Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-07, 22:06   #1
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Constructie KART OFFROAD - Buggie

Va salut! Am facut acest thread in primul rand pentru ca si eu am nevoie de sfaturi, iar in al doilea pentru ca banuiesc ca sunt destui oameni care indiferent daca au dus un astfel de proiect la capat sau a ramas la stadiul de proiect, au avut aceasta idee la un moment dat.
__________________
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:13   #2
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Eu voi incepe prin a va spune cam ce planuri am in legatura cu acest proiect...sa va arat cam ce schite am gasit pana acum...si o sa ii rog pe cei care se pricep la mecanica auto sa imi ofere suport in eventualele probleme intampinate..fac cinste ...eu sper ca acest proiect al meu sa devina realitate si prin el sa existe mai multe persoane care sa se apuce de asa ceva...pentru ca la noi in tara nu prea e dezvoltata aceasta "industrie"...
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:18   #3
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Cam acestea sunt site-urile din acest domeniu gasite de mine

Site cu planuri, scheme si poze detaliate pentru construirea unui kart http://www.diygokarts.com/kart-plans...lans-main.html
Site cu explicatii in romana si scheme in engleza http://www.catalunia.netfirms.com/
Probabil cel mai complet site despre asa ceva http://www.kartbuilding.net/

Oameni care sa faca asta in Romania nu prea sunt, sau daca sunt nu posteaza munca lor pe vreun site sau forum.
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:22   #4
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Desi nu pot zice ca ma pricep...ma descurc cat de cat in 3dsMax si am facut schema unui kart: forma cadrului, modelul de directie pe care-l voi folosi si atat...pentru frane nu stiu ce sistem voi folosi...motorul eu ma gandeam ca unul de Mobra sau Trabant ar fi bun, dar in acelasi timp destul de greu de gasit...intrebandu-l pe tatal meu m-a sfatuit ca dupa constructia cadrului si testarea stabilitatii acestuia sa cumpar un motor de la dezmembrari, orice motor pentru masina...aceasta idee nu este batuta in cuie deci astept pareri si sfaturi de la voi..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Kart1.jpg
Views:	1409
Size:	21.7 KB
ID:	285804   Click image for larger version

Name:	kart-sus.jpg
Views:	1480
Size:	35.3 KB
ID:	285805   Click image for larger version

Name:	kart-directie aproape.jpg
Views:	1041
Size:	83.0 KB
ID:	285806  

Click image for larger version

Name:	kart-directie completa.jpg
Views:	750
Size:	52.2 KB
ID:	285807   Click image for larger version

Name:	kart-directie2.jpg
Views:	1900
Size:	92.0 KB
ID:	285808   Click image for larger version

Name:	kart15.jpg
Views:	1447
Size:	50.9 KB
ID:	285809  


Last edited by nytrous_oxide05; 13-06-07 at 22:24.
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:30   #5
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Pentru cadru aveam de gand sa folosesc DurAluminiu dar pretul este cam piperat asa ca eu cred ca voi folosi otel, sudura fiind efectuata de o cunostiinta care se pricepe si are aparat de sudura.

Momentan nu voi mai posta pentru a nu fi taxat de admini pentru prea multe post-uri intr-un timp atat de scurt. Daca voi incepe proiectul si pana la inceperea acestuia va posta macar vreun user interesat sa vada cum evolueaza treaba voi posta si poze in toate etapele constructiei kart-ului. Astept pareri si sfaturi de la absolut oricine, priceput sau amator...chiar vreau sa iasa bine acest proiect...si vreau sa ies bine la bani...pt ca daca ajung peste 20-30 de milioane cred ca mi-l cumparam direct facut.
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:50   #6
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Interesanta ideea, da nu era mai simplu sa cumeri unu sh cu vreo 4000 de euro?? Motor de beetle reconditionat si caroserie din fibra de sticla. Bafta la construit si asteptam poze
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 22:55   #7
awos_rap

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 68
Default Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

vrei sa il faci fara ajutor din partea unui mecanic?ai toate cunostintele necesare?
awos_rap is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 23:00   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Interesanta ideea, da nu era mai simplu sa cumeri unu sh cu vreo 4000 de euro?? Motor de beetle reconditionat si caroserie din fibra de sticla. Bafta la construit si asteptam poze
Spunea ca nu vrea sa ajunga la 20-30 mil. ,iar tu vorbesti de 4000 euro ???

@nytrous_oxide05,Ceea ce vrei tu,este un lucru dublu separat.Kartul este kart, iar buggie off-road este altceva.
In principiu pentru asa ceva se pleaca de la motor+cutie si roti.In plus ai nevoie doar de citiva metri de teava,aparat sudura,strungar sa-ti faca ceva piese si inca citeva fleacuri (scaun,volan,cabluri,frine,etc)
Ce axa spate te-ai gindit sa folosesti?Rigida?
Nu-ti fa probleme pentru prea multe posturi,expune mai pe larg ce ai vrea,sau mai precis pe unde ai vrea sa te dai cu vehicolul asta si in functie de asta se va putea crea o imagine cu ceea ce ar fi posibil sa se faca ,cu atit mai mult cu cit am inteles ca suma este mai mult decit limitata.
__________________

Last edited by turbojack; 13-06-07 at 23:03.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 23:03   #9
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Nu am vazut. Sry
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:29   #10
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

pai in prima faza cred ca voi folosi o axa rigida, ca mai apoi daca totul merge bine sa mai bag niste bani si sa adaug si suspensii fata + spate. in legatura cu locul unde vreau sa ma dau cu el, m-am interesat si pe drum public evident nu am voie pentru ca trebuiesc bagati foarte foarte multi bani pentru a face un vehicul care mai apoi sa fie omologat de RAR in vederea actelor, asa ca cel mai probabil voi merge cu el prin locuri gen pasuni, pajisti, poate parcari, locuri de genul asta. Nu vreau sa il fac nici chiar pentru urcat pe munte dar nici cu garda la sol foarte mica.

Acum in ceea ce priveste priceperea in domeniu, eu personal nu pot zice ca stiu mecanica, dar varul meu a facut scoala de mecanica si se pricepe foarte bine, iar tata are un prieten la munte care are aparat de sudura si stie foarte bine sa sudeze.
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:35   #11
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

In principiu as dori ca acest proiect sa fie un proiect de vara, ca mai apoi, dupa cum am zis, sa mai adaug usor usor, in limita bugetului, suspensii, poate motor mai puternic, transmisie si frane mai bune si elemente care sa-l faca mai sigur, dar in prima faza voi cumpara in jur de 10 metrii de teava(desi nu stiu exact daca sa o iau de la brico sau un magazin asemanator sau de la fiare vechi) si voi face un cadru, pe care voi monta rotile(am de gand sa folosesc roti mai mici pe fata decat pe spate) si voi face directia. Daca la finalizarea cadrului acesta va fi stabil si directia va functiona corect, voi merge in cautarea unui motor pe la dezmembrari cred...daca are cineva o idee cam ce motor ar fi bun(cat de cat ieftin si destul de puternic cat sa nu merg cu 2 km/h).
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:42   #12
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Ca buget daca totul va merge bine dar se vor termina resursele financiare cred ca il pot ruga pe tatal meu sa mai puna el banii necesari pentru finalizare.

Preturile aproximate de mine au fost urmatoarele:

Teava pentru cadru - 200-300 lei
Roti - 150-200 lei (pentru roti noi, desi am gasit deja 2 roti in locul unde muncesc pe timpul verii la o lisa care nu mai este folosita)
Directia - 50-100 lei
Sudura - maxim 50 lei
Motor + transmisie + cutie - 700-800 lei
Frane - 100 lei

Total - Cam 15 milioane (cu restul cheltuielilor pe volan, cabluri etc sa zicem 20 milioane de lei)
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:44   #13
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

As dori sa se ajunga la ceva de genul acesta, desigur cu garda la sol mai mare.


https://www.youtube.com/watch?v=Fr42rI4-cbk
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 12:47   #14
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Sau cam asa ceva https://www.youtube.com/watch?v=A8jdU...elated&search=

Daca as obtine ceva de genul acest as fi mai mult decat multumit
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 15:07   #15
nytrous_oxide05

Stage 4
 
nytrous_oxide05's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 263
Talking Re: Constructie KART OFFROAD - Buggie

Am cautat pe net preturi pentru teava si am gasit acest site http://www.covaghera.ro/products.php...t=0&start_no=0

Dar am si eu o intrebare...poate e tampita intrebarea dar nu ma pricep... preturile sunt /ml ... "ml" inseamna metru lungime?...

si inca ceva...daca are cineva idee cam ce fel de teava ar fi buna...ca dimensiuni ma refer...eu ziceam ca un 3/3 cm ar fi ok dar nu stiu...ziceti si voi...
nytrous_oxide05 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -