Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 21-02-11, 09:10   #1
hyp3rcrys

Stage 3
 
hyp3rcrys's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 100
Member of:
[MERCEDES]
Default Cum se monteaza un parbriz?

Mi-am cumparat un parbriz nou la volvo s80 din 2003 si as vrea sa il montez, stie cineva cum se monteaza si de ce materiale am mevoie? In mate stiu ca am nevoie de o chinga si de ceva sarma de taiat .
hyp3rcrys is offline   Reply With Quote
Old 21-02-11, 12:30   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Cum se monteaza un parbriz?

Un spatiu incalzit,sarma de otel cu manere de prindere,pistol pentru tub de silicon,Mastic pentru lipit parbrize,primer mastic,cuter sau dalta cu lama bisturiu,o capra.Nu trebuie nici o chinga, ci doar niste scotch de hartie.
Daca nu ai spatiu incalzit,renunta la operatie,masticul este prea rigid pentru o buna lipire.
Sunt firme ce fac astfel de montaje si zau ca merita sa-i lasi pe ei.
In Cj un montaj ma costa 50-70 de ron.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 11:01   #3
andreiand1
VW Driver

Stage 4
 
andreiand1's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 264
Member of:
[VW]
Default Re: Cum se monteaza un parbriz?

Turbojack are dreptate.
Oricum materialele pentru montaj, ex. primer si adezivul pentru lipire, costa prea mult pentru a merita a fi achizitionate pentru un singur montaj. Cel putin la primer, cantitatea de primer de care e nevoie, e prea mica, ca sa merite achizitionarea unui cartus de primer intreg....costa prea mult doar pentru a fi folosit la un singur montaj.
Din experieta montarii a catova zeci de parbrize iti spun sigur ca pe langa materiale, trebuie sa sti tehnica...parbrizul trebuie centrat corespunzator, ca sa nu mai vorbim de atentia cu care trebuie asezat pe adeziv...daca nu e presat corespunzator, te vei trezi cu infiltratii de apa, sau mai rau, parbrizul crapa din cauza presiunii inegal formate dupa intarirea adezivului din cauza montajului defectuos. Sa nu vorbim de cantitatea de adeziv pe care o pui pe cadrul caroseriei si care daca e pus aiurea, la o urmatoare lucrare de demontare/montare de parbriz, iti poate scaote peri albi nedoriti. Etc... Chiar daca pare o lucrare simpla, nu e tocmai asa daca nu stii bine ce si cum trebuie sa faci.
Iti recomanda sa mergi la un centru de parbrize autorizat, care iti va oferi si garantie pentru lucrare.
__________________
"Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that"
andreiand1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -