Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-13, 18:20   #1
Blondu99

Stage 2
 
Blondu99's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default Problema bmw 318i greu de rezolvat

sall ptr toata lumea, am un e36 1.8 din 1995, am o problema de care nush cum sa mai scapozele sunt mai jos: pe la piesa incercuita, imi arunca ulei, arunca, nu supureaza, am fost sa rezolv prbl la un mecanic, a terminat treaba, am cumparat ulei, am plecat cu masina, dupa 2 ore de mers, am ramas fara ulei in motor, ghici pe unde pierdeam? tot pe acolo. am dus masina la mecanic iar. s-au schimbat oringurile, garnitura, si s-a remontat piesa, s-a dat si cu silicon sa fie sigur. am plecat cu masina, dupa 3 min, am observat o dara lunga de ulei, evident, tot de acolo. a urmat si a 3-a oara cand am incercat, la fel, curgeee. va rog dati-mi un sfat sau daca se pricepe cineva si ma poate ajuta, platesc serviciul. va rog, e a 4-a oara cand cumpar ulei de pomana. am incercuit la poze ca sa vedeti pe unde curge, la poza nr3 e piesa aia blestemata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.png
Views:	66
Size:	18.7 KB
ID:	2659716   Click image for larger version

Name:	2.png
Views:	80
Size:	16.1 KB
ID:	2659717   Click image for larger version

Name:	3.png
Views:	97
Size:	17.6 KB
ID:	2659718  

Blondu99 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 22:10   #2
danro13

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Default Re: Problema bmw 318i greu de rezolvat

am avut si eu aceasta problema la un E46, dar la mine se prelingea destul de putin pe acolo
problema s-a rezolvat prin inlocuirea reperelor 5 si 6 din poza 3, cu repere originale (nu au fost foarte scumpe)
danro13 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 23:49   #3
piesedevanzare

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 83
Default Re: Problema bmw 318i greu de rezolvat

încearcă sa schimbi si suportul cu unul pe care il poți vedea ca este etanș (sigur găsești in București); asigura-te ca este curatat si blocul sa nu aiba defecte , garnituri noi si nu ar trebui sa ai probleme. Poate ar trebui sa apelezi la un mecanic mai meticulos. bafta.
piesedevanzare is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 12:48   #4
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: Problema bmw 318i greu de rezolvat

Quote:
Originally Posted by Blondu99 View Post
sall ptr toata lumea, am un e36 1.8 din 1995, am o problema de care nush cum sa mai scapozele sunt mai jos: pe la piesa incercuita, imi arunca ulei, arunca, nu supureaza, am fost sa rezolv prbl la un mecanic, a terminat treaba, am cumparat ulei, am plecat cu masina, dupa 2 ore de mers, am ramas fara ulei in motor, ghici pe unde pierdeam? tot pe acolo. am dus masina la mecanic iar. s-au schimbat oringurile, garnitura, si s-a remontat piesa, s-a dat si cu silicon sa fie sigur. am plecat cu masina, dupa 3 min, am observat o dara lunga de ulei, evident, tot de acolo. a urmat si a 3-a oara cand am incercat, la fel, curgeee. va rog dati-mi un sfat sau daca se pricepe cineva si ma poate ajuta, platesc serviciul. va rog, e a 4-a oara cand cumpar ulei de pomana. am incercuit la poze ca sa vedeti pe unde curge, la poza nr3 e piesa aia blestemata
singura problema sant piesele am patit si eu la prima care am facut asa ceva si de atunci aceste piese le pun numai originale si nu mai sant probleme,ps are drepatete colegu nu sant scumpe
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 08:10   #5
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Problema bmw 318i greu de rezolvat

Ai o fisura pe suportul filtrului de ulei. Cumpara altul si inlocuieste-l. Aceeasi problema am avuto la un E34.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 09:02   #6
Blondu99

Stage 2
 
Blondu99's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default Re: Problema bmw 318i greu de rezolvat

Danro13, ms ptr sfat, chiar a mers am fost pana la bavaria si am cumparat oringurile originale si garnitura si acum nu mai curge. ms mult de tot si ms ptr ajutor baietzi
Blondu99 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -