Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-13, 21:00   #1
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Culori cabluri alternator Toyota

Salut, am o mica mare problema ...

Mi s-a topit mufa de la alternator ce are 3 pini, in momentul de fata am desfacut-o pastrand ordinea firelor, am lipit firele de pini si am facut alta mufa cu 10cm mai in spate de mufa originala in caz ca va fi nevoie sa dau alternatorul jos.

Dupa 2 ani a sosit momentul de a da alternatorul jos pentru o alta lucrare pe motor, am dus-o la mecanic iar mecanicul a tras fix de mufa originala, adica unde lipisem eu firele de pini ... si evident nu si-a notat ordinea firelor

Problema mea acum este in felul urmator, cunosc semnificatia pinilor insa nu mai am idee de semnificatia celor 3 fire care erau candva lipite de pini. Ma poate ajuta cineva sa imi spuna fiecare culoare ce inseamna ca nu cumva sa le lipesc gresit si sa fac vreo prostie ?

Am atasat o poza cu modelul de alternator si am facut o schita la mufa. Daca cineva are un alternator la fel si ma poate ajuta ar fi super nu trebuie decat sa traga putin de izolatia la fire din mufa sa vada culorile si atat

Masina este Toyota Carina E 1.6 16V EFI cod motor 4A-FE. Acelasi motor a fost si pe Corolla, si pe Celica si nu mai stiu ce modele ..


Merci frumos !!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alternator.jpg
Views:	58
Size:	1.07 MB
ID:	2874672   Click image for larger version

Name:	vand-alternator-toyota-cod-2e8c8ca67b408bbcc-0-0-0-0-0.jpg
Views:	34
Size:	164.7 KB
ID:	2874673   Click image for larger version

Name:	TOYOTA-Carina-1-6--1996-1998-.jpg
Views:	28
Size:	28.7 KB
ID:	2874674  

__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -