Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 31-01-13, 01:58   #1
Bujică.Bogdan

Stage 2
 
Bujică.Bogdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 36
Default Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Salut,

Recent am inlocuit suspensia stock cu una sport de la KW, puntea spate este inregula, dar pe fata uneori se aud niste sunete ca de planetara uzata. Tupăneală. Zgomotele au inceput sa se auda doar dupa ce am facut schimbarea. Mentionez nu se aude tot timpul, are momente cand se aud chiar foarte rar, dar de obicei cand accelerez mai brusc sau/si cand virez. Nu imi amintesc sa fi auzit vreun zgomot cand este decuplata, adica calcat ambreiaj sau scoasa din viteze.
La prima vedere tind sa cred ca este din planetare.

Dar...la puntea fata, arcurile au fost taiate, destul de mult chiar. Daca este ridicata pe cric, arcul este decomprimat. Poate fi asta cauza? La "socuri" sa fie asa solicitat incat sa decomprime arcul si sa produca sunetul ala?
Click image for larger version

Name:	IMG_0070[1].JPG
Views:	95
Size:	3.50 MB
ID:	2675093

O teorie ar mai fii din unghiul de cadere a rotilor, cand am strans telescoapele am inclinat roata spre interior. Astfel planetarele ar fi cam "intinse". +garda la sol s-a diminuat considerativ, pozitia bratelor s-a schimbat...
Click image for larger version

Name:	IMG_0077[1].JPG
Views:	114
Size:	1.75 MB
ID:	2675112

Geometria rotilor mele clar este asimetrica, daca voi face un unghi de fuga si de cadere posibil sa scap de problema? Sau sa schimb arcurile cu unele intregi ce ar fii comprimate tot timpul?

Voi ce credeti?
Bujică.Bogdan is offline  
Old 31-01-13, 14:52   #2
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Low is a life style !
dydy-andrey is offline  
Old 01-02-13, 11:46   #3
Bujică.Bogdan

Stage 2
 
Bujică.Bogdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 36
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Hard life style
Bujică.Bogdan is offline  
Old 05-02-13, 14:29   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Ce ai tu acolo nu e suspensie sport... si in nici un caz flexul bagat in arcuri nu e "lifestyle"...
Pune o suspensie (nu arcuri taiate si amortizoare obosite) calumea si abia dupa aceea verifica problemele la bucsi, pivoti, capete de bara sau planetare.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 05-02-13, 17:46   #5
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Ce ai tu acolo nu e suspensie sport... si in nici un caz flexul bagat in arcuri nu e "lifestyle"...
Pune o suspensie (nu arcuri taiate si amortizoare obosite) calumea si abia dupa aceea verifica problemele la bucsi, pivoti, capete de bara sau planetare.
Eu cred ca tu vorbesti din povesti si din auzite...
Amortizoarele alea "obosite" sunte niste KW-uri in stare perfecta, iar arcurile au fost taiate din nevoia de a cobori masina mai mult.
Suspensia e in stare foarte buna, telescoapele nu sunt curse, este un KW pana la urma. Drept dovada, problema rezolvata. Din cauza drop-ului prea mare, planetarele stateau prea sucite si trosneau putin atunci cand bagai picioru` in ea. Chiar eu am dat o tura si stiu cum facea, astept acum sa vand cum merge dupa rezolvarea problemei.
S-auzim de bine !
dydy-andrey is offline  
Old 06-02-13, 02:03   #6
Bujică.Bogdan

Stage 2
 
Bujică.Bogdan's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 36
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Ce ai tu acolo nu e suspensie sport... si in nici un caz flexul bagat in arcuri nu e "lifestyle"...
Pune o suspensie (nu arcuri taiate si amortizoare obosite) calumea si abia dupa aceea verifica problemele la bucsi, pivoti, capete de bara sau planetare.
As pierde timpul in cel mai prost mod posibil, explicandu-ti cat de mult bantui.

Problema rezolvata!
Bujică.Bogdan is offline  
Old 06-02-13, 08:55   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Zgomot ciudat dupa schimbarea suspensiei

mult succes atunci, daca esti atat de priceput...si arogant pe deasupra. iti recomand sa te abtii de la atacuri la persoana, mai ai de crescut
Geo_ZGA is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -