Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-10-10, 17:07   #1
ball9

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 13
Default probleme e46

am incercat sa fac un burnout cu un e46 320d si am uitat frana de mana trasa si in momentul cand am pus piciorul stang pe frana masina a trepidat violent in sus de vreo 2 ori dupa care am oprit.ulterior am constatat ca masina avea o vibratie foarte puternica la relanti si pe accelerarie si imi da impresia ca se misca motorul daca incerc sa merg cu ea. ridicand capota am observat capacul de plastic de deasupra de la motor, cel cu sigla bmw era spart pe o parte si acel tub de plastic care da aer rece la motor era spart. as vrea sa duc masina la un service dar nu stiu unde. astept cu nerabdare unele pareri si sfaturi. multumesc
ball9 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 17:21   #2
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: probleme e46

Din ce spui tu acolo ca ai constat, nu are nicio legatura cu frana de mana. Explica mai pe larg cum ai dat burn ...
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 17:25   #3
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: probleme e46

Quote:
Originally Posted by ball9 View Post
am incercat sa fac un burnout cu un e46 320d si am uitat frana de mana trasa si in momentul cand am pus piciorul stang pe frana masina a trepidat violent in sus de vreo 2 ori dupa care am oprit.ulterior am constatat ca masina avea o vibratie foarte puternica la relanti si pe accelerarie si imi da impresia ca se misca motorul daca incerc sa merg cu ea. ridicand capota am observat capacul de plastic de deasupra de la motor, cel cu sigla bmw era spart pe o parte si acel tub de plastic care da aer rece la motor era spart. as vrea sa duc masina la un service dar nu stiu unde. astept cu nerabdare unele pareri si sfaturi. multumesc
mai dai de 2 ori si isi revine... asa e la botez ))
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 21:11   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: probleme e46

Caz fericit ai "belit" ceva suport motor.
Cel nefericit este ca ai facut praf volanta.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 21-10-10, 15:18   #5
ball9

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 13
Default Re: probleme e46

Default Re: probleme e46
Din ce spui tu acolo ca ai constat, nu are nicio legatura cu frana de mana. Explica mai pe larg cum ai dat burn ...

eram aproape de turatie maxima cu ambreiajul calcat si cu calcaiul pe frana de picior si frana de mana era putin trasa. am decuplat ambreiajul si am schimbat piciorul drept cu cel stang pe pedala de frana apasand cam 3/10 din toata cursa franei. atunci masina s-a zguduit de 2 ori in sus si s-a auzit ceva ca o lovitura de ciocan ca si cum batea fier pe fier cred. dupa care am oprit si cand am incercat sa merg vibra foate tare masina...
ball9 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-10, 19:22   #6
16BMW

Stage 5
 
16BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 572
Default Re: probleme e46

verifica intaii suportii de la motor si cutia de viteze.
16BMW is offline   Reply With Quote
Old 23-10-10, 20:32   #7
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: probleme e46

Verifica flansa elastica de la cardan si bucsa de la diferential.
nt98adu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -