Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-13, 12:16   #1
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Cum scot bancheta la o Octavia?

Salutare. Vreau sa o curat la interior "bini di tat" si trebuie sa scot mocheta din portbagaj care e bagata pe sub spatarul banchetei. Sezutul si scaunele din fata le-am scos in jumate de ora, dar astea nu-mi dau seama cum. Masina e break. Stie cineva?

Last edited by 03HNO; 22-05-13 at 12:20.
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 12:30   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Cum scot bancheta la o Octavia?

Quote:
Originally Posted by 03HNO View Post
Salutare. Vreau sa o curat la interior "bini di tat" si trebuie sa scot mocheta din portbagaj care e bagata pe sub spatarul banchetei. Sezutul si scaunele din fata le-am scos in jumate de ora, dar astea nu-mi dau seama cum. Masina e break. Stie cineva?
La majoritatea masinilor spatarele sunt montate de podea cu suruburi destul de groase...2 la fiecare bucata in colturi.
Apleacale jos de tot si o sa fie vizibile cel mai probabil...ce nu stiu insa este daca atunci cand scoti surubul o sa cada jos piulita ce le tinea fixe sa sa fie nevoie sa te bagi pe sub masina.

Last edited by JDV; 22-05-13 at 12:33.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 12:37   #3
03HNO

Stage 4
 
03HNO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 185
Default Re: Cum scot bancheta la o Octavia?

M-am uitat insa nu am vazut nici un surub sau piulita. Doar in capetele banchetei se vad niste tije care in capete sunt mai groase cam cum e palaria la ciuperca si care vin prinse in niste urechi de metal sudate de caroserie. N-am avut tel la mine ca le faceam o poza.
03HNO is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 12:52   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Cum scot bancheta la o Octavia?

E 1 sau 2 ?
Oricum nu cred ca e diferenta mare.

La Octavia 2.
Tragi de sezut in sus, si ai sa vezi ca se culiseaza in fata.
La partea de spatar, care se fractioneaza 1/3, din spatele soferului, in coltul din dreapta jos cum stai cu fata la ea, ai un imbus.
Dupa ce l-ai desfacut, tragi de spatar spre cotiera. E bagat intr-o tija.

La spatar 2/3 care contine si cotiera, la fel, tragi de sezut spre scaunele din fata.
Dupa asta, tragi de spatar spre locul lasat liber de prima parte a spatarului.
Iti va ramane doar un surub, care tine centura. E localizat in dreapta jos, la coltul cotierei, cum te uiti la ea.
Acolo ai nevoie de un "soricel" cred ca ii spune, de 25.

Ai in total deci 2 suruburi, in rest au 2 tije pe care culiseaza spre mijlocul masinii.

Sper ca ai inteles.
Da un search pe google, demontare bancheta octavia si gasesti un tuturial foarte buna de la un Golf 5, cu poze.

Spor
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 22-05-13, 23:02   #5
styy28

Stage 4
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 269
Default Re: Cum scot bancheta la o Octavia?

la spater ai spre esterior 2 saibe taiate alea le impingi cu o surubelnita in spatele masinii si ridici in sus dupa tragi spre ext masinii si ies din partea cealalta ps tre sa rabatezi bancgeta ca sa vezi ce ai de facut
styy28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -