Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-11, 17:48   #1
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default pareri interfata diagnoza auto Elm327

vreau sa achizitionez o interfata diagnoza auto Elm327 am gasit pe forum
sunt curios daca e buna de ceva? adica daca face elementarul (citit erori,sters erori,sters martori )si daca poate strica ceva la masina ?
stiu ca e balarie,dar ma intereseaza daca face putinul care il are in descriere fara sa strice ceva.
__________________
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:36   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Depinde de marca/model si daca faci rost de softuri valabile (nu versiuni demo inutilizabile).
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:49   #3
domi

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 185
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Salut.
Tot de pe forum am cumparat si eu si isi face treaba destul de bine.
Daca te hotarasti sa cumperi,cere si soft sa-ti trimite prin internet,pentru ca pe cd cu ce vine interfata marea majoritate este demo.
domi is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 21:57   #4
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

ceva de genul asta :

http://www.autoscan.ro/Interfata_dia...LM327_v1.4.htm

sau daca recomandati altceva pana in 200 lei sunt deschis

softul il cer celui care imi vinde produsul? sau il gasesc pe net ?ca am cautat putin pe google si am gasit ceva in genul programelor folosite la interfata (ce am vazut pe youtube la altii)
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 23-10-11, 20:51   #5
laurentiufarin

Stock
 
laurentiufarin's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Salut,cryssl eram curios daca ti-ai achizitionat elm 327,sunt si eu interesat si mi-as cumpara dar vreau sa aud niste pareri. Mersi
laurentiufarin is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 14:54   #6
calin_hi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 31
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

eu am folosit un elm327 prin bluetooth pe un seat leon 2002. Era o eroare p0171, amestec slab sau ceva de genul. Am sters eroarea, am schimbat benzina si am adaugat aditiv in ea, de atunci nu mai sunt probleme.
Asta dupa ce de cateva ori am dat cate 50 lei pt diagnoza la diversi mecanici, care ziceau ca trebuie schimbata sonda lambda (500-600lei), clapeta de acceleratie(900-1000lei), sau altele.
calin_hi is offline   Reply With Quote
Old 15-06-13, 16:48   #7
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

eu am un elm327 , varianta bluetooth, luat nou de pe okazii cu 100 de lei. de pe ebay vine vreo 50.

de pe Google Play mi-am luat cu 12-13 lei Torque, și la orice mașină mi-a citit și șters orice eroare, viteza reală, are funcții gen īți cronometrează 0-402m, 0-100 km\h și orice parametru al mașinii, cāt timp ecu-ul citește și el.

soft-ul ăsta e super ok, dar citește NUMAI din ecu. nu citește nimic pe lāngă, gen calculatorul de abs, de airbaguri sau alte chestii. oricum la banii ăștia, e super-jucărie, zic eu.

mai e o șmecherie, soft-ul se găsește numai pentru Android, deși sunt sigur că și la iOS există ceva asemănător.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 07-10-13, 19:27   #8
all24

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 13
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Imi cer scuze ca postez pe un topic atat de vechi, dar nu am gasit unul mai nou/ unul care sa contina ceea ce imi trebuie mie.
As vrea sa achizitionez o interfata diagnoza precum http://www.autoscan.ro/Interfata_dia...LM327_v1.4.htm , insa nu stiu cat de buna este. Am gasit`o pe alt site la 90 lei.
As avea nevoie pentru un Hyundai Accent 2004, motor 1.3, 86hp.
Are check engine aprins de cateva saptamani si as dori sa stiu de la ce este. Sunt sanse ca aparatul sa nu imi poata citi eroarea sau sa imi citeasca eronat? Poate este o intrebare stupida, dar nu vreau sa il cumpar degeaba.
Si daca mai puteti sa imi recomandati un soft bun pentru laptop, am inteles ca si acela conteaza mult.
Si care este diferenta dintre versiunea aceea V1.4 si V2.0. Din ce am citit aici http://www.elm327.ro/home/usb?product_id=66 sa inteleg ca versiunea aceea de 90 lei este o replica, iar produsul original este cel de 150-200ron?

Last edited by all24; 07-10-13 at 19:36.
all24 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-13, 20:02   #9
calin_hi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 31
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Salut. Dupa cum scriam intr-un post anterior, mie mi-a fost de folos.
Arata si erorile temporare, adica cele pe care masina nu le afiseaza prin martorul "check engine". Daca defectiunea persista, se transforma in eroare permanenta , fiind afisata in bord.
Parerea mea e ca varianta de 150-200 de lei nu poate face mai multe decat cea cu 70-90 lei, probabil adaosul vanzatorilor e diferit. Elm327 face ceea ce s-a zis si pana acum: vizualizare/stergere erori ce tin de ECU, si nu ar merita pretul unei interfete auto dedicate
calin_hi is offline   Reply With Quote
Old 07-10-13, 20:06   #10
all24

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 13
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Mersi pentru raspuns .
Intrebasem de diferente pentru ca am vazut pe site-ul lor oficial chestia asta:
"Cipurile ELM327 originale sunt fabricate de catre ELM Electronics, in Toronto Canada. Nu exista cipuri ELM327 versiunea 1.4, 1.4a, 1.5, 1.5a. Asa au fost "botezate" de catre chinezi, cu functii aproximativ similare, dar care se plaseaza ca performanta la nivelul cipului produs de catre ELM Electronics, ELM 327 1.2, care in prezent nici nu se mai produce."
Am vazut ca la ei pe site ELM 327 V2.0 este 210ron. Acum nu stiu ce sa zic, asta e cel mai mic pret la care pot gasi produsul original?
Ma gandesc ca daca replicile acelea de 90ron sunt bazate pe o versiune asa veche cum spun ei (1.2), este mult mai slab decat cel vandut pe site-ul oficial.
Le-a testat cineva pe amandoua, pareri pro/contra pentru produsul original/replica?
all24 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-13, 16:58   #11
all24

Stage 1
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 13
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Nimeni?
all24 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-16, 07:37   #12
ZaiR

Stage 4
 
ZaiR's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 263
Member of:
[Fiat]
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
eu am un elm327 , varianta bluetooth, luat nou de pe okazii cu 100 de lei. de pe ebay vine vreo 50.

de pe Google Play mi-am luat cu 12-13 lei Torque, și la orice mașină mi-a citit și șters orice eroare, viteza reală, are funcții gen īți cronometrează 0-402m, 0-100 km\h și orice parametru al mașinii, cāt timp ecu-ul citește și el.

soft-ul ăsta e super ok, dar citește NUMAI din ecu. nu citește nimic pe lāngă, gen calculatorul de abs, de airbaguri sau alte chestii. oricum la banii ăștia, e super-jucărie, zic eu.

mai e o șmecherie, soft-ul se găsește numai pentru Android, deși sunt sigur că și la iOS există ceva asemănător.
Salutare, zi mi te rog, erorile le-ai rezolvat prin ELM cu ajutorul softului Torque, sau device-ul asta l-ai dat uitarii?
Am cumparat un astfel de gadget ((ELM327) dar cum a mai scris cineva mai sus ce este pe CD sunt softuri demo. Poate cineva sa urce pe un fileshare o verisune ok pentru acest dispozitiv?
ZaiR is offline   Reply With Quote
Old 29-09-16, 22:28   #13
dj_sweat

Stage 3
 
dj_sweat's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 92
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

Salut,
Cauta sa aibe cip STN1170, aceasta varianta vede si protocolul pentru Ford, alta varianta cu cipul STN1110 vede protocoalele europene,
Cea mai ieftina interfata cu cip STN 1170 este cea poloneza la autoscan, v3 elm.
Altele mai scumpe tot cip STN au si nu merita diferenta de bani.
Altele mai ieftine au alte cipuri in ele care au lipsa comenzi si nu se conecteaza pe multe masini.
ELM327 este doar numele, in interior sunt microprocesoare. Sa fie cu PIC24 daca poti deschide una. Asa trebuie sa scrie pe cip.

Din ce am vazut pe internet cea mai buna interfata este ELS27 ruseasca, 400-500 lei dar nu se gaseste de cumparat la noi. Doar pe comanda.
els27.ru
__________________
0720 276 400 / Adrian
dj_sweat is offline   Reply With Quote
Old 01-10-16, 21:05   #14
dj_sweat

Stage 3
 
dj_sweat's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 92
Default Re: pareri interfata diagnoza auto Elm327

O comparatie elm327 obd2 ieftina si scumpa in poza.

Pentru interfata cu cip stn1170 se poate seta viteza baud la 115200 si este comparabila cu scantool mx - obdlink. Limitarea apare din cauza modulului bluetooth in ambele cazuri.
La varianta usb se poate seta viteza superioara vitezei protocolului CAN. Limitarea apare doar la cipul care face emularea cu USB ul. De regula cip FTDI.
Pentru citire coduri de eroare sunt bune si interfetele cu viteza standard de 38400 baud.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	comparatie elm327 obd2.jpg
Views:	1116
Size:	71.8 KB
ID:	3168777  

Last edited by dj_sweat; 01-10-16 at 21:21.
dj_sweat is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -