Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-12, 17:09   #1
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Sistem audio pt masina

As avea nevoie de niste sfaturi de la cei care se pricep in domeniu. Eu sunt mai incepator, am ars deja o statie si finalul mp3-ului m-a costat 210 lei... Sunt foarte nehotarat si nu stiu ce anume sa aleg si care ar fi locul potrivit pt fiecare difuzor, cele mai bune setari pt statie in cazul meu etc... Incerc sa va dau toate detaliile si sper sa ma lumineze si pe mine cineva, daca se poate.

Mp3 Kenwood KDC-W7537U 50w x 4
http://www.kenwood-electronics.co.uk...cd/KDC-W7537U/

Pe fata raman difurile originale ale masinii, sunt foarte multumit de ele. Pe spate erau 2 de 20w, nu-mi placeau cum suna asa ca am taiat firele si am legat doua tuburi. Tuburile astea au 2 difuri fiecare (1 pt inalte si 1 pt bass), deci sunt 4 difuri legate pe cele 2 iesiri din spate. Ceea ce nu ma multumeste e ca suna cam incet, iar la volum mare baraie si asta ma face sa cred ca sunt mai tari de 50w. Deci banuiesc ca locul lor nu e tocmai acolo...

Asa, astea de mai sus sunt legate la mp3. Pe iesirile de woofer am legat o statie Orion XTR 500.4. La specs am vazut asta:
62.5 x4@ 4 ohms
125x4@2ohm
250x2 bridged@4ohm

Momentan am legat la statie doar un woofer Toxic cbl-300 de 600w. E legat in pod pe iesirile 1 si 2, daca era pe 1 si 4 scotea statia 500w sau nu e capabila decat de 250x2?
http://www.geocities.ws/kewlcat_68/o...xtr5004man.pdf
Care ar fi setarile ideale ale statiei in cazul meu?

Mai am in casa urmatoarele difuzoare, macar doua din ele le-as mai lega pe undeva daca nu pot toate 4. Inaltele sunt varza la ce v-am spus pana acum mai sus.

2x Canton RS160CX + 2 filtre Canton
2x Brutus BX52i HIFONICS, 4 ohm, 75w RMS + 2 filtre Brutus
Sincer habar n-am unde sa le pun, nu stiu nici care e treaba cu filtrele astea, ma gandeam in locul tuburilor pe spate si tuburile sa le leg cumva la statie pe iesirile 3 si 4 in cazul in care statia nu poate duce 500x1... Pls help ca nu vreau sa mai stric nimic
PS: un filtru cum e Cantonu asta merge legat si intre statie si woofer? pt ca momentan n-am nimic acolo... legata doar iesirea de woofer? nu se intampla nimic daca la iesirea de tweeter nu se leaga nimic?(sa piarda din putere sau mai stiu eu ce...)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo0206.jpg
Views:	102
Size:	991.8 KB
ID:	2647227   Click image for larger version

Name:	Photo0207.jpg
Views:	69
Size:	912.2 KB
ID:	2647228   Click image for larger version

Name:	Photo0208.jpg
Views:	73
Size:	864.7 KB
ID:	2647229  

Click image for larger version

Name:	Photo0210.jpg
Views:	82
Size:	819.4 KB
ID:	2647230  

Last edited by Deepinlove; 30-12-12 at 17:21.
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 21:33   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Tu ai un adevarat haos acolo In primul rand ai difuzoare foarte puternice legate pe spate direct de un mp3 care nu scoate decat vreo 13 w rms reali, si de aia garaie si suna incet. Subwooferul e prea puternic pentru statie si inevitabil ai sa distrugi ori diifuzorul, ori statia. Un amplificator de 4 canale nu se poate lega decat in punte pe fiecare canal, deci 2*250 W e tot ce scoti din el, asa ca ar trebui ori sa iti iei un difuzor mai slabut ori un amplificator mai puternic. Logic ca ai prea mult bass daca ai subwoofer si doua "tunuri" pe spate care scot numai bass si probabil tunurile medii si deloc inalte. Ar trebui sa iei sa studiezi forumul asta atent si sa vezi cum se construieste un sistem audio inainte de a te apuca sa faci cu mana ta, bineinteles daca nu vrei sa mergi la cineva care se pricepe, deoarece lucarnd singur risti si un incediu daca nu stii foarte bine ce faci.
Eu iti spun cateva reguli de baza. Un sistem audio echilibrat se construieste de obicei numai cu difuzoare pe usile din fata sistem de 2 componete pe usa, difuzor de joase in partea de jos a usii si tweter sau difuzor de inalte in partea de sus. Pentru ca tweter-ul sa redea numai frecventele pentru care e proiectat ai filtrul ala care spui tu ca nu stii pentru ce e, si care separa sunetul in frecventa pentru woofer si tweter. In afara de sistemul pe fata mai pun un subwoofer in portbagaj si gata sunet. E sistemul audio cel mai simplu de facut.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 19:14   #3
gabi1904

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 218
Default Re: Sistem audio pt masina

Monteaza sistemul "Brutus" pe usile din fata (cred ca nu trebuie sa mai spun ca tweeter-ele se monteaza sus si difuzoarele se monteaza in partea de jos a portierei) ...o sa ai nevoie si de un amplificator mai potent pentru "Brutusii" aia...macar 2x70w 4 ohmi sau ideal 2x100w in 4 ohmi... setezi HPF la 100hz (toate amplificatoarele au optiunea asta pe ele). Deci: poti uita de amplificarea de pe CD-player

Pentru sub woofer poti opta pentru unul activ... adica sa aibe amplificatorul deja montat pe el....nu te arunca la difuzoare cu multi watti declarati... ca nu e un lucru esential in cazul tau ...un 200-250w ar fi suficienti daca vin de la un producator ca: Focal, MTX, Alpine, DLS, Hifonocs, JL Audio, Rockford Fosgate, Hertz ...etc.

P.S. Poti cauta si un player mai potent... ceva cu iesirile pe 4V ...restul componentelor pe care le detii le poti vinde, daca le adogi si pe ele pe langa cele enumerate mai sus, nu vor face decat sa ALTEREZE calitatea sunetului.

...sper c-am fost de ajutor!

Last edited by gabi1904; 22-01-13 at 19:18.
gabi1904 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 23:49   #4
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sistem audio pt masina

salut , nu am mai creat alt topic pentru 3 cuvinte ,asa ca postez aici sper ca nu deranjez pe nimeni
ce boxe imi recomandati (4) 2 fata 2 spate pentru un cd player LG lcs110ar 53Wx4 (rms 24Wx4)? am gasit 2 variante
1. sony XS-F1036SE 140W(rms 30W)
vreau in primu rand claritate si ceva bass ,nu exagerat
de ex: imi placea cum se auzea sistemu original al masinii (passat 3bg) dar dupa schimbarea cd player-ului am facut boxele terci ,acum as vrea sa se auda umpic mai bine.
2.Mac Audio APM Fire 16.2 220W, RMS 55 W (cred ca sunt cam puternice pt cd player)
care sar potrivi mai bine ?
mentionez ca nu vreau amplificatoare etc,ma depasesc
salutare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	43
Size:	229.6 KB
ID:	2667511   Click image for larger version

Name:	offer_11899_0_ok.jpg
Views:	42
Size:	139.5 KB
ID:	2667512  

Last edited by Liviu_DLA; 22-01-13 at 23:56.
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 15:46   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio pt masina

In primul rand nu cumpara difuzoare coaxiale, sistemul masinii e format din sisteme de difuzoare pe fiecare usa, woofer plus tweter. De asemenea ti-as recomanda sa te feresti de firme ca sony sau mac audio care fac difuzoare de proasta calitate. Eu ti-as recomanda un sistem DLS Classic K6 pe https://www.4tuning.ro/magazin/difuzo...-id-17724.html, pe usile fata, pe care l-am auzit amplificat direct de pe player si pe usi de passat si suna bine. Tweter-ul e un pic mai complicat cde fixat, dar daca cel original al masinii nu e avariat ai putea sa il lasi pe acela. Am auzit sistemul si in varianta asta si se auzea bine. Pe spate eu as zice sa lasi difuzoare originale, sau poti pune tot un sistem DLS, daca tii neaparat sa inlocuiesti si acolo.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 00:00   #6
Liviu_DLA

Stage 2
 
Liviu_DLA's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Sistem audio pt masina

salut,vruiam sa iau coaxiale pt ca am tweeter-ele masinii ,pe spate nu am deloc boxe ,in pretul acela cuprinde 2 boxe si 2 tweetere sau 1 boxa 1 tweeter? salut
Liviu_DLA is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 14:06   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Cuprinde 2 boxe si 2 twetere. Daca iei coaxial nu obtii nimic. Tie iti trebuie woofer jos. Poati sa folosesti wooferele de la sistemul DLS si crosoverul de pe fir si sa lasi tweterul masini, se poate auzi bine si in varianta asta.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 18:45   #8
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Si eu ma gandeam sa imi cumpar coaxiale la Fabia,deoarece am deja tweetere.

Deci ar trebui cumparate componente si folosite doar difuzoarele mari...?
peter is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 22:45   #9
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Normal ar trebui sa inlocuiesti si tweterele ca se castiga calitate. Dar facand montajul singur poate fi un pic mai complicat de fixat noile twetere chiar daca vin cu diferite accesorii de montaj, si poate sa vibreze urat dupa inlocuire, asa ca in unele cazuri e mai bine de lasat tweterele originale.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 24-01-13, 23:43   #10
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Nu vreau sa fiu foarte offtopic,dar care este diferenta intre dif. coaxiale si dif. care fac parte din componente ?

Multumesc,
peter is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 15:49   #11
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sistem audio pt masina

Sistemul pe componente are tweterul separat fata de difuzorul de joase zis si woofer , iar difuzorul coaxial are tweterul in centru difuzorului, adica are si woofer si tweter intr-un singur difuzor.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 02-05-13, 19:10   #12
ciuc

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 2
Default Re: Sistem audio pt masina

Buna ziua. Cred ca nu am postat unde trebuie dar sunt nou in ale forunului, da am si eu nevoie de un key cod pt un casetofon 6000 cd ford fusion
Serial no. V118072
Part no. 6s61 - 18c815-af
Va multumesc anticipat si astept un raspuns.
ciuc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -