Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-11, 13:37   #1
hector87

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Post VW polo bara torsiune

salutare! Am si eu o problema de ceva vreme la un VW polo din 2003 (9N). Am o uzura foarte mare la pneurile de pe fata pe parteaa din interior a cauciucurilor; ca sa va dati seama, am facut in jur de 15000 de km cu 2 cauciucuri noi si nu se mai pot utiliza, evental pe spate sa le pun. Am schimat bucsele, reglat unghiul de fuga, tot absolut si nici o schimbare. Problema placa de la bara de torsiune, zic eu... Bara de torsiune este deplasata in prteaa stanga. Am fost si la service si au spus k bucsele sunt de vina....insa am schimbat si problema persista.... Imi poate spune un bun cunoscator al acestui model daca bara de torsiune este problema sau ce anume? Multumesc anticipat!!!
hector87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 14:16   #2
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW polo bara torsiune

aceeasi problema am avuto si eu la seat ibiza si am sudat un opritor la bara sa nu se mai deplaseze....am facut asta provizoriu pana fac rost de bani sa schimb bara pt ca este destul de scumpa
__________________
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 14:30   #3
hector87

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Default Re: VW polo bara torsiune

dak te rog, nu imi spui cat costa?...eu am cautat insa nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.
hector87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 14:54   #4
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW polo bara torsiune

Quote:
Originally Posted by hector87 View Post
dak te rog, nu imi spui cat costa?...eu am cautat insa nimeni nu mi-a dat un raspuns concret.
pretul la bara? pe mine ma ajungea undeva la 23 de mil .dute in orice magazin de piese si iti spun cei de acolo pretul!
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 16:59   #5
hector87

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Default Re: VW polo bara torsiune

Sa inteleg k acel opritpr e problema....nu ai incercat sa lipestio bucsa de plastic?....eu asa ma gandeam sa incerc sa vad daca tine...
hector87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 17:38   #6
Cartmaneu87
Seat Driver

Stage 5
 
Cartmaneu87's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 392
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW polo bara torsiune

nu stiu cum mergi tu cu masina dar eu nu am incredere intr-un opritor de plastic ....am preferat sa sudez o shaiba mai groasa provizoriu
Cartmaneu87 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-11, 22:30   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: VW polo bara torsiune

Quote:
Originally Posted by hector87 View Post
... Am o uzura foarte mare la pneurile de pe fata pe parteaa din interior a cauciucurilor;
Unghi de fuga dereglat.
Regleaza directia undeva unde stiu cum se face.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 11-04-11, 07:46   #8
hector87

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 27
Default Re: VW polo bara torsiune

am rezolvat problema...am schimbat bara cu totul...si apropo Cartmaneu87, bara a fost 270 lei, deci merita investitia... referitor la ce ai spus tu k ai sudat pe ea, nu cred k ai procedat corect deoarece i-ai modificat centru de greutate... asta noua are acele opritoare metalice, nu mai sunt acele bucse
hector87 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -