Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-10-11, 14:18   #1
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default anulare sonda intrebare

Salz am un g3 1.8 benzina i am pus saptamana asta un catalizator sport si vroiam sa stiu in leg cu sonda lambda ceva

sonda nu mai are nici o treaba akum nu? si trebuie anulata cumva sau o las asa pur si simplu?

Trebuie scoasa d tot deconectata cumva ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 18:14   #2
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Exclamation Re: anulare sonda intrebare

trebuie facut un soft sa nu mai vada noxele.
daca catalizatorul sport era bun, nu iti mai aparea in bord martorul!
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 19:04   #3
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: anulare sonda intrebare

ce martor sa mi apara in bord ca nu inteleg exact..

si soft cum pot sa fac.. cu o diagnoza ?
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 22:39   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: anulare sonda intrebare

Catalizatorul sport nu exclude sonda lambda a carei prezenta este strict necesara functionarii oricarui motor de la euro 1 in sus.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 01:40   #5
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: anulare sonda intrebare

a ok am inteles.. si mod normal sonda asta trebuie sa vina in catalizator sau cum exact ?

la catalizatorul original tot asa nu era conectat nimic in el.. era o gaura facuta in el cu o mica iesire asa.. si mecanicul mi a zis ca acolo ar fi trebuit sa vina sonda.. dar nu era nimic..

daca deschid capota sa ma uit dupa sonda e acolo in spatele motorului insurubata acolo in motor.. dupa care continua cu niste mufe care sunt conectate..

ar trebui sa intre si in catalizator ? e asa cum mi a zis mecanicul ca sonda ar trebui sa intre direct in catalizator acolo ? si acum ca mi am pus asta sport asta ar insemna sa merg la cineva sa dea gaura in el sa monteze sonda acolo sau cum exact.. ca nu are nici o intrare catalizatoru nou pt sonda

si mai precizez ca am ceva probleme cu masina.. consum cam mare si fum negru pe toba cred ca este de la sonda asta.. demult am problema asta si cu catalizatoru original.. dar tot asa nu era conectat nici o sonda in el era doar gaura acolo

Last edited by earthquakero; 03-10-11 at 01:52.
earthquakero is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 21:09   #6
earthquakero

Stage 4
 
earthquakero's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 210
Default Re: anulare sonda intrebare

inca o mica intrebare.. am tot cautat pe net sa vad despre aceea sonda care intra in catalizator.. unde duce ea ca eu la masina nu gasesc adica nu o am pur si simplu..

va dau o poza care am gasit o pe net asa arata la mine catalizatorul vechi.. si vreau sa stiu aceea sonda care intra el.. vad ca se termina intr o mufa.. aceea mufa unde trebuia conectata ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sonda cata.jpg
Views:	77
Size:	149.5 KB
ID:	2173641  
earthquakero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -