Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-14, 16:57   #1
Manet

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Am o usoara vibratie in caroserie si nu stiu de unde. Mentionez ca o simt cand masina sta pe loc, la relanti, sau cind accelerez putin, cam pana la 1200. De asemenea se simte daca tin constant turatia la 1200 sau in jur, si cand decelereaza pana la relanti. In rest merge perfect. Am schimbat tampoane motor, si mai nou si tot kitul de ambreiaj inclusiv volanta. Nu stiu ce sa mai fac. Poate stie cineva care este cauza acestei vibratii.
Manet is offline   Reply With Quote
Old 16-12-14, 23:04   #2
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Marca, modelul, motorizare...Sau poate ai Ferrrari si atunci nu te putem ajuta.
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 20:16   #3
Manet

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

E vorba de un Passat diesel 1,9 tdi, 74kw, din 2003.
Manet is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 23:18   #4
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Evacuarea ai verificat-o?Poate iti atinge undeva in caroserie sau rezoneaza la anumite regimuri de turatie...
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 19-12-14, 14:31   #5
Manet

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Am verificat tot espamentul, este in regula, nu atinge nimic.
Manet is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 10:45   #6
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Traseul de evacuare poate rezona dincolo de posibilităţile de amortizare ale racordului flexibil şi ale tampoanelor, iar vibraţiile produse se pot transmite în caroserie.

Se poate instala un amortizor inerţial sau amortizor cu masă acordată - o greutate fixată pe traseul de evacuare.

Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 13:13   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Nu e usor sa-ti dai seama ce vibreaza la o masina fara sa o asculti,eventual sa stai pe sub ea in timp ce face zgomote ciudate(mai ales daca se aud si la relanti) ; passatul are ceva scuturi termice de aluminiu si poate fi unul slabit din elementele de fixare,si atunci sunetul e ca un zornait de pietre pe o tabla...
Ideea lui nautilus e buna,pe bmw ,mercedes si altele se folosesc de multa vreme,insa daca nu e folosita greutatea care trebuie fie sunt puse inutil,fie or sa faca mai mult rau,dar merita incercat
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 23-12-14, 22:46   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Există mai multe aplicaţii de smartphone care folosesc accelerometrul telefonului (cel care îi spune cum să rotească ecranul) pe post de analizor de vibraţii şi arată frecvenţa şi intensitatea vibraţiei în funcţie de locul de pe caroserie pe care e pus telefonul. Se pot obţine gratuit sau contra unei sume modice din Google Play.

Cea mai eficientă e Vibrations, fiindcă măsoară simultan vibraţiile mecanice din obiectul pe care e lipit telefonul şi vibraţiile provocate de zgomote şi poate estima în funcţie de ele numărul de rotaţii pe minut ale motorului care le generează, dacă e cazul.

Mergi pas cu pas pe caroserie cu telefonul când maşina e pe rampă şi vezi de unde provine vibraţia şi ce frecvenţă are, până când ai depistat vinovatul.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 24-12-14, 01:11   #9
CUPEIST

Stage 3
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 77
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Există mai multe aplicaţii de smartphone care folosesc accelerometrul telefonului (cel care îi spune cum să rotească ecranul) pe post de analizor de vibraţii şi arată frecvenţa şi intensitatea vibraţiei în funcţie de locul de pe caroserie pe care e pus telefonul. Se pot obţine gratuit sau contra unei sume modice din Google Play.

Cea mai eficientă e Vibrations, fiindcă măsoară simultan vibraţiile mecanice din obiectul pe care e lipit telefonul şi vibraţiile provocate de zgomote şi poate estima în funcţie de ele numărul de rotaţii pe minut ale motorului care le generează, dacă e cazul.

Mergi pas cu pas pe caroserie cu telefonul când maşina e pe rampă şi vezi de unde provine vibraţia şi ce frecvenţă are, până când ai depistat vinovatul.
E, asta da tehnologie!
CUPEIST is offline   Reply With Quote
Old 06-02-15, 13:19   #10
harry26

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 5
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Mentionez ca o simt cand masina sta pe loc, la relanti, sau cind accelerez putin, cam pana la 1200.
harry26 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-15, 14:38   #11
Manet

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: vibratie usoara in caroserie, rezonanta

Tot nu am scapat de vibratii. Am schimbat si tampoanele de la tobe, si nimic. Am aliniat din nou esapamentul, si rezultatul e acelasi, vibratii in caroserie cu rezonanta in esapament.
Manet is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -