Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-12, 18:25   #1
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default directie care agata

Salut! Are cineva idee de ce agata ( functioneaza in valuri mai bine spus), directia ? Nu pierde lichid ,ma rog....am completat cam 50 de ml..Initial totul a inceput cu un zgomot de curea...nu stiu cum sa.l reproduc ) ca un chitzcait ), m-am gandit ca e cureaua uda.Dupa vreo 500 de km au inceput problemele. Cateodata nu isi mai revine la pozitia normala dupa viraj.Mersi anticipat!
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 23:23   #2
stefan.angelo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 96
Default Re: directie care agata

Salut!
Ce masina ce an ce motor?
Ai directie electrica servo sau servoelectrica?
stefan.angelo is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 06:36   #3
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Re: directie care agata

Salut Stefane. E un Kia Carnivaa 2,9 din 2002.Nu cred ca e asistata electro, e pe curea----
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 08:49   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: directie care agata

Verifica cureau sa nu fie slaba. Nu ar fi rau daca ai schimba-o daca este slaba.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 17:06   #5
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Re: directie care agata

e intinsa bine......a fost primul lucru care l-am verificat
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 17:20   #6
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Exclamation Re: directie care agata

Aceaiasi problema am intalnit-o azi la un e39, 520. Rezolvarea = pompa servo.
Nu afirm ca la tine poate fi la fel, dar ar trebuii sa-ti dea de gandit .
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 18:27   #7
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Re: directie care agata

da........la asta ma gandeam si eu.ma uitam acum pe niste forumuri la nemti, cica e posibil ca uleiul din serva sa fie invechit sau sa aiba putina apa in instalatie iar la timp rece sa ingreuneze pompa ceea ce la mn nu este ptr ca face figuri si la cald. Sau ca ar mai putea fi filtrul de la servo...... Maine o sa ma uit daca e vreun filtru Daca e pompa .........asta e! Chestia era sa incerc eu totul intai pana sa ajung la mecanic ca m-i s-a mai intamplat cu alta ocazie sa ma puna sa cumpar piese noi cand defapt trebuia schimbata doar o garnitura )
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 18:58   #8
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Post Re: directie care agata

Quote:
Originally Posted by alexius77 View Post
..........
Chestia era sa incerc eu totul intai pana sa ajung la mecanic ca m-i s-a mai intamplat cu alta ocazie sa ma puna sa cumpar piese noi cand defapt trebuia schimbata doar o garnitura )
Pana invata si ei, asa se intampla .
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-12, 20:38   #9
stefan.angelo

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 96
Default Re: directie care agata

Quote:
Originally Posted by alexius77 View Post
Salut Stefane. E un Kia Carnivaa 2,9 din 2002.Nu cred ca e asistata electro, e pe curea----
Salut!
In primul rand verifica cureaua,nu stiu cum ai verificat si mitul cu nu are voie sa se duca mai mult de 90 de grade nu functioneaza mereu.Pentru a face asta te uiti la intinzator,ele de obicei au un semn(nu stiu daca si la kia,modelul tau) de intindere maxima,cand se apropie de acela incep problemele.
Apoi,verifica daca mai e in parametri uleiul de la servo,eventual poti sa faci si un schimb.Ar costa mai putin decat o pompa noua.
Apoi verifica pistonul dublusens daca mai tine bine uleiul,daca acolo sunt toate bune ramane pompa.
P.s.De foarte multe ori acel piston ramane neverificat,se schimba pompa si in timp va afecta pompa mai mult.
stefan.angelo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 06:34   #10
alexius77

Stage 1
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 13
Default Re: directie care agata

Multumesc frumos baieti, e clar ca fara prea multe cunostinte in cauza nu ma pot baza pe mine asa ca maine merg totusi la mecanic............Adevarul e masina o am de noua si luna asta face 10 ani si nu imi amintesc sa fi schimbat complet vreodata uleiul servo.Curerele de acesorii inclusiv distributie sunt schimbate cu ,cam 10000 km in urma deci poate s.au mai slabit desi la cu control cu mana par tari.Am comandat deja o pompa dar am avantajul sa o dau inapoi daca nu e cea veche de vina. Merci!
alexius77 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 17:35   #11
domi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 185
Default Re: directie care agata

schimba crucile cardanice care intra de la volan in caseta.
careva este blocat,ruginit.
lasa pompa sau caseta in pace.Spor la treaba.
domi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -