Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-18, 18:17   #1
Geo Pascu

Stock
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2
Exclamation Probleme încălzire Fiat Punto.

Salut!Am un Punto 1,2 cmc,54 kw,75 cp, benzină,aer condiționat,an 1996.De ceva timp am probleme cu încălzirea.Am observat că în regim de mers înafara localității acul de la indicatorul de temperatura a sistemului de răcire a motorului NU trece mai sus de prima gradație pe cadran(cea sub forma unei linii subțiri).In mașină în treapta a doua a aerotermei aerul este cald dar nu face fata sa dezabureasca geamurile.Abia in treapta a treia parbrizul este la vizibilității iar cele laterale trebuie sa stau cu cârpă pe ele,iar aerul e călâi.Daca merg cu ea prin aglomerație,cu multe opriri la semafoare atunci temperatura sistemului de răcire a motorului este la mijlocul cadranului ,adică la nivelul optim .Menționez că furtunul care duce apa spre termostat este la aceeași temperatură cu cel care duce apa de la pompa de apa la radiator,termostatul comporta du-te că și cum ar fi blocat pe deschis.L-am schimbat cu unul nou si la fel.L-am verificat pe cel vechi dar după cum bănuiam este bun...Am băgat jet de apa in caloriferul de sub bord că am crezut că este înfundat și de asta nu am căldură dar degeaba,nici o schimbare, furtunele de tur și retur sunt la aceeași temperatură.Nu mai știu unde să mă uit.Un prieten mi-a spus mai in gluma mai in serios sa pun un carton in fata radiatorului și să văd... Mulțumesc anticipat pentru sfaturi.
Geo Pascu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -