Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-07-11, 21:56   #1
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Sudura auto

Problema e in felul urmator, am de sudat tabla de 0.8 in anumite zone, masina e un oltcit, si problema se afla la lonjeronul stang spate si bucata spate sub stopuri. Tabla o am, o pot taia la dimensiuni, singura intrebare e, cum o sudez sa am sudura cat de cat continua si sa nu topeasca electrodul tabla.

Am incercat cu supertit fin 3.2 , nici nu ma asteptam la altceva, trece prin tabla ca prin branza, si am mai incercat electrod de inox, imi scapa tipul, de 2.5, si asta a topit tabla, totusi de mentionat ar fi ca nu topeste tabla asa repede ca celalalt de titan. Acum, care ar fi alternativa, as vrea o sudura cat de cat liniara, aparat de sudura acum am, nu gasesc electrozii potriviti, vreun sfat si pentru mine?

Multumesc anticipat!
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 19:01   #2
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Sudura auto

sa sudezi tabla de 0.8 cu electrod invelit e destul de dificil si pentru un sudor care stie ce face

cauta electrozi de inox de 1mm si tine un arc cat mai mic + o bucata de cupru sau bronz pe partea cealalta
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 13:56   #3
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: Sudura auto

am facuto eu pe a mea cu electric..toata masina..cu tabla de 0.8 si nu am avut probleme,il intreb pe tata ce electrozi a folosit si te anunt
__________________
EX-Renault 21 GTD 2068cmc 345.000->351.000 km->370.000->430.000-->tabla pe casa
EX-Oltcit Club 1.1 197000km-Abandoned

Volkswagen Golf MK3 1.6 ABU RED
www.xtrezz.tk
XtreZz is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:21   #4
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Sudura auto

un aparat de sudura mig este ideal in cazul tau. cu amperaj mai mic ai incercat?
acum depinde si de aparatul pe care il ai
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 16:58   #5
XtreZz
Renault Driver

Stage 5
 
XtreZz's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 615
Member of:
[RENAULT]
[Oltcit]
Default Re: Sudura auto

la mine de exemplu a fost sudat cu un aparat facut de tata si fratele lui,ei l-au ansamblat..poate fi folosit la mai multe chestii..si pe post de redresor si mai multe,intr-adevar s-a folosit mai putin curent ca altfel dadea numai gauri..se poate regla..
XtreZz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -