Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-09, 12:44   #1081
TR-92-BBK

Stage 2
 
TR-92-BBK's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 33
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am tot citit..am si eu putine itnrebari...ce materiale trebuiesc folosite si la ce fac ele..va rog mult reply..sunt incepator..si vreau sa imi aranjez o dacie,tin foarte mult la ea...
TR-92-BBK is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 13:59   #1082
taz_zy

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu vreau sa te dezamagesc, dar e chinuiala mare
cat muncesti si cat cheltui pt un prag (ex.), mai bine iti cumperi unu sau faci la cineva care se ocupa cu asa ceva\
in general e simplu. dar daca nu ai pe cineva ca sa-ti arate (si nu iti arata nimeni) strici material si nu se gaseste usor, doar pe la baietasi care iti cer dublu si mai platesti si curieru, si pe langa toate astea freci si ingheti la praf de iti vine rau si nu face bine la plamani.
si dupa toate astea iti dai seama ca s-a desprins pt ca nu ti-a zis nimeni de curatarea si degresarea tablei plus niste zgarieturi ca sa faca priza bine si niste popnituri incastrate dar sa si tina (in caz ca prinzi de tabla masini)
iar cu matritele, te chinui si la urma iti dai seama ca nu se mai desfac, sau mai rau s-a topit spuma, poliesteru ca nu ti-a zis nimeni sau nu ai citit cat trebuie cum se izoleaza si cu ce se da ca sa nu se lipeasca
pentu propria ta pierdere de timp iti trebuie:
1 stratimat - un fel de panza din fire de fibra, de diferite densitati
2 nestrapol - un lichid de diferite culori (eu am lucrat cu unul albastru) diferenta dintre ele nu stiu sa spun
3 intaritor - pt nestrapol, care cica e toxic si foarte inflamabil la combinare (fara surse de foc prin prejur) si proportia de amestecare e cu semnul intrebari
eu am falosit o cutie de tabla (alune la cutie) ca cica plasticul il topeste, jumatate cu nestrapol si 20 piccaturi (?) intaritor; in timp o sa ajungi la un compromis intre cantitate, timpul de intarire si mana ta de lucru
4 pensula - mica, aspra si cu firele scurte
5 diluant - am avut de la policolor d-130 daca nu ma insel care in ciuda celor spuse pe aici ca arunci pensula dupa folosire - se curata foarte bine
6 rabdare si multi nervi
pt matrite nu stiu prea multe
multa bafta, scuze pt scris )
taz_zy is offline   Reply With Quote
Old 29-11-09, 18:32   #1083
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Rasina albastra este rasina ecologica si este preaccelerata...intaritorul se recomanda in proportie de 2%...
Cine ti-a spun ca topeste plasticul a facut misto de tine...intradevar topeste polistirenul dar cu plasticul n-are nici o treaba...Iar pentru spalarea pensulelor recomand Diluant Nitro, preferabil cel facut la Valcea sau diluant pe baza de acetona dar se gaseste destul de greu...ultimul este bun si pentru diluarea rasinii
__________________
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 08:01   #1084
taz_zy

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Yackone View Post
Cine ti-a spun ca topeste plasticul a facut misto de tine...
Scrie cineva printr-un post pe la inceput ca face in pahar de unica folosinta, degaja temperatura la combinarea cu intaritorul si in final se topeste paharul;
si ca pensula nu se mai curata, poate doar cu apa calda, daca nu se arunca pensula......
La mine s-a curatat cu diluant de la policolor la bidon de 5 litri, si intradevar miroase putin a acetona.
taz_zy is offline   Reply With Quote
Old 30-11-09, 14:18   #1085
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Intradevar degaja caldura dar nu in asa fel ca sa topeasca un pahar...Eu imi prepar rasina in pet-uri taiate si n-am nici un stres ca mi se topeste...Rasina face reactie mai violenta atunci cad este prea mult accelerator si prea mult intaritor dar deja astea sunt extreme...Am facut ceva experimente de genu si nu ia foc dar poti fierbe apa

Si la mine pensulele erau de unica folosinta, dar daca o speli bine in Nitro si o lasi sa stea in diluant poti s-o folosesti de mai multe ori
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 08:17   #1086
taz_zy

Stage 2
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 68
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Daca il rugam pe tipu' ne arata si noua ce si cum?????????

https://www.4tuning.ro/poze/Masini-Tu...s-cl-5455.html
taz_zy is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 15:22   #1087
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

La fibra nu prea ma pricep (chiar daca am mai carpit cate ceva la viata mea) insa in mod sigur plasticul din care se fac paharele de unica folosinta e mai "topicios" decat cel de la pet-uri. Nici la benzina nu sunt sigur ca tine, la nitro si acetona in nici un caz.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 00:49   #1088
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Poate reuseste cineva sa ma ajute. ce tip de ceara sa folosesc pt matrita? ( ca sa nu spun ce , ceara ). Am inteles ca merge si cea de parchet? Sau sa ma duc sa cumpar ceara pt matrite? MI-e cam peste mana sa cumpar pt matrite!

In alta ordine de idei, nu se topeste nici un pahar de unica folosinta, am folosit sute. Dar cel mai bine ma impac , cu sticlele de plastic. Gasesti la tot pasul si nu mai trebuie sa dai banii pe ele.
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 28-12-09, 21:37   #1089
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

...nu a mai folosit nimeni ceara pana acum?
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 12:10   #1090
mynamevalentin

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 9
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am eu: Meguiar's Mirror Glaze
mynamevalentin is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 02:23   #1091
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Eu, astazi , am facut un test. Aveam o aripa indoita prin curte si m-am hotarat sa ma joc pe ea. Am delimitat 3 suprafete. Prima suprafata a fost tratata cu ceara auto (pt polisat), a 2-a cu silicon auto ( pt interior) si a 3-a parte a ramas netratata ( doar curatata de praf si alte mizerii) . Rezultatul a fost extraordinar de uimitor ( pentru mine). Pe suprafata netratata, fibra s-a indepartat fara probleme si relativ usor. Pe suprafata tratata cu , ceara , am depus mari eforturi sa dezlipesc fibra, si bucatele de rasina au ramas lipite pe suprafata. Pe partea tratata cu silicon auto, nu am reusit sub nici o forma sa o ami dezlipesc. Cautand pe net, am dat de un baiat care sustine ca are ceara pt matrite. Maine iau legatura cu el sa vad cum sta treaba. Multumesc pt raspuns. Dupa ceara, mai dai si cu alta solutie?
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 30-12-09, 22:36   #1092
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by MaTzA View Post
nu se topeste nici un pahar de unica folosinta
Cu alte cuvinte, eu am mintit ca sa scriu mai multe fraze pe forum, ce plm...
Dupa revelion, desi m-am lasat de lucrul cu fibra, o sa cumpar niste materiale si o sa filmez:
-cum se topesc paharele de unica folosinta atunci cand reactia e spre sfarsit;
-cum scot fum paharele de unica folosinta atunci cand materialul este lasat sa reactioneze in mare cantitate, cu putin mai mult intaritor; acelasi lucru se intampla si cu sticlele de plastic si cu orice recipient din plastic. Cineva vorbea la un moment dat chiar de autoaprindere, varianta pe care eu nu o exclud, dar nici nu o confirm.

Eu sunt unul dintre putinele persoane care nu vorbesc ca sa se afle in treaba, daca am spus ca se topesc inseamna ca mi s-a intamplat mie, nu fac cum fac majoritatea pe aici pe forum ("am auzit ca..."); iar daca afirm ceva ce stiu de la altii, spun clar: "stiu de la altii ca...".

Daca nu ai vazut tu, nu inseamna ca nu se poate (valabil in multe domenii, nu numai in fibra de sticla). Imi aduc aminte ca primul tau experiment a fost copierea unei farfurii sau ceva de genul, perioada in care eu deja batusem multi metri de fibra de sticla si realizasem chiar si o bara auto (asa cum era ea.... dar era conceputa de mine integral). Iar acum vii din urma si ma faci, practic, mincinos... nu-i frumos!

@Yackone: la tine aveam pretentii mult mai mari... propun sa faci o proba de unul singur, ca sa nu crezi ca pun filmulete trucate (ca Patriciu cu Basescu): umple un pahar cu rasina, adauga intaritor suficient si lasa-l asa pana cand incepe sa devina gelatina, sa vezi ca se topeste paharul. Nu imi sa in fire sa iau lumea la misto, asa cum ai afirmat tu mai sus.

PS: e posibil totusi sa folosim rasini diferite si atunci tot ce am spus mai sus am spus DEGEABA. Mie mi s-au intamplat cele doua intamplari (topirea paharului si fum scos din abundenta) folosind rasina POLICOLOR. Daca voi folositi rasini mai "ecologice" si care nu sunt capabile sa faca asa ceva, atunci imi cer scuze anticipat, dar imi sustin in continuare punctul de vedere.


Sarbatori fericite tuturor!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 00:51   #1093
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post

@Yackone: la tine aveam pretentii mult mai mari... propun sa faci o proba de unul singur, ca sa nu crezi ca pun filmulete trucate (ca Patriciu cu Basescu): umple un pahar cu rasina, adauga intaritor suficient si lasa-l asa pana cand incepe sa devina gelatina, sa vezi ca se topeste paharul. Nu imi sa in fire sa iau lumea la misto, asa cum ai afirmat tu mai sus.

PS: e posibil totusi sa folosim rasini diferite si atunci tot ce am spus mai sus am spus DEGEABA. Mie mi s-au intamplat cele doua intamplari (topirea paharului si fum scos din abundenta) folosind rasina POLICOLOR. Daca voi folositi rasini mai "ecologice" si care nu sunt capabile sa faca asa ceva, atunci imi cer scuze anticipat, dar imi sustin in continuare punctul de vedere.


Sarbatori fericite tuturor!
Stai linistit ca experimente am facut si eu de am topit recipiente de plastic (pura curiozitate)...Ceea ce am afirmat eu mai sus este un caz in care se folosesc rapoartele de amestec cerute de producator...Intradevar daca lasi rasina intr-un pahar de unica folosinta ai toate sansele ca in momentul in care incepe sa faca reactie sa topeasca plasticul...dar asta este un caz izolat din punctul meu de vedere...Nu cred ca daca te apuci sa-ti faci amestecul intr-un pahar stai langa el sa vezi cum se topeste...in principiu te apuci repede sa-ti faci treaba si gata...Sper ca m-am facut inteles

AN NOU FERICIT!
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 17:11   #1094
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by Yackone View Post
....Cine ti-a spun ca topeste plasticul a facut misto de tine...intradevar topeste polistirenul dar cu plasticul n-are nici o treaba...
Quote:
Originally Posted by Yackone View Post
...Intradevar daca lasi rasina intr-un pahar de unica folosinta ai toate sansele ca in momentul in care incepe sa faca reactie sa topeasca plasticul...
E bine ca ai ajuns de la rosula verde, in felul asta nu mai sunt singurul care sustine ca SE POT TOPI PAHARELE.

Mie mi s-a intamplat nu pentru ca am stat degeaba langa pahar, ci pentru ca s-a intamplat sa-mi ramana cam un sfert din material nefolosit pe motiv ca am lucrat prea incet (imbinari & stuff) si atunci s-a topit paharul.

Pe viitor voi reveni si eu cu ceva lucrari de mica anvergura, prezentate in amanunt: niste stopuri custom, niste fete de usi modificate etc.
Pentru cei ce vor sa invete mai multe: vizitati topicul lui Protuning cu Audi TT, de acolo aveti multe-multe de invatat in legatura cu toate etapele, inclusiv pregatirea matritelor etc.

LA MULTI ANI si toate cele bune tuturor!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 20:05   #1095
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

quick_shifter... nu am vrut sa te insult in vreun fel. Dar eu nu am patit asa ceva. Stiu ca ai mai multa experienta decat am eu, dar am acelasi respect pt toata lumea. Scuza-ma inca o data daca vorbele mele au fost ofensatoare.
Un an nou fericit!
MaTzA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -