Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-10-13, 00:55   #1
Bogonici

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 2
Default Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Salut.As dori sa imi schimb culoarea la masina.As alege sa colantez masina.Acum nu stiu daca va trebui sa trec si pe la Rar sa fac vreo schibmare in certificatul de inmatriculare.Masina mea este acum arginitie,si ar vrea sa o colantez gri carbon.
Pana la urma este o schimbare de nuanta,insa nu stiu daca voi avea probleme cu politia dupa,sau daca culoarea aleasa de mine nu este tot gri..


Cam asa as vrea sa arate


Si asa arata acum..


Multumesc anticipat pentru raspunsuri..
Bogonici is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 10:00   #2
stefan.angelo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 96
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Quote:
Originally Posted by Bogonici View Post
Salut.As dori sa imi schimb culoarea la masina.As alege sa colantez masina.Acum nu stiu daca va trebui sa trec si pe la Rar sa fac vreo schibmare in certificatul de inmatriculare.Masina mea este acum arginitie,si ar vrea sa o colantez gri carbon.
Pana la urma este o schimbare de nuanta,insa nu stiu daca voi avea probleme cu politia dupa,sau daca culoarea aleasa de mine nu este tot gri..


Cam asa as vrea sa arate


Si asa arata acum..


Multumesc anticipat pentru raspunsuri..
Salut!
Este evident ca se schimba culoare si nu doar nuanta,deci da,ar trebui sa faci o vizita la rar.
Ca o parere personala,e mai convenabila vopsirea tine mai mult(folia mai mult de 3 ani nu tine) plus ca orice zgarietura inseamna recolantare,nu poti face un polish sau altceva.Spalatul va trebui sa ai grija si de ala(instalatiile automate si cele sub presiune fac rau.
stefan.angelo is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 10:38   #3
aldo ufc

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 152
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

culoarea de baza e aceasi, nu e nevoie de RAR, un exemplu simplu, am in familie o octavia visinie, asa a venit de fabrica, in carte si talon e trecut de inginerii de la R.A.R. ROSU, am avut doua masini una de culoarea indigoului, iar in carte si talon era trecuta albastru, iar a doua era un bleu, iar in carte si talon tot albastru era trecut. Cei de la RAR trec in carte culoarea de baza nu tonalitatea nuantei. Au o paleta de culori nu foarte mare care incadreaza toate nuantele in culoarea de baza. Cele trei exemple date au avut trecute din fabrica aceste culori.

Quote:
Originally Posted by Bogonici View Post
Salut.As dori sa imi schimb culoarea la masina.As alege sa colantez masina.Acum nu stiu daca va trebui sa trec si pe la Rar sa fac vreo schibmare in certificatul de inmatriculare.Masina mea este acum arginitie,si ar vrea sa o colantez gri carbon.
Pana la urma este o schimbare de nuanta,insa nu stiu daca voi avea probleme cu politia dupa,sau daca culoarea aleasa de mine nu este tot gri..


Cam asa as vrea sa arate


Si asa arata acum..


Multumesc anticipat pentru raspunsuri..
aldo ufc is offline   Reply With Quote
Old 03-11-13, 12:20   #4
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Daca acum scrie GRI si o faci ca-n poza a doua e ok.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 04-11-13, 19:08   #5
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Scuze, de fapt e invers - mie ala nu-mi pare a fi tot gri. Ce cod de culoare are prima masina?
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 19:54   #6
Bogonici

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 2
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Din pacate nu stiu ce cod de culoare are prima masina.Am sperat sa aflu si asta..Acum in certificatul de inmatriculare scrie gri
Bogonici is offline   Reply With Quote
Old 12-12-13, 09:07   #7
MateiT

Stage 3
 
MateiT's Avatar
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 155
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Foarte bine ce a zis aldo, are perfecta dreptate. Poti sa-i schimbi culoarea daca e tot gri fara nici o problema.
MateiT is offline   Reply With Quote
Old 13-12-13, 08:05   #8
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Schimbare culoare masina(nuanta culoare)

Eu am vazut audi a6 2012 in carte trecut negru si real era un gri carbon metalizat...sa nu cumva sa ai probleme la trecere de la argintiu la gri carbon pe care RAR-ul sa-l catalogheze drept negru. Pro pentru vopsire, poate te duce dublu sau triplu decat colantarea dar daca treaba e bine facuta, merita banii.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -