Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-14, 10:13   #1
hiitandrunn

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 2
Exclamation Subaru Forester 2005, probleme cu ulei/fum alb

Salut am si eu o problema, a inceput masina sa scoata fum alb si mult, am chemat un mecanic si, a vazut ca mananca ulei, adica scoate uleiul si il arde pe toba cred nu stiu termeni scuZe, dar mi-a zis ca nu stie ce are doar ca nu crede ca e de la garnitura de chiuloasa fiindca nu face un zgomot anume...va rog frumos ziceti si voi o parere...multumesc.
hiitandrunn is offline   Reply With Quote
Old 02-12-14, 18:08   #2
toplacservice

Stage 1
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 13
Default Re: Subaru Forester 2005, probleme cu ulei/fum alb

Fum albastru, inseamna consum de ulei. Consumul de ulei este datorat uzurii segmentilor a ghidurilor de supapa sau a turbinei.
Fum alb. In acest caz , este posibil ca lichidul de racie sa ajunga in camera de ardere ( garnitura de chiuloasa defecta sau bloc motor fisurat). Mai poate aparea si daca racitorul de EGR este spart.
toplacservice is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -