tuturor....cel care stie de firma din bacau de schimbat volan de pe dreapta pe stanga. imi poti spune pe unde se gaseste firma tinori???
ai gasit ceva ?am si eu aceeas problema lipici_x@yahoo.com
lipici is offline   Reply With Quote
Old 24-08-08, 17:39   #25
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

eu efectuez schimbari de acest gen.
problema este ca acestea costa si vb lui hexer , trebuie sa merite masina.
manopera este intre 1000-1500 euro plus piesele.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 25-08-08, 01:32   #26
lipici

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
eu efectuez schimbari de acest gen.
problema este ca acestea costa si vb lui hexer , trebuie sa merite masina.
manopera este intre 1000-1500 euro plus piesele.
mult prea scump pentru ca masina este din 1997 si la bani astia banuiesc ca esti autorizat pentru asfel de lucrari trimite-mi un maill cu nr de tel poate ajungem la o intelegere
lipici is offline   Reply With Quote
Old 29-08-08, 22:44   #27
@lexandru

Stage 2
 
@lexandru's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 69
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

incearca pe la constanta.acolo auzeam pe cineva ca se duce sa o transforme.nu stiu nimic exact vorbesc din auzite (scuze daca am deranjat pe cineva)
@lexandru is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 03:48   #28
lipici

Stock
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 6
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

sunt firme care fac operatia stiu sigur dar ....nu le gasesc e complicat am douo luni si nu am gasit nimic concret
lipici is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 11:12   #29
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Quote:
Originally Posted by lipici View Post
mult prea scump pentru ca masina este din 1997 si la bani astia banuiesc ca esti autorizat pentru asfel de lucrari trimite-mi un maill cu nr de tel poate ajungem la o intelegere
conteaza sa fii autorizat ?
si la cat e de munca e ok pretul.
de ce crezi ca nu prea sunt meseriasi sa faca asa ceva ?
si stiu ca e scump si merita doar la o masina deosebita, nu la fiat punto sau alte masini comune.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 31-08-08, 16:53   #30
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: Schimbare comenzi din RHD in LHD (mutat volan de pe dreapta pe stanga)

Pretul nu e mare,e foarte mult de lucru.
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -