Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-10, 20:11   #1
Spade

Stock
 
Spade's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 6
Unhappy DIY schimb de bucse si pivoti ...

Fiind primul meu topic pe acest forum nu stiu exact cum sa incep...

Am vrut sa ma duc sa fac geometria la masinuta mea si am avut surpriza neplacuta ca baietii de la service sa imi gasesca pivotu pe dreapta cu joc in el la fel si bucsele de la bascule...

Am cumparat piesele necesare ( pivoti stg-dr; bucse stg-dr )...Acum, teama mea e alta...nu vreau sa o duc la service pt ca mereu "mecanicii" lu peste pun capra unde nu trebuie si deja am niste indoituri pe praguri/burta masinii (si nu! inca nu are tabla praf) Si mai trebuie schimbat si burduful la planetara pe stanga (l-am cumparat si pe ala)

Intrebarea mea e strict urmatoarea : Ce/cum trebuie sa desfac si in ce ordine? (mi-am facut o oarecare idee ca am aruncat un ochi sub masina,dar mai vreau sfaturi/idei)

Masina este un VolksWagen Passat B3 1989 motor 1.8(daca are vreo importanta)

[Mentionez ca am mai lucrat la masina asta:schimbat tobe,radiator si alte chichite]
Spade is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:14   #2
jhonutz33

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 98
Default Re: DIY schimb de bucse si pivoti ...

nu iti poate nimeni spune pe forum cum sa desfaci cele ce vrei tu. Daca ai ceva simt de mecanic te descurci relativ simplu. Tine cont de faptul ca daca umbli la bielete obligatoriu trebuiesc facute unghiurile
jhonutz33 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 22:05   #3
Spade

Stock
 
Spade's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 6
Default Re: DIY schimb de bucse si pivoti ...

problema cu bucsele a fost rezolvata. m-am descurcat a fost relativ simplu...parerea mea
Spade is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -