Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-12-12, 19:56   #1
knetbmw

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 1
Default BMW e60 seria 5 problema "barait" pe partea stanga

Am un "barait" scurt asa la roata stanga cand merg pe pavele sau pe drum betonat sau ceva gropi foarte mici dar dese . Baraitul dispare daca iau stanga de volan si ma invart in cerc merge perfect dar cand merg drept sau iau dreapta apare .

Pe partea dreapta am totul nou nout pe original (

Flansa
Amortizor
bieleta antiruliu
bucsa bara antiruliu
bratul ala mare
bieleta de directie si capul de bara ( partea dreapta )
rulmentii ii am noi toti . originali
disc si placute noi

pe partea stanga am noi
flansa
amortizor
bieleta antiruliu
bucsa bara antiruliu
rulment nou
disc si placute noi

mi-a mai ramas de schimbat decat
bratul ala mare
bratul ala mic
bieleta de directie si cap de bara

nu stiu care e sursa zbarnaitului ala ciudat ca n-as vrea sa le schimb toate 3 ca ma duce 15 milioane si deja am bagat o caruta de bani in masina si ma dispera ca face la fel .


Am gasit pe net pe forumuri straine cum ca ar fi din coloana de directie ( aia pana in volan ) ca ar trebui unsa cu o vaselina teflonata pe la niste caneluri sau ceva de genu . a mers un mecanic pe motor intins si cu mana tinea de coloana de directie sa nu mai vibreze si tot face identic

Mai gasisem ca poate sa faca din caseta de directie ... am dat burdufurile jos nu e gram de ulei curs , am uns cremaliera la dintii aia si pe spate , am strans putin piulita aia de strange cremaliera pana se simtea volanu destul de greu de miscat si face identic .. joc cremaliera nu are ... nu stiu ce poate sa mai aiba .

tamponu motor nu pare sa faca figuri .

am verificat si sus la bara aia de rigidizare sa nu fie slabit vreun surub nimic .. capota face si cu ea saltata si lasata .

nu mai stiu ce sa ii fac .

Platesc numai sa ma ajute cineva cu sursa exacta a problemei ca m-am saturat sa tot schimb ca o fi aia sau ailalta si zgomotu sa nu dispara . mai am putin si schimb toata masina
knetbmw is offline   Reply With Quote
Old 14-11-14, 16:47   #2
hijackers65

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 1
Default Re: BMW e60 seria 5 problema "barait" pe partea stanga

salut. daca caseta de directive are servo-tronic si / sau dynamic drive este posibil ca zbarnaitul ala sa fie de la convertizorul de cuplu care este imediat unde se termina cuplajul de la volan jos spre caseta. la mine se pare ca de acolo este. intentionez sa schimb caseta cu totul. sper sa te ajute la ceva
hijackers65 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -