Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-13, 14:29   #1
eqro

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Default Senzor golf 5

De 2 zile mi se aprinde in bord un martor, dar se stinge odata cu celelalte. Pana acum nu s-a mai aprins niciodata. Masina totusi functioneaza perfect. De la ce poate fi ? Servodirectie cumva ?




(am gasit o poza pe google); este vorba de acel volan rosu din dreptul acului.

Last edited by eqro; 15-04-13 at 14:32.
eqro is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 23:29   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Senzor golf 5

Verifica nivel ulei servodirectie.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 10:02   #3
eqro

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Default Re: Senzor golf 5

La golf 5 nu e electrica ?
eqro is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 10:15   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Senzor golf 5

Din pacate pe Golf V, e un fel de servodirectie electromecanica, cu un motor electric conectat la cremaliera, (fara ulei). Daca se stinge odata cu celelalte nu ai de ce sa te ingrijorezi, a fost tot timpul acolo si nu l-ai observat tu. Intre timp a mai slabit si baterie si probabil sta aprins mai mult timp. Daca ramane aprins ai de ce, pentru ca tot ansamblu ala e 4000 de RON, si nici macar nu se mai fabrica asa ca la reprezentata iti dau o caseta inlocuitoare si te consta 300 RON cabluri adaptoare.
PS: Vezi ca daca deconectezi bateria ramane aprins volanul ala cu galben pana faci 200-300 m.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 10:18   #5
eqro

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 3
Default Re: Senzor golf 5

Volanul galben nu a aparut niciodata , m-am trezit cu cel rosu; dar nu sta aprins deloc . A plouat destul de tare in Iasi zilele trecute si am luat o balta mai mare; posibil sa fie si de la asta .
eqro is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 11:38   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Senzor golf 5

E posibil. Ma uit si la mine cat sta aprins, ca am 2 golf-uri V, si iti spun cam cat sta si ce culoare e.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -