Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-14, 13:00   #1
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Question Transcriere autoturism - Posibile Probleme

Buna ziua,

Am cumparat un autoturism de la un tip din Bucuresti , dar cu numere de Maramures si acte de Maramures (al fostului proprietar)

Am facut in martie actul de vanzare cumparare, am luat fisa fiscala de la bucurestean pentru ca la fisc era pe numele lui.

Am verificat taxa de mediu - platita si nerecuperata.

Am toate actele in regula, mai putin imi lipseste Certificatul de Autenticitate Rar.

Am inregistrat-o in aprilie la Fisc pe numele meu. Dar nu am inmatriculat-o pe numele meu. Inca merg cu numere de MM.



Astazi am vrut sa-mi fac asigurarea obligatorie pentru ca-mi expira, si tipul de la asigurari m-a refuzat,si mi-a spus ca NU este in regula daca o fac pe numele meu, pentru ca in TALON nu sunt proprietara si ca...mai intai trebuie s-o inmatriculez, mai ales ca fisa fiscala pe numele meu a fost valabila 30 de zile, la fel si contractul de vanzare cumparare.



Intrebarea mea este, daca actul de vanzare cumparare mi-a expirat, la fel si fisa fiscala pentru ca au trecut acele 30 de zile(cum spune agentul de asigurari), cum as putea eu sa intru in Rar cu masina in conditiile acestea,cu acte expirate? (Ar fi o mare problema sa "vanez" vanzatorul si sa scot de la el un alt certificat fiscal,acesta nefiind in tara la ora actuala si sa repet procedurile de vanzare-cumparare)



Teoretic lumea spune ca:

1. sa merg la un ITP oarecare sa-mi fac verificarea, sa-mi platesc asigurarea "In vederea inmatricularii" pe 30 de zile pe numele meu, si sa merg doar cu actele in Rar (ptr ca itp-ul fizic este deja facut in alta parte) sa imi scot acel Certificat de autenticitate, si sa o transcriu in acte pe numele meu,fara sa mai intru in Rar cu masina si fara sa conteze cand au fost facute actele de vanzare-cumparare. Este adevarat?

2.Sau o alta varianta ar fi, pur si simplu sa pastrez numerele de MM, sa platesc asigurarea pe numele celui din MM si sa merg cu masina asta la nesfarsit , ea fiind declarata la fisc, am inteles ca nu ar prezenta probleme(?) Adevarat?

P.S.Singurele probleme la verificare (in Rar sau nu) ar fi ca:

1.Am luat-o cu folii neomologate, am intentia sa le omologhez dar problema este din cate am inteles NU EXISTA OMOLOGARI pe geamurile din fata la folii, desii mai toti se arunca sa puna timbrul pe geam de Rar, acesta nu este valid la un control de rutina sau la ITP.

2.Are niste mici probleme, trebuie schimbate bucsile si discurile.

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
__________________
Nu zbura mai tare decat ingerul tau pazitor poate!
giorgiana is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -