Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-15, 11:10   #1
ghost1

Stage 2
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 32
Default calorifer bord vectra A

Salutare la toata lumea.Am si eu o coaja de masina din 92 un Vectra a 1.6i cat, si de la o vreme,de fapt de mai mult timp indiferent daca dau de pe consola bordului cald/rece nu mai functioneaza.
Imi baga mereu cald in habitaclu ma dispera,de fapt m-a disperat pt ca m-am dus la un mecanic si mi-a desfacut 2 furtune cu colier de la motor acolo si mi-a pus niste dopuri ca sa nu mai imi bage cald inauntru.
Mi-a facut asta pt ca mi-a zis ca nu are timp si e f costisitor de umblat la caloriferu din bord.
Intrebare mea la voi este urmatoarea:
Daca reusesc sa dau acel calorifer jos se poate desface si curata?Ca mecanicu mi-a zis ca e posibil sa fie blocate nu stiu ce clapete inauntru lui acolo si degeaba dau io din consola rece/cald.
Va multumesc,astept raspunsurile voastre
ghost1 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-15, 07:44   #2
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: calorifer bord vectra A

Prima dată verifică cablurile panoului de comandă calorifer/aerotermă să nu fie sărite din nuturile butoanelor. Treaba făcută de „mecanicul” care a introdus dopurile, devine distructivă curând.
__________________
Da-mi DOAMNE sa nu-mi mai doresc nimic ! Dar sa fie din aur !!!!!!!!!!!!!!
alexalfa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -