Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-13, 18:54   #1
ionutz_ng

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 19
Default Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Salut.Am in cap un proiect f ambitios.Vreau sa transform un 740i e38 4,4l 1997, intr-un "718is".Cu alte cuvinte sa ii schimb actualul motor cu un motor de pe seria 3 e36 318is, de 140 cp,practic jumatatea puterii din prezent.
Va rog sa imi recomandati un mecanic care ar putea sa imi faca acest transfer si piesele care ar fi necesare pt asa ceva.
De asemenea nu voi fi de acord cu comentarii de genul : "nu o sa se poata misca de pe loc","nu o sa poata sa traga deloc".Masina va avea putere aproximativ cat un 725 tds,si cam acelasi raport cp/kg cu un logan 1,4.
Problema cea mai mare este ca 740i-ul in cauza are cutie automata si nu stiu in ce masura va putea fi acel motor conectat la cutia automata a masinii sau daca va trebui operata minutioasa operatiune de implementare a unei cutii manuale (incluzand si pedalier).
Astept propuneri si informatii.Multumesc.
ionutz_ng is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:00   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by ionutz_ng View Post
Salut.Am in cap un proiect f ambitios.Vreau sa transform un 740i e38 4,4l 1997, intr-un "718is".Cu alte cuvinte sa ii schimb actualul motor cu un motor de pe seria 3 e36 318is, de 140 cp,practic jumatatea puterii din prezent.
Va rog sa imi recomandati un mecanic care ar putea sa imi faca acest transfer si piesele care ar fi necesare pt asa ceva.
De asemenea nu voi fi de acord cu comentarii de genul : "nu o sa se poata misca de pe loc","nu o sa poata sa traga deloc".Masina va avea putere aproximativ cat un 725 tds,si cam acelasi raport cp/kg cu un logan 1,4.
Problema cea mai mare este ca 740i-ul in cauza are cutie automata si nu stiu in ce masura va putea fi acel motor conectat la cutia automata a masinii sau daca va trebui operata minutioasa operatiune de implementare a unei cutii manuale (incluzand si pedalier).
Astept propuneri si informatii.Multumesc.

Doamne , am trait sa o vad si pe asta =))))...

Dar tu ai tinut cont ca acel 725 td e turbo diesel si ca e un 6 cilindri? are cuplu mai mare ca la acel motor de is , sa te vad eu ce o sa faci cand o sa incerci sa urci o panta cu motorasul montat pe ditamai caroserie si o sa fiarba de ii sar capacele !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:03   #3
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by ionutz_ng View Post
Salut.Am in cap un proiect f ambitios.Vreau sa transform un 740i e38 4,4l 1997, intr-un "718is".Cu alte cuvinte sa ii schimb actualul motor cu un motor de pe seria 3 e36 318is, de 140 cp,practic jumatatea puterii din prezent.
Va rog sa imi recomandati un mecanic care ar putea sa imi faca acest transfer si piesele care ar fi necesare pt asa ceva.
De asemenea nu voi fi de acord cu comentarii de genul : "nu o sa se poata misca de pe loc","nu o sa poata sa traga deloc".Masina va avea putere aproximativ cat un 725 tds,si cam acelasi raport cp/kg cu un logan 1,4.
Problema cea mai mare este ca 740i-ul in cauza are cutie automata si nu stiu in ce masura va putea fi acel motor conectat la cutia automata a masinii sau daca va trebui operata minutioasa operatiune de implementare a unei cutii manuale (incluzand si pedalier).
Astept propuneri si informatii.Multumesc.
Sunt foarte curios cum o să arate compartimentul motor.
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:04   #4
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by ionutz_ng View Post
Salut.Am in cap un proiect f ambitios.Vreau sa transform un 740i e38 4,4l 1997, intr-un "718is".Cu alte cuvinte sa ii schimb actualul motor cu un motor de pe seria 3 e36 318is, de 140 cp,practic jumatatea puterii din prezent.
Va rog sa imi recomandati un mecanic care ar putea sa imi faca acest transfer si piesele care ar fi necesare pt asa ceva.
De asemenea nu voi fi de acord cu comentarii de genul : "nu o sa se poata misca de pe loc","nu o sa poata sa traga deloc".Masina va avea putere aproximativ cat un 725 tds,si cam acelasi raport cp/kg cu un logan 1,4.
Problema cea mai mare este ca 740i-ul in cauza are cutie automata si nu stiu in ce masura va putea fi acel motor conectat la cutia automata a masinii sau daca va trebui operata minutioasa operatiune de implementare a unei cutii manuale (incluzand si pedalier).
Astept propuneri si informatii.Multumesc.



tu compari un TDS cu un 1.8is?
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:11   #5
kinezool

Stage 4
 
kinezool's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 229
Member of:
[BMW]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Vei avea acelasi consum cu mai putina putere. Si iti vei putea face o debara sub capota, ca o sa-ti ramana o gramada de spatiu...
kinezool is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:15   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Eu sunt curios cum a ajuns la raportul ala de logan 1.4 , ca sa nu mai zic , ca la cheltuieli va sari de mia de euro si atunci intervine intrebarea aia stupida :

Va consuma cat v8 ul ala aproape, abia se va misca [ asta daca chiar va merge cat de cat ] , ca sa plateasca taxe de 1.8 , inseamna sa il omologheze , acolo inca vreo 200 de euro + alergatura ] , merita oare tot efortul ?

Noi ca noi , dar stati sa vina astia mai maniaci , sa vedeti dupa aia mistocareala maxima ))))

PS : oare cum suna ... am un bmw 718is ?

Last edited by DEVIL's Style; 13-02-13 at 19:17.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 19:31   #7
Killpacient

Stage 3
 
Killpacient's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 164
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

tinere, decat 1.8 mai bine te gandesti la un Trizel , macar ai cuplu, eu cand am avut pisica cu m40b18 abia urca dealu, daca ii mai dadeam drumu la AC deja o impingeam la deal. Modificarile nu ar fi grele, mai greu cu omologatu tinand cont ca 718 nu a iesit in viata lui, curios de ce?! poate pentru faptul ca E GREU! (mai are o juma din pisica inauntru) , si o sa iti mai faci si o mica debara in compartimentu motor.Ca sfat : ori te uiti la un 2 .5 3.2 benzina ori un 2.5 trizel. eu bmw sub 10 - 14 nam vazut sa pape deci diferenta e doar de putere.
__________________
Killpacient is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 21:56   #8
dj_eros

Stage 4
 
dj_eros's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 205
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

prietene nu am fost atent in ce oras stai insa is-ul consuma 11 pe caroseria de e36 care are 1340 de kg (coupe) sau ceva de genul ia gandeste la ce greutate are sasiul tau )cred ca vei scoate si tu un consum de 16 lejer stai cuminte daca mai vrei sa pleci de la semafor cu balena )
__________________
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
dj_eros is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 22:55   #9
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Omu' parvenit pana la Dumnezeu si inapoi vrea sa fie vazut in masina mare,daca se poate top-ul de la BMW (vis de cocalar) ,evident n-are bani de combustibil,motorul acela fiind un gurmand cunoscut,unde mai pui si ca "frate cutia automata nu e asa sport si consuma si mai mult"...pfaaa

Unde mai pui si ca bani de impozit nema (sare de 2000 motorul si rupe impozitu,ca 1200 lei nu-s 250 lei)...

Si in capul lui e asa " ba,nu stie vecinu ca ma dau cu tartza partza de 1.2 ,el vede c-am septar'" ..si evident ca nu stie vecinu nici ca eu merg cu 40 la ora pe autostradaca ca nu mai poate motoru,ci crede ca-s boss da boss.
__________________
param pam pam
apache is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 14:24   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Daca vreti sa radeti si mai tare , va dau un link de pe bmw club sa vedeti cat de penibil poate fi acolo )))

Click AICI and enjoy
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 18:04   #11
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Daca vreti sa radeti si mai tare , va dau un link de pe bmw club sa vedeti cat de penibil poate fi acolo )))

Click AICI and enjoy
Devil, il cunosc personal pe Ionut si pot spune ca a avut si are masini ce multi doar prin visele lor umede le pot avea. Doar ca are niste idei mai ciudate la care vad ca nu prea vrea sa renunte.

P.s. nimeni nu sa nascut invatat......

Last edited by 300zxtt; 18-02-13 at 18:07.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 18:31   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by 300zxtt View Post
Devil, il cunosc personal pe Ionut si pot spune ca a avut si are masini ce multi doar prin visele lor umede le pot avea. Doar ca are niste idei mai ciudate la care vad ca nu prea vrea sa renunte.

P.s. nimeni nu sa nascut invatat......
300zxtt , in caz ca ai observat pe forumul celalalt , am incercat sa il ajut initial , dar , sa sustii ca a avut masini la care nimeni nu a visat , te face sa te gandesti ca are ceva cultura in domeniul auto , nu ca e unul de asta "cocalar" care isi ia bmw pentru consum sau etc ! fiecare avem o limita , dar el efectiv a spart barierele. Ok a avut masini sau are la care doar noi visam , il astept sa ne dovedeasca ca e asa , teoretic banii nu ar trebui sa reprezinte o problema pentru el cat de cat , nu crezi? adika nah... asa gandesc eu in logica mea stupida !

PS : ce iti mai face jucaria? nici o veste pe topicurile tale pana acum !

Last edited by DEVIL's Style; 18-02-13 at 18:43.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 19:55   #13
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Cine stie vreun mecanic priceput sa modifice motorizarea.

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
300zxtt , in caz ca ai observat pe forumul celalalt , am incercat sa il ajut initial , dar , sa sustii ca a avut masini la care nimeni nu a visat , te face sa te gandesti ca are ceva cultura in domeniul auto , nu ca e unul de asta "cocalar" care isi ia bmw pentru consum sau etc ! fiecare avem o limita , dar el efectiv a spart barierele. Ok a avut masini sau are la care doar noi visam , il astept sa ne dovedeasca ca e asa , teoretic banii nu ar trebui sa reprezinte o problema pentru el cat de cat , nu crezi? adika nah... asa gandesc eu in logica mea stupida !

PS : ce iti mai face jucaria? nici o veste pe topicurile tale pana acum !
Mi-am batut si eu capul cu el, dar sunt unele aspecte ce nu vrea sa le inteleaga. In rest, e un baiat super ok .

Eu i-am spus, un 1800iS nu ar fii in stare sa miste ditamai E38-ul...asta ar fii un aspect, altul ar fii pretul imens de mare al transformarii pt cat ar merita un E38: cutie manuala, pedalier, cardan modificat, diferential...etc
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -