Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-13, 18:51   #1
razvan915

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1
Default Computer SAM fata confort w203

Am fost cu masina in service cu problema urmatoare : nu mi se mai aprindea un bec de pozitie pe fata, asta s-a intamplat si dupa ce a fost schimbat .

Diagnoza service : trebuie schimbat computerul SAM fata confort.

Pret nou , original - 1850 lei
Pret dezmembrari : 350 lei

Stie cineva daca acest computer se potrivesc pe orice w203 ? Mentionez ca este vorba despre un w203 din 2006 facelift Sport Edition. Multumesc
razvan915 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 14:16   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Computer SAM fata confort w203

Daca problema e un singur bec de pozitie leaga-l si tu pe alt contact, de faza scurta spre exemplu,nu are rost sa dai 1800 RON pentru un singur bec Il poti lega-l de pe celalt far, sau pune-i un buton in bord care sa aprinda amandoua pozitile, nu are rost sa schimbi computerul de confort pentru un bec de pozitie, mai ales ca e destul de complex si s-ar putea sa ai probleme mult mai mari cu cel nou.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 18:53   #3
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Computer SAM fata confort w203

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Daca problema e un singur bec de pozitie leaga-l si tu pe alt contact, de faza scurta spre exemplu,nu are rost sa dai 1800 RON pentru un singur bec Il poti lega-l de pe celalt far, sau pune-i un buton in bord care sa aprinda amandoua pozitile, nu are rost sa schimbi computerul de confort pentru un bec de pozitie, mai ales ca e destul de complex si s-ar putea sa ai probleme mult mai mari cu cel nou.
daca-l leaga de alt bec o sa dea eroare,
nu citeste becul si arata suprasarcina pe cel pus.

eu cred ca este mai bine sa puna un alt bec dupa ce verifica contactele.

verifica sa nu ai fire oxidate,sau rasucite.

posibil sa ai noroc si sa nu schimbi modulul.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 22:08   #4
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Computer SAM fata confort w203

Pui 2 leduri in paralel in loc de bec si o rezistenta dimensionata sa pacalesti computerul, si sa nu dea nici o eroare . Schimbarea computerului de bord e dificila, si manopera o sa cam coste. Eu am vazut unul schimbat la un mercedes si avea tot felul de anomalii dupa aia, in special cu inchiderea centralizata si luminile care se stingeau singure de nebune. Eu zic ca daca pozitia e singura problema, iei doua leduri de pozitie, si mergi la un meserias sa le lege pe becul care merge, cu o rezistenta sa nu dea eroare in bord ca nu are consumul aferent becului.
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -