Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-15, 11:26   #1
Mircea Tralala

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 3
Default As avea si eu o intrebare

Salut,

Povestea suna cam asa: Prietena mea are un BMW 316 din 1996 cu 65-75 CP (daca va ajuta aceste detalii) si am mers cu ea pe plaja si norocul ne-a fost ca masina sa ramana blocata in nisip destul de adanc. Amandoi suntem incepatori doar ca ea este mult mai "retrasa" ca sa spun asa, adica de exemplu nu facea nimic exagerat sa "ajute" masina sa iasa din nisip si am zis sa incerc si eu. Si aici vine problema. Am turat destul de tare motorul si intr-un final am scos masina din gaura unde era cu nisip (tin sa mentionez ca am dat cu spatele si nu am apasat acceleratia la maxim. O tineam putin de tot mai jos decat ambreiajul si erau ambele undeva pe la mijloc).

Si dupa ce am scos masina a inceput sa miroasa foarte tare in masina a insins. Dupa aceea prietena mea s-a urcat la vorlan si ea spunea ca cica masina nu accelera oricat de tare ar fi apasat desi cum am mai spus ea fiind mai "retrasa" nu ajuta masina pe nisip. Si mai spunea ca nici vitezometrul nu crestea. Este adevarat ca nu parea sa creasca si aparause eroarea de abs in bord si am mers mai incolo si am lasat-o sa se raceasca si a disparut si eroarea si sa spunem ca a inceput sa se miste si vitezometrul. Unii oameni ne-au spus ca e de la ambreiaj- cutia de viteza, ca am fi incazlti-o foarte tare.

Si vroiam sa va intreb pe voi daca, credeti ca i-am stricat ceva la ambreiaj-cutie de viteze. Dupa putin timp mergea normal, si mirosul disparuse si cutia de viteze se cupla normal fara nici o problema.

Multumesc anticipat.
Mircea Tralala is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 13:21   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: As avea si eu o intrebare

Ati incins foarte rau ambreiajul si a inceput sa patineze -e normal.

Acum daca si-a revenit sau nu.. numai tu poti sa ne spui.

Mergi constant cu 50-60 kmh in treapta a 4-a si accelereaza la maxim - daca viteza creste imediat si turometrul creste odata cu vitezometrul - e ok.

Daca mai intai incepe sa urce turometrul brusc si abia mai apoi incepe sa creasca si viteza - e nasol.

La fel si la urcatul unei borduri, daca urca lejer e ok.

Oricum ati reusit sa scurtati viata discului de ambreiaj cu escapada asta mai bine chemati pe cineva sa ma impinga
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 13:31   #3
Mircea Tralala

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 3
Default Re: As avea si eu o intrebare

Parca viteza crestea mai lent decat turatia, aseara. Daca imi aduc cat de cat aminte. Deci e nasol rau?

Si cam cu cat am reusit sa ii scurtez viata si cand o sa ne lase cum o sa reactioneze masina? (cum o sa ne dam seama?)
Mircea Tralala is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 13:35   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: As avea si eu o intrebare

E usor sa iti dai seama cand ambreiajul e uzat, de fiecare data cand accelerezi brusc si la maxim masina o sa se tureze dar viteza nu prea o sa creasca, sau o sa creasca foarte incet, deoarece exista un patinaj intre turatia motorului si turatia rotilor.. ca sa ma exprim altfel. Cel mai usor iti dai seama in treptele superioare, 4 si 5.

Mai intai o sa faca doar la accelerari bruste/puternice urmand ca dupa 1000-2000 de km sa nu prea mai poti folosi masina nici in regim normal.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 14:06   #5
Mircea Tralala

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 3
Default Re: As avea si eu o intrebare

Multumesc mult de tot. Fix de asta aveam nevoie. Sa-i stric masina prietenei mele ... Mersi mult din nou
Mircea Tralala is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -