Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-12, 03:26   #1
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Conversie volanta masa dubla la masa simpla

E vorba de un Golf 4 4motion, 1,9 TDI 90 cai. Anul acesta cred ca voi schimba ambreiajul si vreau sa stiu ce dezavantaje exista in aceasta conversie si mai ales daca vor exista consecinte asupra vibrochenului si a transmisiei. Ma intereseaza doar fiabilitatea in timp, nu ma deranjeaza un zgomot diferit la plecarea de pe loc. Multumesc!
__________________
4MOTION is the real "shit"

Asistenta rutiera non-stop !!!
0747 405 824
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 22:01   #2
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Doar transmisia va avea de suferit? Vibrochenul va fi ok?
Am auzit de cazuri in care vibrochenul s-ar fi rupt dupa ce a fost facuta conversia la masa simpla, masina fiind un Vw LT. Multumesc de parere, astept si altele, in special daca sunt persoane care au facut conversia. De precizat ca ma intereseaza fiabilitatea, nu ma deranjeaza o plecare pe care sa o simt un pic mai tare
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 18:51   #3
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Pana la urma, voi ramane la masa dubla, nu vreau sa schimb altceva in transmisie sau in motor. Multumesc pentru sfaturi!
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 19:27   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

nu contest sfaturile nimanui, doar ca in afara de masina mea, stiu nenumarate masini care odata cu crestere in putere au trecut de la volanta dubla la volanta simpla, fara nici o problema.

eu personal, la octavia 2 1.9 tdi am trecut de la volanta dubla la kitul de la valeo cu volanta simpla.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 19:29   #5
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Cati km ai facut de cand ai trecut la masa simpla? Pe mine nu ma deranjeaza daca "dardaie" masina la plecare, vreau doar sa fie o solutie fiabila
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 20:08   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

aproape 10.000 km. fara absolut nici un fel de problema. este adevarat, tremura o idee mai tare, dar asta observ eu pt ca sunt foarte atent la detalii.
stiu masini insa care a 50, 60.000 km cu volanta simpla fara nici un semn ca ar ceda.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 20:11   #7
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Multumesc mult de sfaturi, o sa ma mai gandesc si la primavara cred ca voi lua o decizie in privinta tipului de volanta
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 22:40   #8
lagdryan v6

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 550
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Quote:
Originally Posted by adu89 View Post
Multumesc mult de sfaturi, o sa ma mai gandesc si la primavara cred ca voi lua o decizie in privinta tipului de volanta
masa dubla ii da un plus de cuplu motorului ,nu cred ca o sa afecteze vibrochenul lipsa acasta ci mai degraba s-ar putea ca ambreiajul in sine sa aiba uzura mai rapida
lagdryan v6 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 22:48   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

adica daca eu imi pun la loc o volanta cu masa dubla cum era cea originala o sa am mai mult cuplu ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 08:59   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
adica daca eu imi pun la loc o volanta cu masa dubla cum era cea originala o sa am mai mult cuplu ?

Volanta cu masa dubla e ca sa atenueze din vibratiile dieselului. Daca volanta monomasa ce o inlocuieste nu intruneste conditiile cerute , exista posibilitatea sa simti "o oarecare" scadere de cuplu , dar asta e ceva relativ. Mai vine si partea cu uzarea prematura a ambreiajului ! Inca nu am toate detaliile puse la punct , cand o sa fac conversia la volanta monomasa la masina care o pregatesc acum , voi reveni cu mai multe detalii si un mic feedback.

Last edited by DEVIL's Style; 05-03-12 at 09:01.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 11:52   #11
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Din cate stiam, se pierde din cuplu cand se pune o volanta mai usoara decat cea originala, sau asta e si cazul acestei conversii?
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 23:05   #12
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: Conversie volanta masa dubla la masa simpla

Nu stie nimeni daca volanta cu masa simpla e mai usoara decat cea cu masa dubla?
adu89 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -