Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-12, 12:03   #1
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Consum mare

Salut, sunt nou pe aici. Am cautat in diverse posturi dar nu m-am lamurit, asa ca m-am hotarat sa deschid topicul asta.

Am o masina pe benzina cu motor 1.6, 90 de cai care consuma in oras vreo 12 litri, mult peste consumul de 9 dat in carte. Pe cati i-am intrebat ce ar putea provoca asta, mi-au spus tot felul. Masina are pe ea jante pe 17, mai exact 205/40/17. In carte, singura dimensiune ce am vazut-o e 185/65/14 (inca nu e inmatriculata, nu are talon). Problema sa fie de aici? Un mecanic mi-a spus ca e putin sa consume 2-3 litri in + din cauza diferentei intre dimensiuni + ca forteaza motorul, fiind mic, si cutia.

TYRE SIZE CALCULATOR
185 mm 65 % 14 inches 23.47 inches 596 mm
205 mm 40 % 17 inches 23.46 inches 596 mm

Din ce vad eu aici, diametrul e la fel. Chiar asa mare sa fie diferenta de greutate intre jentile pe 14 si 17? Masina in sine e usoara cantarind 1030 kg. Motorul trage foarte bine si cu astea pe 17, nu scoate fum sau sa aiba alte probleme, doar ca are consumul asta mare si n-am inteles de ce...
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 13:07   #2
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consum mare

Rotile sunt ok, la fel si consumul in oras pt un motor 1,6 pe timp de iarna pe distante scurte. Fiind rece afara, motorul se incalzeste mai greu si ajunge mai tarziu la temperatura optima de functionare (sau nici macar nu ajunge la temperatura respectiva daca se circula doar 2-3-4 km).

Pt un consum mai redus este indicat sa nu se faca accelerari rapide, schimbarea vitezelor sa se faca la turatii ceva mai reduse (2300-2500 rot/min), si abia cand indicatorul 'apei' trece de mijloc sa se dea 'talpa'...Dar asta dureaza 5-10 minute, depinde de cat este de frig afara.
La vara o sa te apropii de consumul dat in carte de fabricant dar iarna nu ai nici o sansa pe drumurile scurte din oras !

Si eu am pus roti pe 17 in locul celor de 13 si pot sa te asigur ca schimbarea asta nu duce la cresterea consumului cum ti-a zis mecanicul lu' peste.
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 13:12   #3
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Re: Consum mare

Poi consumul asta l-am avut in august, acum n-am prea umblat cu ea, probabil consuma si mai mult... Dar ce vroiam sa aflu era daca e posibil cumva sa creasca consumul cu 3 litri din cauza jantelor mai mari? (diametrul fiind identic intre 185/65/14 si ce am acum, 205/40/17). Pe unde am citit ziceau de o crestere de 0,5-1l max, dar 3? :\
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 26-12-12, 13:32   #4
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consum mare

In mod sigur nu poate fi pus pe seama jantelor mai mari diferenta de 3 litri in plus la consum pt ca, asa cum ai observat si tu, diametrul este acelasi. Eu n-am sesizat diferente de consum indiferent de rotile folosite.

Eu am avut curiozitatea sa cantaresc diferite roti (janta +cauciuc) din cele folosite de mine:
-janta tabla 14''+cauciuc 195/60 R14=16,9 kg
-janta aliaj BBS 15''+ 195/50 R15= 14,3 kg
-janta aliaj 'no name' 15''+205/55 R15=16,7 kg
-janta aliaj Tekno 17''+ cauciuc 215/40 R17=18,6 kg.
Diferenta de greutate depinde si de dimensiunile cauciucurilor nu numai de jante.
Poti pune rotile originale pe masina ca sa verifici daca se reduce consumul, desi eu cred ca problema e legata fie de reglaje incorecte, fie de alte probleme tehnice sau stilul de condus...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 19-01-13, 17:26   #5
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consum mare

Up-date
Mai jos un tabel din brosura Ford Focus in care se poate vedea diferenta de consum in functie de dimensiunea rotilor. Dupa cum se poate observa, diferenta intre rotile pe 14 sau 15 si cele pe 17 este cam de 0,2 l la 100 km in localitate si 0,3 l/100 km in afara, la motorizare de 1,6, 100cp...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	consum vs cauciucuri.jpg
Views:	78
Size:	203.8 KB
ID:	2663942  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 10:22   #6
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Re: Consum mare

Mda... m-ai convins Si atunci de ce ar putea avea consum asa mare? La ce sa incep sa ma uit?
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 18:10   #7
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Consum mare

Pai spune ce masina ai. Poate mai sunt aici proprietari cu care poti compara consumul.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 18:12   #8
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Re: Consum mare

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Pai spune ce masina ai. Poate mai sunt aici proprietari cu care poti compara consumul.
Mazda MX-3 1.6. In carte e trecut 9 consumul in oras si 7,4 mixt. Mie imi ia cam 12 in oras :\
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 19:22   #9
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Consum mare

Quote:
Originally Posted by Deepinlove View Post
Mazda MX-3 1.6. In carte e trecut 9 consumul in oras si 7,4 mixt. Mie imi ia cam 12 in oras :\
am un prieten cu masina identica cu a ta si acela este consumul,el are jante pe 15 si merge destul de cuminte si ii consuma cam 10.5-11 l/100 km......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 09:38   #10
Deepinlove

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 9
Default Re: Consum mare

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
am un prieten cu masina identica cu a ta si acela este consumul,el are jante pe 15 si merge destul de cuminte si ii consuma cam 10.5-11 l/100 km......
Inseamna ca n-are nimic si asta e consumu... Am intrebat pt ca am vazut pe autoscout si alte site-uri de vanzari unde apare trecut si consumul, la modelul asta niciuna nu avea mai mare de 10. Anyway, mersi.
Deepinlove is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 06:57   #11
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Consum mare

garantez ca in TURNU MAGURELE consuma cit scrie in carte,e tot oras.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 08:21   #12
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Consum mare

Quote:
Originally Posted by Deepinlove View Post
Mazda MX-3 1.6. In carte e trecut 9 consumul in oras si 7,4 mixt. Mie imi ia cam 12 in oras :\
Consumul dat de fabricant este stabilit in conditii speciale care nu prea se relizeaza in practica pt ca apar diferiti factori care influenteaza consumul real (stilul de conducere, distanta parcursa cu motor rece [sub 70-80 grade C ], uzura masini, starea consumabilelor -filtre, bujii, calitatea uleiului si combustibilului, etc)...
In niste reviste vechi am gasit ceva articole despre consum; e adevarat ca articolele aste sunt vechi de peste 20 de ani, dar in principiu sunt valabile si azi. Faptul ca sunt scrise de ingineri in domeniu auto le face mai credibile decat ''povestile'' spuse de alde Gogu de la parterul blocului sau nea Petre mecanicul din colt

ps: articolul mic este semnat de Petre Cristea, singurul roman care a castigat Raliul Monte Carlo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ziare-consum la rece.jpg
Views:	73
Size:	469.5 KB
ID:	2667607  
capricosti is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -