Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-12, 10:20   #1
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Exclamation Cadillac BLS - probleme cu frana

Salutari. Sunt disperat ca nu-i dau de cap. L-am achizitionat de nou si de la inceput am vazut ca frana nu tine cum trebuie. La teste de presiune a pompei, baga presiune dar nu tine pedala blocata. Daca tin apasat pe ea..se duce incet cu incet la podea! Ea da comanda in servo sa bage presiune, dar se pierde cu apasarea. Mi s-a schimbat si servo frana si tot asa sta. Mi s-a explicat ca asa ar trebui sa fie, ca tine mai bine la viteze mar...dar am avut deja doua mici accidente cand am intrat in fundul unora din cauza vitezei mici si reactiei proaste la franare. Am facut si teste pe stand...rezultatul e bun, dar chiar mecanicii de la acel service au spus ca nu e normal sa se duca pedala pana jos.
Ce naiba sa-i mai fac??? De la ce ar putea fi?!
__________________
Toyota & Cadillac
elman is offline   Reply With Quote
Old 12-06-12, 14:17   #2
DarkShadow

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 135
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Un tester ai incercat ? Problema nu este neaparat mecanica. Am intalnit oarecum aceeas problema la Mercedes, unde era vorba senzor.
DarkShadow is offline   Reply With Quote
Old 12-06-12, 15:32   #3
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

La tester imi arata ca pompa baga si creste presiunea pana la zeci de bari cand apesi pe ea...dar pedala tot se duce incet incet la podea ! S-a crezut ca nu tine lichidul, dar si cu pompa noua tot asa face. F ciudat!
Dar ma deranjeaza...masina are aproape 2 tone deci si frana trebuie sa tina pe masura greutatii ei.
Mi s-a zis ca asa e modelul mai nou...sa nu franeze brusc, ca e mare, dar am si alte masini si nici una nu face asa. Poate are cineva idei.
elman is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 11:09   #4
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Nici o alta opinie din jur???
Poate cunoasteti un meacanic sau un service bun care sa ma sfatuiasca!
E chiar o problema asta!!
elman is offline   Reply With Quote
Old 13-06-12, 11:14   #5
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by elman View Post
Nici o alta opinie din jur???
Poate cunoasteti un meacanic sau un service bun care sa ma sfatuiasca!
E chiar o problema asta!!
Salut, poti incerca pe forumul nostru de masini americane, iti dau pm cu link, sigur te va ajuta cineva Si eu am patit ceva asemanator la Pontiac
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 10:39   #6
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

mai este o varianta,mergi la reprezentanta si vorbeste cu ei sa-ti dea o masina asemanatoare pt un TEST DRIVE si vezi diferenta la franare,daca exista.
poate asa au fost concepute franele.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 10:50   #7
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

) Am incercat si varianta asta. Masina mea a fost ultima de vanzare din reprezentanta, modelul si anul asta. Deci nu mai am ce sa testez. Am mai incercat sa opresc pe altii in trafic...am mai vazut modelul, dar la naiba ca erau mereu pe sensul opus mie O sa incerc toate variantele...poate iar o aerisire buna. Desi sunt secat de asta.
Oricum, nu pot crede ca o asemenea masina poate fi construita cu asemenea frane! Inteleg sa fie elastica, ptr evitarea franarilor bruste, dar sa se duca pedala la podea, e inadmisibil.
elman is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 22:12   #8
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by elman View Post
) Am incercat si varianta asta. Masina mea a fost ultima de vanzare din reprezentanta, modelul si anul asta. Deci nu mai am ce sa testez. Am mai incercat sa opresc pe altii in trafic...am mai vazut modelul, dar la naiba ca erau mereu pe sensul opus mie O sa incerc toate variantele...poate iar o aerisire buna. Desi sunt secat de asta.
Oricum, nu pot crede ca o asemenea masina poate fi construita cu asemenea frane! Inteleg sa fie elastica, ptr evitarea franarilor bruste, dar sa se duca pedala la podea, e inadmisibil.
nu sunt cumva cilindrii receptori uzati? la tester nu apare nici o eroare nimic? strange.

frana de mana tine sau e pe buton si aia?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 22:57   #9
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
nu sunt cumva cilindrii receptori uzati? la tester nu apare nici o eroare nimic? strange.

frana de mana tine sau e pe buton si aia?
Wow, asta cu cilindrii n-o stiu! nu cunosc. Dar la tester n-a iesit nimic. Am vazut cata presiune baga pompa pe tester, desi pedala se ducea incet in jos... comanda catre pompa electrica normal ca era data de catre pedala... e f ciudat! Din pacate nu am verificat pana cand da comanda...daca asteptam sa cada pedala de tot...
Frana e normala, nu e pe buton. Aia tine bine!
Crede-ma, NU-I GASESC NICI O EXPLICATIE!!! decat ca ori nu e aerisita, ori pierde presiunea din pompa pe undeva! Asta e parerea mea! Altfel...d c se duce pedala la podeaaaaa???????/
elman is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 23:17   #10
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by elman View Post
Wow, asta cu cilindrii n-o stiu! nu cunosc. Dar la tester n-a iesit nimic. Am vazut cata presiune baga pompa pe tester, desi pedala se ducea incet in jos... comanda catre pompa electrica normal ca era data de catre pedala... e f ciudat! Din pacate nu am verificat pana cand da comanda...daca asteptam sa cada pedala de tot...
Frana e normala, nu e pe buton. Aia tine bine!
Crede-ma, NU-I GASESC NICI O EXPLICATIE!!! decat ca ori nu e aerisita, ori pierde presiunea din pompa pe undeva! Asta e parerea mea! Altfel...d c se duce pedala la podeaaaaa???????/
e un cilindru smecher acolo cu sens unic, lasa sa treaca lichidul si apoi trebuie sa il blocheze, aveam probleme asta la un opel din '77, frane perfecte dar apoi daca apasam mergea pedala la fund ca scapa pe langa cilindrii aia. nu cred ca se vede la tester ca totul merge ceas mai putin acei cilindrii receptori. nu costa o avere si posibil pe acolo sa scape daca circuitul si totul este ok.
sunt 2 circuite, cel de pe fata e cu probleme la tine, verifica cilindrii de acolo, daca ai frana de mana cei de pe spate lucreaza ok, exact ca la opelul meu.
bafta maxima.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 21-06-12, 23:56   #11
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
e un cilindru smecher acolo cu sens unic, lasa sa treaca lichidul si apoi trebuie sa il blocheze, aveam probleme asta la un opel din '77, frane perfecte dar apoi daca apasam mergea pedala la fund ca scapa pe langa cilindrii aia. nu cred ca se vede la tester ca totul merge ceas mai putin acei cilindrii receptori. nu costa o avere si posibil pe acolo sa scape daca circuitul si totul este ok.
sunt 2 circuite, cel de pe fata e cu probleme la tine, verifica cilindrii de acolo, daca ai frana de mana cei de pe spate lucreaza ok, exact ca la opelul meu.
bafta maxima.
asta da, e nou ce-mi spui! chiar o sa tin minte! e prima opinie ce-mi da idei suplimentare. O sa verific asta! merci mult.
elman is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 12:55   #12
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

E, in sfarsit s-a rezolvat... nu merge! Am facut testele de frana pe stand si de data asta mi-au iesit vizibil proaste. 48% fata si 51% spate. Deci clar acum am confirmarea ca e o problema clara la frana. Masina e lasata in service acum. O sa revin, sper ca voi putea inchide topicul cu ceva rezultate pozitive.
elman is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 15:31   #13
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

macar ai aflat ca frinele nu sint corespunzatoare.
ariel is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 17:23   #14
ralu_

Stage 4
 
ralu_'s Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 281
Thumbs up Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Cu siguranta pompa de frina este defecta!!!! Garniturile din ea......sau este ovalizata...
ralu_ is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 20:32   #15
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: Cadillac BLS - probleme cu frana

Quote:
Originally Posted by ralu_ View Post
Cu siguranta pompa de frina este defecta!!!! Garniturile din ea......sau este ovalizata...
Au spus ca e noua pompa. Dar acum vor analiza sistemul ABS, ptr a vedea daca nu cumva da retur p-acolo. O sa revin cu rezultate imediat ce imi fac ei revizia si ...reparatia! Ca daca e de comandat IAR ceva piese, atunci IAR tre sa astept o luna sa soseasca!!!!!!
elman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -