Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-11, 10:19   #1
andrei_ghi

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5
Default BMW E90 zgomot la oprirea motorului

Detin un e90 318d 2006 si de putin timp am observat o chestie ciudata. In momentul in care opresc motorul se aude un fel de suierat gros din dreptul motorului (din cate am depistat eu de undeva mai jos de filtrul de aer). Acest simptom apare doar cand motorul este incalzit (dupa ce se circula cu masina in trafic cel putin 15 min).
Am pus masina pe tester si singura problema gasita a fost o presiune mai scazuta in turbina. Sa fie oare aceasta cauza? Ulei nu pierde absolut deloc (stiu de la e46-ul precedent cum ,,suiera o turbina care este uzata si nu seamana cu sunetul acesta, in plus la e90 cand o turez nu se aude nimic in neregula).
Precizez ca revizia tocmai a fost facuta (filtre +ulei) si ca in afara zgomotului acesta masina trage la fel de bine.
Astept eventuale pareri, sfaturi. Multumesc anticipat!
andrei_ghi is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 01:20   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: BMW E90 zgomot la oprirea motorului

Posibil tubulatura turbo fisurata sau mai sigur intercooler fisurat.Defectul se gaseste pe elevator turand motorul.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-04-11, 16:51   #3
andrei_ghi

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 5
Default Re: BMW E90 zgomot la oprirea motorului

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Posibil tubulatura turbo fisurata sau mai sigur intercooler fisurat.Defectul se gaseste pe elevator turand motorul.
mersi frumos pentru raspuns, o sa o ridic pe elevator sa vedem ce se descopera. singura problema este ca trebuie sa vin cu ea ,,calda" pentru ca daca nu merg cu ea cel putin 20 de min nu apare zgomotul la oprire.
andrei_ghi is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 14:22   #4
georgelator

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 2
Default Re: BMW E90 zgomot la oprirea motorului

salut
ai rezolvat problema?are si un amic al meu o problema identica cu a ta la un 320d din 2007.astept un raspuns. merci frumos.
georgelator is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 14:20   #5
georgelator

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 2
Default Re: BMW E90 zgomot la oprirea motorului

am rezolvat.merci .era un furtun dus la cooler.
georgelator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -