Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-07, 17:35   #1
B_real

Stage 1
 
B_real's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
Default Probleme CU siguranta d la stergatoare

Am o supernova din 2003,si am o problema q siguranta stergaoarelor....mi s arde in prostie....mai rau...chiar mi s topeste..nici nu prea s gasesc locasuri pt sigurante...asta s intampla dak las putin mai mult stergatoarele in functiune...si nu la viteza cea mai mare....s poate face ceva in leg q asta?
B_real is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 18:47   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Probleme q siguranta d la stergatoare

pai din cate stiu eu..daca au ajuns sa se topeasca sigurantele, ai un scurt pe circuitul stergatoarelor..cel mai urat ar fi sa fie doar o atingere temporara,sau intr-o anumita treapta de viteza a stergatoarelor, ceea ce ar fi un pic mai greu de observat..
du-o la un electrician..ca e destul de greu de dibuit treaba..daca nu mergeau deloc era ceva mai simplu..dar asa...
si ink o intrebare..ele se opresc,nu?presupun k asa ai obs treaba cu stergatoarele
incearca sa iti amintesti in ce treapta erau ele cand s-au stricat ...poate are vreo leg..daca s-au stricat in aceeasi treapta de viteza de fiecare data ( e vb de treapta de viteza a stregatoarelor de parbiz..sa nu sara vreunu ca n-a inteles bine )
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 18:52   #3
B_real

Stage 1
 
B_real's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15
Default Re: Probleme q siguranta d la stergatoare

poi erau in prima treapta...si nu le folosisem prea mult...si s'a simtit un miros puternic d ars...si dupaia nu au mai mers...knd am verificat siguranta era topita si locasul ei distrus
B_real is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 01:03   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Probleme q siguranta d la stergatoare

Posibil ca motorul stergatoarelor sa aiba colectorul in scurt sau un lagar gripat.Schimba-l ,nu cred ca-i scump.
PS: Las-o un pic mai usor cu inovatiile in materie de prescurtari ...nu-i extrem de greu sa fii rezonabil macar(-in afara de asta-incearca sa citesti ceea ce scrii dupa ce ai teminat ce vrei sa spui...poate SE zgarie si urechea ta putin...daca nu,nu )...e un sfat...daca vrei sa-l iei in seama,optiunea ta.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 18-02-07 at 01:12.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 01:34   #5
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Probleme q siguranta d la stergatoare

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Posibil ca motorul stergatoarelor sa aiba colectorul in scurt sau un lagar gripat.Schimba-l ,nu cred ca-i scump.
PS: Las-o un pic mai usor cu inovatiile in materie de prescurtari ...nu-i extrem de greu sa fii rezonabil macar(-in afara de asta-incearca sa citesti ceea ce scrii dupa ce ai teminat ce vrei sa spui...poate SE zgarie si urechea ta putin...daca nu,nu )...e un sfat...daca vrei sa-l iei in seama,optiunea ta.
corect !
mai exista posibilitatea ca pinioanele sa nu se incalece perfect si sa forteze motorasul.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 12:13   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme q siguranta d la stergatoare

Quote:
Originally Posted by ariel View Post
corect !
mai exista posibilitatea ca pinioanele sa nu se incalece perfect si sa forteze motorasul.

Este angrenaj melc-roata melcata,care nu se blocheaza niciodata.
Axul stergatoarelor rugineste,motorasul se forteaza,va avea un consum excesiv fapt ce va duce la arderea sigurantelor si in final va sfirsi prin a se arde si el.
Evident ca mai sint si alte variante de fir in scurt si se pleaca de la maneta stergatoarlor care poate sa aiba un fir sarit si face masa pe coloana volan.
Bafta!
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -