Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-11-10, 20:12   #1
vimann

Stage 3
 
vimann's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 115
Default Problema inchidere centralizata

M-am apucat sa-mi pun inchidere centralizata la masina, nu aveam deloc. Mi-am luat o inchidere centralizata pilot si separat un modul cu inchidere cu telecomanda. Am ramas blocat la legarea modulului cu telecomanda de inchiderea centralizata. Am crezut ca are trigger pozitiv(nu mai stiu pe unde am citit pe net), dar nu functioneaza asa.
Am descoperit ca in functie de polaritate se inchide/deschide un actuator, deci ar trebui modulul legat in mod " positive and negative trigger" nu? Cum il leg in acest mod, in schema imi deseneaza un actuator, asta inseamna ca l-as lega pe cele 2 fire de la actuatori ?

__________________
The best car safety device is a rear-view mirror with a cop in it.
vimann is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 20:21   #2
CorteZ_PKP

Stage 3
 
CorteZ_PKP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 136
Default Re: Problema inchidere centralizata

la alarma primul fir il pui la minus ,al 2 lea actuator,al 3 lea la + 12 ,al 4 lea la minus,al 5 lea la actuator si al 6 lea la minus.Vezi cum lucreaza ,daca o sa mearga invers gen apesi sa inchida masina si defapt o deschide inversezi firele care pleaca spre actuator din alarma.
__________________

Masina mica, dar cu greutate
CorteZ_PKP is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 20:22   #3
CorteZ_PKP

Stage 3
 
CorteZ_PKP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 136
Default Re: Problema inchidere centralizata

la alarma primul fir il pui la minus ,al 2 lea actuator,al 3 lea la + 12 ,al 4 lea la minus,al 5 lea la actuator si al 6 lea la minus.Vezi cum lucreaza ,daca o sa mearga invers gen apesi sa inchida masina si defapt o deschide inversezi firele care pleaca spre actuator din alarma.La firele de +12V se leaga plus permanent.
CorteZ_PKP is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 21:02   #4
vimann

Stage 3
 
vimann's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 115
Default Re: Problema inchidere centralizata

Cu celelalte fire m-am descurcat, asta era problema cu actionarea. Nu pot sa fac in continuare sa functioneze cumva si deschiderea cu cheia (deschid la sofer,se descuie toate) ?

Last edited by vimann; 22-11-10 at 21:08.
vimann is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 21:13   #5
CorteZ_PKP

Stage 3
 
CorteZ_PKP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 136
Default Re: Problema inchidere centralizata

daca in portiera de la sofer ai montat actuatorul cu 5 fire ..si sunt legate firele trebuie sa mearga
CorteZ_PKP is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 18:31   #6
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Problema inchidere centralizata

Este ceva necurat la mijloc.
Schema postata de tine este schema generala de legare a oricarei inchideri centralizate,si prezinta cele 3 moduri de conectare la un modul cu telecomanda...dar modulul acela cu telecomanda nu a venit cu schema?posteaz-o si pe aceea si eventual explica ce legaturi ai facut...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 20:11   #7
vimann

Stage 3
 
vimann's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 115
Default Re: Problema inchidere centralizata

Schema telecomenzii era pe partea cealalta, n-am scanat-o si am uitat de ea. Oricum, CorteZ_PKP m-a lamurit, trebuie sa leg la actuatorul de la sofer. Momentan e ger si n-am gasit un loc unde sa ma adapostesc si eu vreo 2 ore sa termin masina, ma scoate din sarite treaba asta.
Totusi o alta problema ar fi ca mai am 2 fire pentru semnalizare care habar nu am cum pot sa le leg si de unde, daca ma ajuta cineva ar fi super.
vimann is offline   Reply With Quote
Old 24-11-10, 20:34   #8
CorteZ_PKP

Stage 3
 
CorteZ_PKP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 136
Default Re: Problema inchidere centralizata

Ma bucur ca te-am ajutat.Firele alea de semnalizare se duc in releu de semnalizare.Acum depinde ce masina ai tu
CorteZ_PKP is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 21:52   #9
69RUP

Stage 5
 
69RUP's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 426
Default Re: Problema inchidere centralizata

Quote:
Originally Posted by vimann View Post
Schema telecomenzii era pe partea cealalta, n-am scanat-o si am uitat de ea. Oricum, CorteZ_PKP m-a lamurit, trebuie sa leg la actuatorul de la sofer. Momentan e ger si n-am gasit un loc unde sa ma adapostesc si eu vreo 2 ore sa termin masina, ma scoate din sarite treaba asta.
Totusi o alta problema ar fi ca mai am 2 fire pentru semnalizare care habar nu am cum pot sa le leg si de unde, daca ma ajuta cineva ar fi super.
Sa legi alarma la actuator ? Ia maro si alb si leagale cu alarma ( banuiesc cu firele verde si albastru) asa am facut eu la 2 masini . Iar in legatura cu luminile leagale cu diode la butonul de avarii diode redresoare care sa suporte 5 A sau 1n4007 sau 6a2
Bafta
69RUP is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 08:40   #10
CorteZ_PKP

Stage 3
 
CorteZ_PKP's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 136
Default Re: Problema inchidere centralizata

are 2 fire separate deci nu cred ca ar avea nevoie de diode..
CorteZ_PKP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -