Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-13, 19:58   #1
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Problema zdranganit spate

Am si eu o problema destul de deranjanta, am un groaznic in spate atunci cand trec peste gropile mici, la cele mari nu prea se aude. Zgomotul vine din spate si chiar nu stiu ce sa ii fac, apelez la voi poate v-ati inalnit de problema aceasta.

Precizez:
-Amortizoarele nu au mai mult de 25.000km, la service nu au stiut ce sa imi spuna, initial mi-au zis ca e posibil sa fie de la niste bucsi ale amortizorului care s-au deplasat, insa le-am centrat la loc dar problema persista
-Am inlocuit flansele amortizoarelor
-Am verificat circuitul de evacuare cap-coada
-Roata de rezerva este teapana

Am inregistrat problema
https://www.youtube.com/watch?v=8XYrWKeyPjg
Se poate auzi la sec. 0:08, 0:16, 0:20, 0:23 insa si in continuare

Astept sfaturile voastre.
Express is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 20:29   #2
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Problema zdranganit spate

salut, stiu că poate sună un pic aiurea insa eu m-am lovit de o problemă asemănătoare la masina mea, aceleasi zgomote. Mers la service pus masina pe rampă si nimic, ba că va trebui să schimbi aia schimbi aia si problema tot aparea si nu se rezolva. Amortizoarele relativ noi aprox. 8000 km. Nu scurse nu nimic. Am verificat si evacuare si nimic. Pana am mers la un prieten cu elevator si am suspendat-o si atunci am avut curiozitatea să lovesc cu un ciocan roata de jos in sus si atunci am văzut de unde era problema. In capătul amortizoarelor unde aveau piulitele de prindere, acestea erau putin desurubate(din cauza drumurilor mioritice si probabil pentru că nu fuseseră str
nse cum trebuie). Le-am strāns si problema a dispărut. După ceva timp a reapărut si am verificat acelasi lucru, tot asa se slăbiseră putin piulitele. Am luat decizia de a pune incă o piulită peste si de atunci nu a mai făcut deloc si au trecut 30000 km. De auzit se auzea lafel cal a tine, practic juca amortizorul pentru că nu era fixat cum trebuie, desi el era in perfectă stare de functionare. Merită verificat. Baftă.
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-13, 21:36   #3
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Problema zdranganit spate

Nu stiu daca ai bielete antiruliu pe spate.
La masina mea de la aia era.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 12:51   #4
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Multumesc de raspunsuri...

@vio, stiu de problema aceasta, am avut-o si eu, insa am rezolvat-o, am pus o garnitura in plus la suruburile acelea si problema persista. Asta am crezut si eu ca este problema.


Nu stiu daca am bilete antiruliu pe spate, am sa ma interesez


edit: Bieleta antiruliu pe spate nu cred ca am, insa am bucsa de la punte pe care am verificat-o acum, sta centrata insa cauciucul din ea este cam crapat. Poate fi asta cauza problemei? Nu as vrea sa o schimb pe degeaba, piesa in sine nu costa mult insa manopera o sa coste pentru ca trebuie data puntea jos..

Last edited by Express; 01-08-13 at 12:58.
Express is offline   Reply With Quote
Old 26-09-13, 17:18   #5
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Problema persista...ati mai patit chestii de genul, problema ma deranjeaza total si parca incepe sa faca din ce in ce mai tare, amortizoarele sunt prinse bine..
Express is offline   Reply With Quote
Old 04-10-13, 11:56   #6
VAMPY

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 19
Default Re: Problema zdranganit spate

Si la mie se aude la fel dupa ce am schimbat amortizoarele..incerc sa nu bag in seama sunetul...
VAMPY is offline   Reply With Quote
Old 05-10-13, 19:55   #7
ticosu'
Seat Driver

Stage 5
 
ticosu''s Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 494
Member of:
[SEAT]
[2 Roti]
Default Re: Problema zdranganit spate

La un Astra Cabrio de l-am avut am gasit o bucatica de arc rupta si cazuta in oala amortizorului, de zdranganea la orice gropita. Inlocuit arcurile si rezolvat problema. Dar spuneai ca o bucsa de la puntea spate e crapata... ai inlocuit-o si problema persista?
__________________
2006 Seat Altea, 1.6i, 102 CP
1960 Fiat 600, 32 CP
OldSchool IJ 56 Festival, 1961
ticosu' is offline   Reply With Quote
Old 07-10-13, 19:46   #8
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Inca nu am inlocuit-o pt ca manopera e mare .. undeva pe la 400 de ron .. si serviceul unde imi fac eu reparatiile la masina inca nu are presa pt bucsele respective, spuneau ca aduc toamna asta si sper sa rezolv...La arcuri sincer chiar nu m-am uitat. Altceva inafara de bucsele acelea chiar nu stiu ce ar putea fi, altceva nu mai este pe spate de schimbat, am facut testul cu hayonul deschis si cu gol portbagajul si tot se aude.

Ideea era ca mi se pare putin ciudat sa se auda bucsa aceea pentru ca ea are cauciuc in ea, si se aude la gropite foarte foarte mici, mai mult denivelari. La gropile mari nu se aude absolut deloc (semn ca nu prea are treaba cu amortizoarele). Am incercat cu roata pe cric si sa misc de ea insa nimic.
Revin cu detalii.

Last edited by Express; 07-10-13 at 19:48.
Express is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 00:57   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Problema zdranganit spate

Demonteaza amortizoarele de jos si vezi cum culiseaza.Poate nu sunt fixate bine sus.
Pentru bucsa spate nu trebuie nici o presa "speciala" . Un surub lung si niste saibe ce le face un strungar in 5 minute rezolva problema. Despre mecanicii din Tulcea am auzit si vazut numai de "bine" .
__________________

Last edited by turbojack; 12-10-13 at 01:01.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-10-13, 11:00   #10
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Despre mecanicii din Tulcea, total deacord...asta este
Amortizoarele au fost date jos si culiseaza corect, le-am dat jos pentru a le schimba flansele initial crezand ca asta este problema.

Mie asa mi-au comunicat la service, ca ar trebui nu stiu ce fel de "scula" pentru a scoate bucsa. Am sa incerc in alta parte.
Express is offline   Reply With Quote
Old 13-10-13, 16:20   #11
VAMPY

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 19
Default Re: Problema zdranganit spate

Eu am rezolvat la mine : dupa schimbarea amortizoarelor masina a devenit mai rigida si se auzea inchizatoarea de la capota portbagaj la fiecare gropita... am reglat inchizatoare si este totul ok acum!
VAMPY is offline   Reply With Quote
Old 15-10-13, 17:32   #12
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Ma bucur ca ai rezolvat problema.

La mine in proportie de 90% asta e problema. A condus altcineva masina si eu am stat cu usa deschisa si m-am uitat la bucsa. Cand se aude inauntru sunetul se "misca" oarecum bucsa. Sa vad ce se pot rezolva.
Express is offline   Reply With Quote
Old 06-12-13, 13:18   #13
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: Problema zdranganit spate

Am rezolvat-o, dupa doua luni, problema era intradevar de la ambele bucsi punte spate.
Express is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -