Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-11, 23:51   #1
cold-zero

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Interfata de diagnoza

Salutare, de ceva vreme m-am hotarat sa imi achizitionez o interfata de diagnoza pentru o Skoda Octavia Tour (Mk1). Am cautat pe net si am gasit pe OBD-II ceva ELM327 si VAG-COM. Din cate am vazut si am inteles ELM-ul este mai mult pentru diagnoza motorului si colectare de date de pe senzorii motorului, iar VAG-COM are acces si al inchiderea centralizata si chestii de genu asta, dar mai putin pe motor.
Apoi m-ar interesa daca imi achizitionez una din aceste interfete pot folosi mai multe soft-uri cu acelasi cablu? Daca da, cam care ar fi acestea? Unde as putea gasi mai multe detalii?
In afara de aceste doua interfete ce altceva mai exista tot in acest gen (adica cu cablu OBD-II care se conecteaza la laptop prin USB)?
Telul meu este sa pot detecta majoritatea codurilor de eroare din computerul de bord si sa am acces cat mai larg la toti senzorii din masina (de la motor pana la partea electrica) pentru culegere de date in timp real. Si bineinteles daca se poate si modificarea anumitor parametrii. Daca nu VAG-COM sau ELM327 atunci ce imi recomandati?
cold-zero is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 01:20   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Interfata de diagnoza

VAGCOM 10.6 este la ani lumina de ELM,fiind interfata dedicata masinilor grupului VAG cu care poti intra pe toate sistemele,face setari,programari si banalele citiri/stergeri de erori.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 14:01   #3
cold-zero

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Re: Interfata de diagnoza

Am inteles, multumesc de raspuns.
As mai avea o intrebare, pentru un Ford Ranger XLT (din 2008 ) ce interfata de diagnosticare mi-ar trebui. Mufa de sub bord seamana cu OBD-II, dar are mici modificari de forma care banuiesc ca nu o face compatibila cu OBD-II.

Last edited by cold-zero; 23-04-11 at 14:04.
cold-zero is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 15:32   #4
mishu_b

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 65
Default Re: Interfata de diagnoza

...
teoretic iti trebuie un Ford Scanner.
trebuie sa studiez in detaliu datele tehnice ale interfetei.

bafta
mishu_b is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 15:39   #5
cold-zero

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 3
Default Re: Interfata de diagnoza

Am dat si de Ford Scanner, dar peste tot pe unde am vazut un tabel de compatibilitate despre ea nu avea inclus Ford Ranger.
cold-zero is offline   Reply With Quote
Old 25-04-11, 15:53   #6
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Interfata de diagnoza

Pentru Ranger ai nevoie de DiabloSport Predator Tuner sau SCT SF3.
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -