Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-15, 22:32   #1
erosnicolau

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 3
Question Vreau came "custom", caut atelier capabil sa produca, dupa model

Salut,

E prima mea postare aici, dupa retineri legate de faptul ca e posibil ca postarea mea sa para off-topic - dar sper sa gasesc oameni care sa ma poata ajuta cu un sfat.

Am nevoie sa fabric (prin colaborare sau cumparand echipament, mai tarziu) niste came din bronz cu un design "custom" (forma ne-regulata, dar 100% concava), la tolerante in domeniul +0.005mm - +0.01mm. Cum STIU ca orice masina de rectificat came prin copiere / dupa model POATE sa faca ce am eu nevoie, am cautat tot internetul local, sperand ca e plin de ateliere care sa foloseasca asa ceva. Dar nu am gasit nimic, nicaieri. Asa ca apelez la voi, pentru ca am vazut o gramada de discutii pe tema camelor, cu intrebarea:

Unde gasesc un atelier echipat cu masina de rectificat axe cu came prin copiere?

Multumesc,
Eros
erosnicolau is offline   Reply With Quote
Old 05-05-15, 23:07   #2
erosnicolau

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 3
Red face Re: Vreau came "custom", caut atelier capabil sa produca, dupa model

Scuze: 100% convexa...
erosnicolau is offline   Reply With Quote
Old 06-05-15, 09:08   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Vreau came "custom", caut atelier capabil sa produca, dupa model

Salut
Pentru ce sunt camele si cate ai nevoie: de un set-doua sau de mai multe?

E vorba de un ax cu mute came, (ca) pentru auto sau cu cate o singura cama?

Pune si un desen de principiu.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-15, 14:58   #4
erosnicolau

Stock
 
Join Date: May 2015
Posts: 3
Default Re: Vreau came "custom", caut atelier capabil sa produca, dupa model

Salut,
Camele sunt, cum spuneam, pentru o aplicatie non-automotive: niste cutii de viteza de precizie (sub un arc-minut de joc mecanic) - practic, orice 2 microni SUB cota teoretica imi cresc jocul mecanic cu cate un arc-minut. Orice microni peste sunt OK (ajuta la preload) atata timp cat sunt in limite rezonabile (cele din postarea initiala).
In prima faza am construit un dispozitiv cu care mi le pot rectifica singur, dupa un model la scara de 1:10. Dar ma intereseaza o solutie mai practica si lafel de precisa, daca nu si mai precisa decat ce pot obtine eu cu acel dispozitiv improvizat. Deci vorbim despre numere mai mari - zeci sau sute de came, cand intru in productie cu cutia mea de viteze (acum e in faza de ultim prototip).
Fiecare cutie de viteze are o singura astfel de cama - deci nu e vorba de un ax - dar ma gandesc ca, pe o masina de rectificat arbori cu came prin copiere, a lucra la un intreg arbore, pe care sa-l debitezi apoi in came individuale, poate fi o metoda mult mai eficienta de a le obtine in numar mai mare si mai rapid.

Eros
erosnicolau is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -