Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-16, 12:24   #1
alnbln1

Stock
 
Join Date: Apr 2016
Posts: 4
Default BMW 316i 1.9 - probleme clima,pierde antigel.

luni am plecat din belgia spre anglia..am mers 150 de km pana la dunkrik numai blana 3000-4000 de ture...am oprit si intre timp ce asteptam bacul spre dover am constat cu stupoare ca tigaia mea de bmw pierde un lichid..habar nu am ce a fost...mam suit pe bac am ajuns la dover..destinatia mea fiind londra..pe drum spre londra mi se aprinde becul de la lichidul de racire si dupa 5 minute mi se opreste...ajung la destinatie..iar a 2 a zi de dimineata constat ca masina mea nu mai avea antigel in vasul de expansiune...marti am completat lichidul si am continuat sa merg cu ea cam 100km..miercuri am facut 50 km..dupa am stationat putin si am constatat ca iara tigaia asta de masina are ditai pata de lichid sub ea..am completat din nou la antigel si am continuat sa merg...clima nu mi mai merge de marti...se abureste ca intr un cotet in masina,baga doar putina caldura dar cu clima data la maxim pe 32 de grade...caldura de abia se simte..intre timp compresorul a scos un sunet ciudat dar "s-a potolit"...joi am facut din nou 100 km...vineri la fel...iar azi am constatat ca nu mi mai merge nici ventilatorul de la radiator...azi am facut din nou cu ventilatorul "bulit gen" 100 de km..iar seara am incercat sa i fac o aerisire si am iesit cam 20 de km pe autostrada am forjat o putin iar cand am parcat ...s au auzit niste zgomote ciudate si a dat afara toata apa...ideea e ca , clima nu mi mai merge decat in conditiile mai sus date,ventilatorul cred ca s - a prajit ca vad ca nu mai merge nici asta...in schimb motorul nu se supra incalzeste iar apa sta mereu la 90 de grade adica e in regula...ce ar putea sa fie??
Masina in cauza :BMW 316i 1.9 benzina an fabricatie 1999.

Last edited by alnbln1; 17-04-16 at 12:27.
alnbln1 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-16, 17:30   #2
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: BMW 316i 1.9 - probleme clima,pierde antigel.

esti sigur ca senzorul de temperatuta functioneaza? sau daca functioneaza esti sigur ca functioneaza corect? ne functionarea ventilatorului nu ti a ridicat niciun semn de intrebare? daca a dat apa afara, cel mai probabil nu mai circula(circuit infundat/pompa bulita)Ai cumva pete in antigel cand completezi? uleiul l-ai verificat? are cumva putina spuma? In caz afirmativ, nu mai merge cu ea, cel mai probabil, circuit antigel blocat/garnitura chiulasa arsa/termostat defect. mergi la service daca nu e prea tarziu, altfel vei distruge motorul.
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 21-04-16, 17:38   #3
alnbln1

Stock
 
Join Date: Apr 2016
Posts: 4
Default Re: BMW 316i 1.9 - probleme clima,pierde antigel.

i-am schimbat termostatu si vasu de expansiune...ventilatorul merge din cand in cand nu merge constant...eu am auzit ca cica asa e normal la bmw in leg cu ventilatorul...cat despre restul motorul e cam caldut chiuloasa nu e arsa zic eu..deoarece de cand am deschis topicul pana acum am facut 1000 km pe serii gen...in oras..iar masina merge brici trage bine se misca bine doar clima ma cam supara..daca ma duc pe autostrada si ii dau 140 baga aer si cald si rece cum incetinesc nu mai se simte nimic...a si uleiul e ok fara spuma fara nimic..
alnbln1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -