Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-08-13, 12:35   #1
mircealex16

Stage 3
 
mircealex16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 153
Member of:
[2 Roti]
Default Omologare RAR

salutare
zilele urmatoare o sa achizitionez un buggy fara motor, urmand sa pun pe el motorul de pe motocicleta mea ( nu sunt proprietar in acte ).buggy-ul are acte,dar nu a fost niciodata inmatriculat in tara.care ar fi pasii pentru inmatriculare? pot monta eu motorul si sa merg pe urma la rar pentru omologarea vehiculului sau trebuie sa merg la un service autorizat pentru a-l monta?
__________________
Burn the rubber not your soul
mircealex16 is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 15:37   #2
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Omologare RAR

In acte nu scrie ce fel de motor a avut ? Noul motor poate fi pus de tine si dupa te poti prezenta la rar pentru omologare dar cu conditia ca noul motor sa nu depaseasca +40% din puterea celui vechi si nivelul de noxe sa fie acelasi sau mai mic .
__________________
iulica097 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 19:33   #3
mircealex16

Stage 3
 
mircealex16's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 153
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by iulica097 View Post
In acte nu scrie ce fel de motor a avut ? Noul motor poate fi pus de tine si dupa te poti prezenta la rar pentru omologare dar cu conditia ca noul motor sa nu depaseasca +40% din puterea celui vechi si nivelul de noxe sa fie acelasi sau mai mic .
nu scrie ce fel de motor .. eu stiu ca a fost unul de 250 cmc din fabrica... cati kw nu stiu, dar presupun ca undeva intre 10-15... ce vreau eu sa pun este unul de 600 cmc de 75 kw...o alta posibilitate ar fi sa il inregistrez la primarie,dar nu stiu ce acte mi`ar trebui pentru asta...
mircealex16 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 20:42   #4
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Omologare RAR

interesanta chestie,stiu ca la primarie poti inregistra scuter de pina in 49cmc.poti da mai multe detalii dupa ce reusesti?
ariel is offline   Reply With Quote
Old 08-09-13, 20:45   #5
iulica097

Stage 4
 
iulica097's Avatar
 
Join Date: May 2013
Posts: 248
Default Re: Omologare RAR

Nu va mai chinuiti ca nu cred ca il omologheaza nimeni fara spaga , mai bine va duceti cu portofelul plin direct la rar sa il treaca in acte si nu vor mai fi probleme de acum incolo nici cu politia nici cu itp , cam asa se procedeaza in romanica...
iulica097 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -