Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-15, 19:31   #1
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Unhappy faza scurta cand apas frana

Salutare oameni buni si frumosi! biggrin.gif
As avea si eu o problema..... Am o dacie din 98' zambetul lui iliescu, alba, care nu vrea sa mearga cum trebuie.... in primul rand mai am multe probleme de rezolvat la ea, dar o sa le postez separat.
Prima problema ar fi: Apas (noaptea) frana, si se aprinde faza scurta sau pozitiile.... am precizat noaptea din cauza ca numai noaptea este sesizabil, mi-a mai spus cineva ca nu am o masa la far.... dar nu stiu exact cum vine.... in fine... Am cautat in compartimentul motor toate firele care se duc la faruri si semnalizare..... un fir albastru in dreapta masinii langa filtrul de aer, este desprins, are un papuc, firul se vede ca e vechi si vine pe aceeasi camasa de cauciuc cu cele de la farurile h4 si semnalizare. M-am uitat la frana si nu e nimic ciudat sub bord, nicidecum la contactul de la pedala, si nici sub bord nu e nimic desprins....
Oare ce se intampla?
AM UITAT CEVA : Daca aprind faza scurta, si ating papucul de la firul albastru de plusul de la faruri, claxonul tiuie, iar in acea parte a masinii nu este nici un fel de papuc "tata" cum stiu eu smile.gif
Va rog sa ma ajutati biggrin.gif Multumesc fAIN!
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 16-04-15, 21:10   #2
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Verifica masa din porbagaj..e un fir pe partea stanga sub polita!
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 13:54   #3
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Cool Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Verifica masa din porbagaj..e un fir pe partea stanga sub polita!
Equinox.... inca nu am rezolvat dar firul albastru era lipit de unul maro ( cel maro fiind in camasa) iar am aflat ca e de la alt claxon ???? :O nu cred ca ar trebuii sa fie doua claxoane pe masina mai ales unul pe fiecare parte ))
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 18:46   #4
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Equinox.... inca nu am rezolvat dar firul albastru era lipit de unul maro ( cel maro fiind in camasa) iar am aflat ca e de la alt claxon ???? :O nu cred ca ar trebuii sa fie doua claxoane pe masina mai ales unul pe fiecare parte ))
Poate s-a adaugat inca unu in trecut.

Acelasi simptome le aveam si eu.Apasam pedala de frana..se aprindea faza scurta si semnalizarile..
Cand semnalizam,semnaliza stopurile

Si totu a fost din cauza cablului de masa din porbagaj..nu era strans.
L-am strans si a revenit totu normal..
__________________
Dacia 1310 L
96/1.4 65 cp
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 18:55   #5
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Smile Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Poate s-a adaugat inca unu in trecut.

Acelasi simptome le aveam si eu.Apasam pedala de frana..se aprindea faza scurta si semnalizarile..
Cand semnalizam,semnaliza stopurile

Si totu a fost din cauza cablului de masa din porbagaj..nu era strans.
L-am strans si a revenit totu normal..
Pai m-am uitat la portbagaj acolo in stanga, are mai multe fire libere, sub difuzoare este un fir cu mufa rotunda alba, iar la contactul la portbagaj, acolo unde este un arc, sunt trei fire, si gasesc si o masa in stanga si dreapta compatimentului portbagaj.
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 21:00   #6
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Pai m-am uitat la portbagaj acolo in stanga, are mai multe fire libere, sub difuzoare este un fir cu mufa rotunda alba, iar la contactul la portbagaj, acolo unde este un arc, sunt trei fire, si gasesc si o masa in stanga si dreapta compatimentului portbagaj.
Pai alea sunt de la dezaburire luneta..

Am sa iti fac eu maine niste poze unde trebe exact sa te uiti
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 21:03   #7
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Pai alea sunt de la dezaburire luneta..

Am sa iti fac eu maine niste poze unde trebe exact sa te uiti
Chiar te rog si multumesc mult de tot... apropo.... cand apas frana mi se incinge o siguranta.... si acuma nu mai merge stopul stanga spate, am schimbat farurile cu totul, si am pus alte becuri.... le-am reglat sa vad cum stau, dar mi se cam pare ca stau cam sus la faza scurta, iar la lunga e perfect!
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 21:09   #8
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Chiar te rog si multumesc mult de tot... apropo.... cand apas frana mi se incinge o siguranta.... si acuma nu mai merge stopul stanga spate, am schimbat farurile cu totul, si am pus alte becuri.... le-am reglat sa vad cum stau, dar mi se cam pare ca stau cam sus la faza scurta, iar la lunga e perfect!

Ai incercat sa faci o proba si cu un alt bloc de sigurante?
Poate fi si ala o problema..

In legatura cu reglaju farurile,te sfatuiesc sa te duci la o statie ITP si sa ii rogi frumos sa ti le regleze ei cu aparatul..
Nu te costa mult..ai sa vezi ce frumos bat dupaia.
Pe partea stanga,faza scurta trebuie putin sa bata mai in jos deoarece sa nu ii orbesti pe cei de pe contra sens.
Am sa revin maine pe seara,depinde cum ajung de la servici dar iti promit ca am sa fac poze.
Daca mai vrei la ceva sa fac poze sa imi spui
Stiu cum e cu instalatia electrica..si-a bagat cineva nasu si la mine si mi-a dat peste cap...(eu de meserie nu am trebaa cu electrica),dar de nervi am luat-o la purificat eu singurel si am facut-o cap coada cum trebe
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 21:57   #9
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Smile Re: faza scurta cand apas frana

Daca te rog eu mult de tot... imi trimiti si mie pozele cum vine instalatia la sigurante, la compartimentul motor in special la faruri, poate se vad culorile si imi fac si eu o idee cam cum vin, nici eu nu sunt electrician, dar acum la liceu sunt tehnician mecatronist, iar nu ne invata exact masini, sau electronica.... si doar mecatronica universala.... deja am sarit de la subiect....scuze...mai am o chestie de precizat... discul de ambreiaj patineaza rau cand merg mai mult de 10km, iar masina nu pleaca cu demaraj asa cum ar trebuii.... si inca o chestie.... basculele bat intr-un hal.... se observal clar la gropi, zici ca se dezmembreaza :/
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 22:05   #10
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Daca te rog eu mult de tot... imi trimiti si mie pozele cum vine instalatia la sigurante, la compartimentul motor in special la faruri, poate se vad culorile si imi fac si eu o idee cam cum vin, nici eu nu sunt electrician, dar acum la liceu sunt tehnician mecatronist, iar nu ne invata exact masini, sau electronica.... si doar mecatronica universala.... deja am sarit de la subiect....scuze...mai am o chestie de precizat... discul de ambreiaj patineaza rau cand merg mai mult de 10km, iar masina nu pleaca cu demaraj asa cum ar trebuii.... si inca o chestie.... basculele bat intr-un hal.... se observal clar la gropi, zici ca se dezmembreaza :/
Deci..fac poze la .
-Tablou de sigurante(la fire)
-mufe faruri(eu am cn3 si nu stiu daca sutn la fel mufele dar am sa fac)
Si in porbagaj..

In legatura cu celalalte probleme..se repara prin inlocuire
Dute la un mecanic bun..nu cu bautura in cap sau cu jena aia e dacie las-o asa..cauta piese de calitare..Sa fugi de ASAM mai ceva ca de dq
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 22:25   #11
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Post Re: faza scurta cand apas frana

Adica ASAM fiind marca de piese?
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 22:29   #12
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Adica ASAM fiind marca de piese?

Da..piese de proasta calitate..
Am luat ceva piese de la ei si nu am fost deloc multumit..dupa maxim cateva sapt deja au inceput sa faca probleme..deci nici sa aud de ele..
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 22:34   #13
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Cool Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Da..piese de proasta calitate..
Am luat ceva piese de la ei si nu am fost deloc multumit..dupa maxim cateva sapt deja au inceput sa faca probleme..deci nici sa aud de ele..
Ma gandeam sa schimb bordul cu unul de 2001 si sa schimb capota fata si capota portbagaj ca le am faramate... am vazut doar o poza cu dacioara ta si arata splendid :O
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Old 17-04-15, 22:42   #14
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by nickyposmelo View Post
Ma gandeam sa schimb bordul cu unul de 2001 si sa schimb capota fata si capota portbagaj ca le am faramate... am vazut doar o poza cu dacioara ta si arata splendid :O

Mai intai pune-o la punct cu mecanica..si ce mai trebe..
Sa mearga bine si apoi ai timp si de celalalte..
Dar tu acum ai bord cn3 nu?(cel patratos)

Mersi de apreciere..
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 18-04-15, 06:48   #15
nickyposmelo

Stage 1
 
Join Date: Apr 2015
Posts: 17
Wink Re: faza scurta cand apas frana

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Mai intai pune-o la punct cu mecanica..si ce mai trebe..
Sa mearga bine si apoi ai timp si de celalalte..
Dar tu acum ai bord cn3 nu?(cel patratos)

Mersi de apreciere..
Dada e bord cn3 care seamana cu cel cn4 nu stiu exact modelele dar cred ca e cn3 ca e mult mai patratos iar butoarele sunt patrate nu rotunjite ca la cel mai nou si mai am o dacioara din 95' break iar arata oribil, tata zicea sa o mai pastram pentru piese, problema este ca sunt prea multi bani de bagat in ea, dar vreau sa o desfac piesa cu piesa ca sa invat mecanica si electrica...
nickyposmelo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -