Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-17, 17:32   #1
mfcristi

Stock
 
Join Date: Apr 2017
Posts: 2
Default Peugeot 307 SW 1.6HDi trepidatii

Buna ziua, am si eu o problema mai delicata,cred eu, cu trepidatul la un motor 1.6HDI 109cp (307sw din 2004) . Pe loc masina trepideaza usor (sesizabil dar nu deranjant) si la plecarea de pe loc trepideaza mai puternic si deranjant. Am schimbat suportul motor ( hidroelastic) si-am curatat (ultrasunete) un injector dar problema persista . Am facut diagnoza iar la diagnoza a reiesit ca ar trebui schimbat senzorul de presiune(debitmetrul) si egr-ul (probabil infundat) . Am fost la 3 mecanici, unul mi-a schimbat suportul motor si "curatat" sita aia de la debitmetru si mi-a zis ca masina merge in 3 pistoane si sa ma duc sa vad care-i defect si sa-l reconditionez, am fost sa-l depistez l-am reconditionat si tot asa facea, al doilea mecanic mi-a zis sa ma duc sa fac testul de compresie al motorului, al treilea la care trebuia sa fac compresia imi zice " n-are rost sa-ti fac testul ca trebuie sa reconditionezi chiuloasa si-ar trebui si volanta schimbata" ... deci al treilea ma baga intr-o cheltuiala de aproape 1000euro .

Voi ce spuneti ? Alte idei/pareri/opinii ?

Last edited by mfcristi; 16-04-17 at 17:39.
mfcristi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -