Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-15, 19:11   #1
lupustefanmarian93

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 2
Question Problema BMW 316i 1.8 2003 consuma ulei si scoate fum alb!

Salut tuturor!

Acum o luna mi-am achizitionat un BMW 316i cu motor de 1.8 din 11/2003 cu facelift, de curand am observat ca imi scoate un fum alb dupa ce merg putin subturat sau dupa ce il las sa mearga la relanti, dupa 1-2 spanuri' nu mai scoate de loc fum. Cineva mi-a spus ca sar putea sa fie gata uleiul, oricum aveam in gand sa il schim neavand incredere in vanzatror, cand am schimbat uleiul am avut placuta surpriza! nu aveam filru de ulei... in fine l-am schimbat, am schimbat si filtru polen, aer, si filtru de combustibil si aceleasi probleme + ca imi baga si un miros de ulei ars inauntru. Dupa toate astea am decis sa consult un mecanic, el mia spus ca pot fi multe probleme si mi-a sugerat sa urmaresc apa si uleiul sa vad care scade sau urca... dupa aproximativ 300 km am observat ca nivelul uleiului a scazut de la maxim la minim... deci papa si ulei!

Cineva ma poate ajuta cu un sfat sau posibile probleme? va rog mult! Multumesc!
lupustefanmarian93 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-15, 22:51   #2
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Problema BMW 316i 1.8 2003 consuma ulei si scoate fum alb!

Garnitura de chiulasa, simeringuri supape . Astea sunt primele. Mai multe detalii dupa teste de compresie .
Lucian MC is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -