Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-12-12, 12:15   #1
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Exclamation Posibil Debitmetru defect?

Am o întrebare. la o masina este posibil ca debitmetru sa fie defect? Singura diferenta de functionare este ca a crescut consumul (si sa zicem o foarte mica diferenta de vibratie - masina este u n diesel cu vibratie/zgomot specific de diesel) . Pe diagnoza nu da niciun defect, nicio eroare. Am facut urmatorul test: Am deconectat debitmetrul insa mersul motorului nu s-a schimbat(precizez faptul ca motorul pare a functiona normal zgomotul /vibratia motorului par normale). Am conectat diagnoza cu debitmetrul scos si a aparut eroare de debitmetru(cele doua erori cantitate de aer si temperatura aer). Am conectat la loc debitmetru- am sters erorile (aparute la deconectare) si erorile nu au reaparut . Este posibil ca acesta sa arate pe diagnoza ca functioneaza dar in realitate sa fie defect(in sensul sa nu dea eroare pe diagnoza)
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-12, 13:58   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Posibil Debitmetru defect?

Quote:
Originally Posted by p_vio46 View Post
Am o întrebare. la o masina este posibil ca debitmetru sa fie defect? Singura diferenta de functionare este ca a crescut consumul (si sa zicem o foarte mica diferenta de vibratie - masina este u n diesel cu vibratie/zgomot specific de diesel) . Pe diagnoza nu da niciun defect, nicio eroare. Am facut urmatorul test: Am deconectat debitmetrul insa mersul motorului nu s-a schimbat(precizez faptul ca motorul pare a functiona normal zgomotul /vibratia motorului par normale). Am conectat diagnoza cu debitmetrul scos si a aparut eroare de debitmetru(cele doua erori cantitate de aer si temperatura aer). Am conectat la loc debitmetru- am sters erorile (aparute la deconectare) si erorile nu au reaparut . Este posibil ca acesta sa arate pe diagnoza ca functioneaza dar in realitate sa fie defect(in sensul sa nu dea eroare pe diagnoza)
iarna,toate masinile(diesel sau benzinar)au un consum marit.
si eu am aceiasi problema,cu sau fara mufa conectata la debimetru consuma la fel.
practic,in bucuresti nu poti face o difernta,
noroc ca mi-ai amintit,
duminica plec iar la tara,o sa merg cu si fara debimetru activ.
daca nu uit.
evident o sa postez concluzia.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 16-01-13, 09:51   #3
danro13

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 2
Default Re: Posibil Debitmetru defect?

presupunand ca in primul rand ai schimbat filtrul de aer si nu ai schimbat sursa de combustibil (de unde luai deobicei), da, e posibil sa ai consum marit din cauza debitmetrului care nu este defect incat sa iti dea eroare, dar nu mai este in parametrii
cu un program de diagnoza live, ai putea vedea valorile de lucru
desigur, cauzele unui consum marit pot fi si in alte locuri
danro13 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-13, 23:49   #4
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Posibil Debitmetru defect?

Incearca sa scoti mufa de la debitmetru si mergi asa cu ea si dupa un timp pune mufa la loc ca sa vezi cum merge, daca este o diferenta inseamna ca este debitmetru, asa am patit si eu, daca iti cumperi debitmetru sa fie ceva de firma si calitate de fabrica. Succes.
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 07:31   #5
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Posibil Debitmetru defect?

multumesc pentru raspunsuri, debitmetrul functioneaza corect, am verificat inclusiv cu unul nou. se poate inchide
p_vio46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -