Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-11, 13:29   #1
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Cutie Hidramata

Imi explica si mie cineva detaliat ce inseamna si cum functioneaza o cutie hidramata ?

Stima ,
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 14:52   #2
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Cutie Hidramata

Corect e cutie automata. Hidramata vine de la numele cutiilor automate de pe masinile americane ale anilor '40-'60 (Hydra-Matic Drive), care functionau pe baza altor principii decat cele mai noi, care au convertizor de cuplu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hydramatic
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 21:57   #3
sRn-

Stage 4
 
sRn-'s Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 255
Default Re: Cutie Hidramata

Deci 'practic' functioneaza in mare parte ca una automata ?
Eu am mai auzit ca cica e gen o singura viteza ca si cum ar fi un scuter , turezi in "gol" adica fara sa mai schimbi viteza ,adica sa se auda ca se schimba?
sRn- is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 22:23   #4
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Cutie Hidramata

alea de care ai auzit tu sunt cutii cu variatie continua, google cvt
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 23:36   #5
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Cutie Hidramata

Quote:
Originally Posted by sRn- View Post
Deci 'practic' functioneaza in mare parte ca una automata ?
Eu am mai auzit ca cica e gen o singura viteza ca si cum ar fi un scuter , turezi in "gol" adica fara sa mai schimbi viteza ,adica sa se auda ca se schimba?
Ele sunt cutiile automate, nu ca practic functioneaza in mare parte ca una. Ai acceleratie si frana, P(parking), R(reverse), N(neutral) si D(drive). Nu turezi nimic in gol, se tureaza in functie de necesitati apoi schimba treapta, ai 5-8 trepte, depinde de masina.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 19:28   #6
myk-e

Stage 5
 
myk-e's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Default Re: Cutie Hidramata

_anaconda_, vorbesti de hidramate sau de automatele din zilele noastre? Fiindca hidramatele n-aveau Parking.
myk-e is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 20:56   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Cutie Hidramata

Vorbesc de automatele din ziua de azi, ai dreptate ele nu sunt hidramate in adevaratul sens al cuvantului dar se foloseste des termenul asta pentru cutiile automate si el cred ca la astea se referea nu la alea americane.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 21:23   #8
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Cutie Hidramata

daca facea referire la scutere, sunt sigur ca vorbea de http://en.wikipedia.org/wiki/Continu...e_transmission
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -