Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-15, 21:52   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Question motor 1.8t cod apx spart

care ar putea fii cauza de motorul de tt 1.8t 224cp apx a crapat doar la 160 km/h?

blocul pe pistonul 3 a fisurat...
din cate am citit eu despre acest motor o cauza des intalnita ar fii din cauza pompei de ulei care nu a mai bagat ulei in proportie cu frecarea.

cum pot sa verific o pompa de ulei sa vad daca este in parametii? nu de alta dar am comandat motor si vreau sa stiu ce este de facut pt ca nu vreau sa patesc asta din nou!
__________________

Last edited by TSC-Us; 25-05-15 at 21:59.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 26-05-15, 08:00   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: motor 1.8t cod apx spart

Motorul ala are prea multi cai.
Motorul ala are o ungere foarte proasta , la care mai adaugam calitatea uleiurilor ce se gasesc prin Romania.
Sa verifici pompa?Cam greu.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 26-05-15, 12:04   #3
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: motor 1.8t cod apx spart

daca ii pun o pompa noua nu o sa tina? ii trebuie debit marit?
uleiul era edge 5w30 schimbat de <1000 km. sanse +90% sa fie fals.
normal trebuia sa mearga cu 10w40, dar masina merge de ani de zile cu 5w30 si nu am schimbat tipul de ulei.

Last edited by TSC-Us; 26-05-15 at 12:09.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 27-05-15, 01:06   #4
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: motor 1.8t cod apx spart

Mergi cu uleiul dat de producator indiferent de varsta si nr de km .Nu ai gresit cu nimic ca ai bagat aceasi vascozitate . Asta cu ulei mai gros ca are multi km e ceva dupa ureche recomandata chiar si de mecanici din pacate .
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -