Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-11, 21:42   #1
amilo123

Stage 2
 
amilo123's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 43
Default variatie turatie relanti mare si temperatura mare la ulei (110 grade)

sal, am un peugeot 309 1.9 din 1986 carburatie

Problema e ca turatia la relanti variaza foarte mult, intre 1000 si 1200. Am fost in pantelimon sa verifice carb, l-a curatat si mecanicu mi-a zis ca sigur problema nu e de la carb. Mi-a zis ca ar putea fi electric. Bujiile (NGK) si capacul delcou au 4000 km, la fel si bateria. Bobina si fisele sunt cele originale din cate stiu.

Masina mai are si un consum mare in oras, 15%, in afara e 6%. Are si temp mare la ulei, ajunge si la 110 grade.

Consumul in oras din cate mi-a zis cel cu carb ar fi de la valva anti-inecare de la carb. Uleiul n-are nimeni nicio idee (nu are radiator de ulei, si temp apei e ok mereu). Si variatia turatiei la relanti e de mult asa, dar parca in ultimul timp e mai grav.

Idei?

Last edited by amilo123; 22-04-11 at 21:48.
amilo123 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 06:31   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: variatie turatie relanti mare si temperatura mare la ulei (110 grade)

sa nu traga aer fals pe undeva pe sub carburator,sau pe la vreun vacum daca are asa ceva legat de carburator...sau mai rau vreo supapa care nu etanseaza bine
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 09:35   #3
amilo123

Stage 2
 
amilo123's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 43
Default Re: variatie turatie relanti mare si temperatura mare la ulei (110 grade)

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
sa nu traga aer fals pe undeva pe sub carburator,sau pe la vreun vacum daca are asa ceva legat de carburator...sau mai rau vreo supapa care nu etanseaza bine

nu trage aer fals pe la vacuum, dar de supapa nu stiu, se poate...o sa-i fac un test de compresie in curand
amilo123 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -