Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-15, 10:55   #1
sandix3130

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 4
Default Matiz merge in doua pistoane-injectoare ok

Salutare! Am si eu o problema de aproximativ o luna. Matiz Euro 2, pistonul 3 nu functioneaza, nicio eroare in bord. Am schimbat bujiile, scanteie da la bujia 3. Am verificat si injectoarele, le-am curatat, aceeasi problema. In ultima faza, am inlocuit injectoarele 2 si 3 intre ele, ma gandeam ca totusi ar fi injectorul infundat. Dupa inlocuire, problema este tot la pistonul 3, nu functioneaza. Deci injectorul este ok... Care ar putea fi problema? Multumesc!
sandix3130 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 15:37   #2
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: Matiz merge in doua pistoane-injectoare ok

Verifica compresia.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 10-05-15, 17:24   #3
sandix3130

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 4
Default Re: Matiz merge in doua pistoane-injectoare ok

Am verificat-o "manual" ca sa zic asa, adica neavand la dispozitie un aparat de masurat, am scos bujiile si am pus degetul, pare la fel ca si la celelalte doua pistoane...
sandix3130 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-15, 11:43   #4
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: Matiz merge in doua pistoane-injectoare ok

Nu ai cum sa iti dai seama asa. Daca primeste benzina si scanteie, mai ramane de verificat compresia, cu un aparat adecvat. Orice service ar trebui sa aibe asa ceva, si nu cred ca te va costa foarte mult.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 12-05-15, 16:30   #5
sandix3130

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 4
Default Re: Matiz merge in doua pistoane-injectoare ok

Salutare! Am reusit cu succes reparatia masinii in service.Defectul...supapa de la cilindrul 3 nu inchidea. Reglare supape si totul functioneaza! Multumesc tuturor pentru ajutor!
sandix3130 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -